Uroda Włosy

Wypadanie włosów u kobiet – powracający problem

wypadanie włosów u kobiet
Napisane przez Ania

Włosy bardzo szybko reagują na wszelkie niekorzystne zjawiska zachodzące w ludzkim organizmie. Ich wypadanie jest często pierwszym sygnałem wskazującym na brak niektórych składników pokarmowych czy rozwijających się chorób. Włosy wypadają pod wpływem zaburzeń hormonalnych, leków, a nawet stresu. Nadmierne wypadanie włosów u kobiet zawsze powoduje stres u osoby nim dotkniętej. O ile mężczyźni są często w stanie zaakceptować swoje łysienie (wokół pełno jest łysiejących mężczyzn, który wcale nie próbują ukrywać swojej łysiny – przykład dają znane osoby, aktorzy i celebryci), o tyle w przypadku kobiet zjawisko to jest zawsze odbierane bardzo negatywnie. Bywa wręcz traumatycznym przeżyciem, bo włosy są jednym z odwiecznych atrybutów kobiecości.

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów są zaniedbania dietetyczne

Tj. nieodpowiednia dieta, w której brakuje niezbędnych włosom składników odżywczych. Należą do nich właściwie wszystkie składniki pokarmowe (białka, węglowodany, tłuszcze oraz witaminy i minerały). Jedynie zdrowa, dobrze zbilansowana dieta nie powoduje zaburzeń procesów zachodzących w ludzkim organizmie, a skoro tak nawet niewielkie niedociągnięcia mogą odbić się na kondycji włosów. Jeśli więc twoje włosy wypadają przede wszystkim przyjrzyj się diecie i w razie potrzeby uzupełnij ją suplementami witaminowo – minerałowymi, wszystkich innych składników – makroskładników jakimi są białka, węglowodany i tłuszcze – dostarcz włosom w pokarmach.

Wypadanie włosów po ciąży

Bardzo wiele kobiet narażonych jest na wypadanie włosów po ciąży. Dzieje się tak na skutek spadku poziomu estrogenów, które w okresie ciąży chronią włosy przed wypadaniem. Dodatkowo poród powoduje też przejście mieszków włosowych w fazę katagenową, stąd też nasilenie ich wypadania obserwuje się zazwyczaj w kilkanaście tygodni po urodzeniu dziecka. Włosy które wówczas wypadły odrastają samoistnie w ciągu pół roku i to bez specjalnego leczenia.

Wypadanie włosów po chorobie

W czasie choroby organizm wszystkie swoje siły koncentruje na walce z głównym zagrożeniem. Nie należy więc dziwić się, zjawisku ich wypadania po chorobie. Szczególnie źle wpływa na włosy gorączka, po której czupryna “wychodzi” całymi garściami. Zjawisko to jest niepokojące, to prawda, ale jest zjawiskiem całkowicie odwracalnym. Mieszki włosowe nie ulegają uszkodzeniu i już w okresie rekonwalescencji włosy zaczynają odrastać.

Łysienie w okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie

Pojawia się wskutek spadku poziomu estrogenów, zjawisko to podobne jest do zjawiska obserwowanego po ciąży. Z drugiej strony jednak jego przyczyny bywają na tyle złożone, że zazwyczaj konieczna jest dodatkowa diagnostyka wykluczająca niektóre choroby (m.in. choroby jajników).

W większości przypadków jednak dochodzi do łysienia o podłożu genetycznym – geny warunkują podatność mieszków włosowych na destrukcyjny wpływ androgenów – hormonów męskich w śladowych ilościach wytwarzanych również przez organizmy kobiet. Łysienie tego typu również można leczyć, konieczne jest jednak leczenie dermatologiczne, często przy współpracy lekarza ginekologa a nawet endokrynologa.

Hormony, hormony, hormony

Oprócz nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej w zakresie hormonów płciowych (androgenów lub estrogenów) nie bez znaczenia są też inne hormony – nadmierne wypadanie włosów bardzo często towarzyszy chorobom tarczycy.

Przyczyny mechaniczne i niewłaściwa pielęgnacja

Włosy są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, a mieszki włosowe mogą ulec osłabieniu w wyniku ucisku lub naciągania. Niewłaściwa fryzura (uczesania typu koński ogon) może przyczynić się do ich osłabienia – w dłuższym okresie czasu skutki mogą być opłakane, jednak jeśli szybko zareagujemy mieszki zregenerują się a włosy odrosną i odzyskają swoją naturalną witalność. Jeśli chodzi o pielęgnację włosy najczęściej zanadto obciążamy środkami do stylizacji bądź też poddajemy je nadmiernemu stresowi w trakcie stylizacji.

Szczególnym typem łysienia występującego również u kobiet jest łysienie plackowate – jego przyczyn do końca nie znamy. Za głównego sprawcę uważa się geny i specyficzne reakcje układu odpornościowego, łysienie to jest najprawdopodobniej skutkiem autoagresji.

Co z tym “fantem” zrobić?

Nasza rola nie powinna sprowadzać się do pójścia z problemem do dermatologa. Dbając o zdrowie i kondycję wykazujemy jednocześnie dbałość o włosy. Zachowując formę fizyczną i zaspokajając zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze zapewnimy naszym włosom odpowiednie warunki do wzrostu.

Niebawem post o tym, jakie środki stosować w walce z kobiecym wypadaniem włosów. Znam kilka naprawdę dobrych :-).

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner