Skuteczność leczenia męskiego łysienia jest bardzo różna, a opinie samych zainteresowanych są dość spolaryzowane. Ale łysiejemy. Dlaczego? Skąd to wypadanie włosów u mężczyzn? O tym za moment.
Bo jeśli chodzi o środki zaradcze to faktem jest, że jak dotąd nie wynaleziono w pełni skutecznego i uniwersalnego środka na łysienie, ale nie znaczy to, że nad wypadaniem włosów, nawet tym odziedziczonym po przodkach, nie można w pewnym stopniu zapanować. To, czy nam się to uda czy też nie zależy głównie od determinacji, wytrwałości i uporu oraz od tego, czy uda nam się trafić na dobry środek, który powstrzyma wypadanie włosów.
Leczenie męskiego łysienia, wbrew pozorom, również powinno być zindywidualizowane, a to, że jakieś preparaty nie działają na nas, nie znaczy, że nie mają one skuteczniejszych odpowiedników. Czasem wystarczy po prostu poszukać, choć oczywiście tego, że znajdziemy w pełni skuteczny sposób na łysienie nikt nam zagwarantować nie może.
Na szczęście znamy przyczyny warunkujące wypadanie włosów, leczenie można więc oprzeć na środkach, które te mechanizmy powstrzymają a przynajmniej ograniczą ich destrukcyjne oddziaływanie na włosy.
Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny
Sprawca jest jeden – jest nim DHT – pochodna testosteronu, która wykazuje silne skłonności do obciążania mieszków włosowych. Jeśli mieszki są wrażliwe na DHT dochodzi do przerzedzenia się czupryny wskutek ich miniaturyzacji. Do powstawania dużych ilości DHT przyczynia się nie sam testosteron (wbrew powszechnemu mniemaniu i starym powiedzeniom łysiejący panowie wcale nie mają większej potencji). Ale enzym o nazwie 5alfa reduktaza. Leczenie wypadania włosów u mężczyzn polega najczęściej albo na poprawie kondycji mieszków włosowych, przez co są one mniej skłonne do poddawania się destrukcyjnemu wpływowi DHT, albo na blokowaniu działalności enzymu odpowiedzialnego za konwersję testosteronu w tę bardzo aktywną pochodną. Bodajże najlepsze efekty można osiągnąć stosując takie środki na porost włosów, które działają dwutorowo: z jednej strony kondycjonują mieszki (jak to się odbywa za moment opowiem), z drugiej blokują konwersję testosteronu w DHT.
Kondycja mieszków czyli czy odżywki wystarczą?
Stosowanie odżywek do włosów czy nawet specjalistycznych masaży nie chroni mieszków przed wpływem DHT. Choć nie można wykluczyć, że pewne techniki masażu mogą mieć zbawienny wpływ na jakość i gęstość czupryny. Jeśli chodzi o męskie wypadanie włosów leczenie w tym przypadku polega na stosowaniu minoxidilu. Jest on lekiem udrażniającym i poprawiającym pracę kanałów potasowych transportujących do mieszków składniki odżywcze. To najlepszy i sprawdzony sposób, inne metody kondycjonowania mieszków włosowych w zasadzie się nie sprawdzają.
Wypadanie włosów u mężczyzn – jak je zatrzymać?
Wystarczy zablokować przebieg mechanizmów powodujących wypadanie włosów u mężczyzn – leczenie polega w tym przypadku na użyciu specjalnych blokerów. Ale z jednego musimy zdać sobie sprawę i blokery DHT i minoxidil działają jedynie wtedy gdy są używane, po ich odstawieniu wszystko wraca do normy tzn. łysienie postępuje tak jak wcześniej.
Laseroterapia
Ostatnimi czasy coraz więcej osób decyduje się na laseroterapię. Są ku temu niezłe możliwości, a wypróbować ją warto, bo w przypadku mężczyzn lasery niskoenergetyczne (tzw. LLLT) powstrzymują łysienie u ponad 90% osób.
Do wyboru są w tym przypadku trzy rozwiązania:
- naświetlania w gabinetach dermatologicznych lub trychologicznych (od 200 do 250 zł za 10 zabiegów),
- kaski laserowe (ok. 5 tys. złotych),
- grzebienie laserowe (ok. 2 – 2,5 tys. złotych).
W dłuższej perspektywie inwestycja w grzebień wydaje się najciekawszym rozwiązaniem. Na początku wpływ laseroterapii na porost włosów zawsze można sprawdzić w jakimś gabinecie – pierwsze efekty po 10 zabiegach powinny już być widoczne.
Czy można odzyskać utracone włosy?
Leczenie wypadania włosów umożliwia powstrzymanie łysienia jeśli chodzi o odrost włosów – zależy to od reakcji organizmu na przyjmowane środki. Zdarza się, że włosy odrastają, ale warunkiem, który należy spełnić by móc liczyć na to zjawisko jest odpowiednio wczesne sięgnięcie po środki na porost włosów i regularne ich stosowanie.