Temat chyba dość aktualny po świętach i tuż przed nowym rokiem. Z jednej strony na pewno wiele osób pozwoliło sobie na świąteczne obżarstwo, z drugiej jeszcze większa rzesza osób planuje z nowym rokiem odchudzanie (to standard i norma). Tyle że nie zawsze pamiętamy o tym, że odchudzać się trzeba z głową. Myślenie “z nowym rokiem przejdę na taką i taką dietę” raczej nam nie pomoże, warto zaplanować przede wszystkim przemodelowanie swojego sposobu żywienia i zmianę podejścia zarówno do jedzenia, jak i do wagi, a nawet do samego siebie.
Jeśli już konieczne jest odchudzanie trzeba przeprowadzać je z głową trzymając się zasad, dzięki którym wyeliminujemy zagrożenie efektem jojo i nie doprowadzimy organizmu na skraj wyczerpania drastyczną dietą odchudzającą. A przy tym rzeczywiście schudniemy zdrowo, skutecznie i trwale.
Jak schudnąć zdrowo i bezpiecznie, czyli zasady zdrowego odchudzania w praktyce
Przede wszystkim przyjrzyjmy się swojemu zdrowiu. Sprawdź więc potencjalne przeciwwskazania do odchudzania. Niektórzy z nas cierpią na pewne choroby, które wręcz warunkują otyłość. Powstawaniu otyłości sprzyja na przykład niedoczynność tarczycy, a to zaledwie jedna z wielu dolegliwości. Jeśli chorujemy nasza dieta powinna uwzględniać specyfikę naszych chorób i przed przejściem na dietę odchudzającą konieczne jest skonsultowanie tejże diety z lekarzem lub dietetykiem. Odchudzając się chcemy sobie pomóc i poprawić samopoczucie i zdrowie, niezmiernie istotne jest więc to żeby sobie nie szkodzić.
Odchudzanie nie może być męką
Kolejne zjawisko, które sprawia, że schudnąć nie możemy to fakt, iż większość z nas przechodząc na klasyczne (choć niekoniecznie rozsądne) diety odchudzające męczy się na nich. Wielodniowa męka nie sprzyja odchudzaniu. Jest dla organizmu ogromnym stresem i obciążeniem. Znacznie zdrowiej jest stosować metodę małych kroczków, przez co przejście na dietę nie będzie dla organizmu szokiem, a my łatwiej dzięki temu wytrwamy w swoim noworocznym postanowieniu zrzucenia paru zbędnych kilogramów.
Teraz detale, czyli co jeść a czego unikać
Węglowodany
Powinniśmy je jeść, ale z umiarem. Na pewno warto wyeliminować a przynajmniej znacznie ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów prostych, które są zbyt łatwo przyswajalne i raczej nie zaspokajają głodu. Spośród nich szczególnie szkodzą nam słodycze, soki owocowe i warzywne wzbogacane o cukier, jasna mąka i produkty spożywcze robione z tej mąki. Lepiej jeść ciemne, ziarniste pieczywo, zboża w postaci kasz i węglowodany w postaci warzyw. To węglowodany złożone, trudniej przyswajalne (zdrowsze). A przy okazji wszystkie wymienione wyżej produkty są źródłem swoistego wypełniacza naszego przewodu pokarmowego – błonnika.
Białka
Białka są nam niezbędne, przy czym powinniśmy zadbać o to, by w trakcie diety odchudzającej nie zabrakło nam białek pełnowartościowych, dzięki którym nasz metabolizm (a co za tym idzie spalanie kalorii) znacznie przyspiesza. Białka to dobre kalorie. Również białka pochodzące z mięs i nie należy obawiać się nawet mięs lekko tłustawych – tłuszcze nasycone są nam potrzebne tak samo jak tłuszcze nienasycone. Organizm wykorzystuje je do zarządzania gospodarką hormonalną.
Tłuszcze
Przywykliśmy sądzić, że to tłuszcze są tymi substancjami, przez które przybieramy na wadze. Diety dobrych kalorii zalecają ich ograniczenie a zwiększenie ilości przyjmowanych węglowodanów (złożonych) tymczasem eliminacja ani zbyt daleko idące ograniczenie spożycia tłuszczów wcale nie musi wyjść nam na zdrowie. Poza tym to właśnie nadmiar węglowodanów jest chętniej zamieniany przez organizm w tkankę tłuszczową.
Jeść mniej a częściej
Przechodząc na dietę mamy skłonności do ograniczania ilości spożywanych posiłków. To nie jest dobre rozwiązanie. Skuteczna dieta wymaga zwiększenia ich ilości z jednoczesnym ograniczeniem wielkości (objętości) spożywanych pokarmów. Im częściej jemy (oczywiście nie ma mowy o stanie permanentnego jedzenia bez przerwy, pomiędzy posiłkami powinniśmy zachować około trzech godzin przerwy) tym szybciej odbywa się nasz metabolizm. Dodatkowo organizm na bieżąco wykorzystuje to co otrzymuje w pożywieniu i nie gromadzi zapasów energetycznych w postaci tkanki tłuszczowej. Zmniejszenie wielkości posiłków i zwiększenie częstotliwości ich zjadania pozwala bardzo szybko zredukować wystający brzuszek, bo taki styl jedzenia sprawia, że nasz żołądek wyraźnie się zmniejsza.
Sport czyli ćwiczenia odchudzające
Jeśli chcemy schudnąć musimy się ruszać, innego sposobu na zdrowe odchudzanie nie ma. Nie chodzi jednak o to, by katować organizm ćwiczeniami. Raczej ruszać się w sposób, który sprawia nam przyjemność, nie wycieńcza i zanadto nie męczy. Jedynie ćwicząc z przyjemnością zapewnimy sobie optymalne warunki do chudnięcia.
Forma i rodzaj aktywności nie mają właściwie znaczenia, ważne by się ruszać – nawet pielenie ogródka latem i spacery po śniegu zimą zapewnią nam kondycję, wytrzymałość i pozwolą zredukować wagę.