Ciało Zdrowie

Wszystkie metody usuwania kurzajek

metody usuwania kurzajek
Napisane przez Ania

Kurzajki to przede wszystkim dla większości z nas problem natury estetycznej. Pojawiają się one na całym ciele, choć przede wszystkim brodawki atakują stopy i dłonie. Jak się ich pozbyć? Jakie metody usuwania kurzajek są najlepsze?

kurzajki jak usunac shutterstock

Kluczem do sukcesu przy usuwaniu brodawek wirusowych występujących na skórze człowieka jest określenie, czy rzeczywiście jest to kurzajka, czy też inna zmiana dermatologiczna. Nie trudno jest pomylić kurzajki z odciskami, zwłaszcza jeśli występują na podeszwach stóp lub na wewnętrznej stronie dłoni. Odciski powstają przy otarciach lub nadmiernym ściśnięciu danej części ciała. Mogą towarzyszyć noszeniu niewygodnych, nowych butów lub pracom fizycznym. Z kolei kurzajki pojawiają się niezależnie od tych sytuacji. Mogą atakować palce dłoni i stóp, okolice paznokci, łokcie, kolana i inne, zwykle mało ukrwione obszary ludzkiego ciała. Powodem ich powstawania jest zarażenie się wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Droga zarażenia jest bardzo prosta – wystarczy mieć kontakt z powierzchnią, rzeczami lub bezpośrednio z ciałem osoby zarażonej kurzajkami. Wirus wnika do krwioobiegu człowieka za pośrednictwem wszelkich otarć, ran, skaleczeń i zadrapań. Kurzajka niekoniecznie musi pojawić się od razu po zakażeniu. Może ujawnić się w okresie obniżenia odporności ludzkiego organizmu. Bardzo często na kurzajki chorują dzieci, z uwagi na fakt, że wystarczy tylko jedna osoba na podwórku lub w przedszkolu, która ma brodawki, aby szybko wirus HPV przeniósł się na zabawki w placówce. Dzieci bawiące się nimi mogą się szybko zarazić kurzajkami, np. poprzez niepozorne otarcia na skórze.

Domowe sposoby na kurzajki

Jeśli na naszej skórze pojawiają się wykwity w postaci brodawek płaskich, mozaikowych lub wypukłych, należy zastanowić się, co z nimi zrobić.

Jak powinna być leczona kurzajka? Jak usunąć ją raz na zawsze? Współczesna medycyna daje nam do dyspozycji wiele sposobów leczenia kurzajek, choć żaden z nich nie jest uniwersalnie skuteczny. Również w ludowej medycynie możemy znaleźć domowe metody na kurzajki.
Wśród domowych sposobów wymienia się smarowanie brodawek sokiem wyciśniętym z mniszka lekarskiego lub glistnika, czyli jaskółczego ziela. Dobre efekty może dać przykładanie kurzajki sokiem z cytryny i octu.

Najskuteczniejsze w działaniu są preparaty medyczne oraz zabiegi wykonywane w gabinetach dermatologicznych. Farmaceutyki w postaci żelów, maści i kremów z zawartością kwasu salicylowego lub kwasu mlekowego czy mocznika pozwalają na usuwanie brodawek ze skóry. Kuracja może być prowadzona nawet w warunkach domowych, ale preparat medyczny musi być zalecony przez lekarza.

W gabinetach lekarskich kurzajki usuwane są różnymi metodami, najczęściej laserowo lub z wykorzystaniem wymrażania ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu.

Zabieg zamrażania kurzajki również można wykonać samodzielnie, z wykorzystaniem dostępnych w aptekach środków medycznych.Zmiana wymrażana jest aż do korzenia, a po siedmiu dniach od rozpoczęcia kuracji można już zauważyć efekty jej stosowania.

Jeśli kurzajka pomimo wymrażania w domu nie odpadnie, należy zgłosić się do dermatologa. Być może zaleci on operacyjne usuwanie brodawek albo łyżeczkowanie.

Zdjęcie: Shutterstock

O autorze

Ania

2 komentarze

  • ja jednak mroziłam, dużo szybciej to idzie, naprawdę, wcześniej próbowałam glistnika, smarowałam chyba ze dwa tygodnie i nic, a po wymrożeniu diabli wzięli obydwie kurzajki i to niemal natychmiast, jakby kto pytał używałam undofenu, bardzo fajny i prosty w aplikacji

  • hej, jeszcze olejek herbaciany usuwa kurzajki, pozbyłam się ich trzech tym sposobem!

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner