Nie bez powodu wiele programów skupiających się na stylizacji urody, odmładzaniu, zmianie wyglądu, czyli wszystkie tak zwane przed i po, zawiera jeden obowiązkowy punkt – wybielanie zębów. Zazwyczaj odbywa się ono u dentysty, ale to akurat nie jest obowiązkowe. Biały uśmiech, po wybieleniu zębów, sprawia, że wyglądamy na mniej lat, na pewno na mniej niż przed wybieleniem. Białe zęby dodają nam blasku i urody, ale żeby można było zęby wybielić musimy je najpierw wyleczyć.
Gdy uzębienie i wszystkie tkanki wokół są zdrowe możemy prawdziwie “zaszaleć” tj. albo poprosić dentystę o wybielenie zębów, albo zrobić to samodzielnie z użyciem dostępnych preparatów. Współcześnie sprzedawane środki wybielające (ale uwaga: jedynie środki renomowanych i certyfikowanych firm) są bezpieczne. Jednocześnie działają skutecznie tak, jak wybielanie stomatologiczne. Nad wybielaniem stomatologicznym mają zaś tę ogromną przewagę, że są zdecydowanie tańsze, często kilkukrotnie.
Czy takie domowe wybielanie zębów jest skuteczne?
Oczywiście, że tak, chociaż pamiętajmy mowa o profesjonalnych środkach wybielających – stricte wybielających. Tzw. wybielające pasty do zębów, które można kupić w każdym sklepie nie działają, a w zasadzie działają jedynie powierzchniowo usuwając przebarwienia. Usuwają osady tkwiące na szkliwie, w celu rzeczywistego pozbycia się przebarwień wpływających niekorzystnie na kolor zębów konieczne jest usunięcie barwników, które wniknęły głęboko w szkliwo. Z tym ostatnim poradzą sobie jedynie profesjonalne “wybielacze”.
Na jakiej zasadzie odbywa się wybielanie zębów?
Reklamowane w telewizji pasty wybielające, jak już wspomniałam, działają jedynie powierzchniowo. To znaczy w ich przypadku wybielanie polega de facto na dokładnym oczyszczeniu zębów z nagromadzonych na nich osadów. Takie wybielanie nie usuwa przebarwień tkwiących w głębi szkliwa. A skąd te przebarwienia? Najczęściej to efekt wnikania w zęby barwników zawartych w pokarmach i w napojach, które na co dzień wypijamy. Barwniki te są częstokroć tak silne, że bez problemów przenikają przez barierę jaką jest dla nich powierzchnia szkliwa. Gromadząc się w zębach sprawiają, że nasz uśmiech z czasem szarzeje lub żółknie.
Profesjonalne środki do wybielania zębów działają na zasadzie typowych wybielaczy – wnikając w szkliwo wywabiają tkwiące w nim przebarwienia. Dzięki temu nasz uśmiech odzyskuje stopniowo dawną młodość i dawny blask. Efekty wybielania są różne i zależą od podatności naszych zębów na działanie substancji wybielających (może się zdarzyć tak, że naturalna barwa naszych zębów jest taka a nie inna i wtedy w zasadzie jedynym ratunkiem pozostają licówki), ale też od środków jakie zastosujemy. Im bardziej profesjonalne tym lepiej. Ja polecam kierowanie się w wyborze rankingami – znajdziecie je bez problemów w sieci.
Jeśli chodzi o różnicę pomiędzy wybielaniem zębów u dentysty i wybielaniem samodzielnym praktycznie takowa nie istnieje, obydwie metody działają tak samo toteż idąc do dentysty wcale nie musimy zagwarantować sobie lepszych efektów niż te, które osiągniemy decydując się na domowe wybielanie zębów.
Pamiętajmy jednak, że przed wybielaniem wizyta kontrolna u stomatologa jest w zasadzie niezbędna – konieczne jest wyleczenie wszystkich chorób, ale też przyda się profesjonalne oczyszczenie zębów z osadów i kamienia, dzięki temu wybielanie zębów, które później przeprowadzimy będzie w pełni efektywne i skuteczne.
Jaki środek wybielający wybrać?
Tu można jedynie polecać środki wypróbowane przez innych. Jeśli nie decydujesz się na skorzystanie z usług dentysty, sprawdź przede wszystkim opinie o środkach wybielających i / lub np. rankingi. Znajdziesz je na stronach takich, jak ta poniżej. Sprawdź na przykład ten ranking środków wybielających zęby.