Już od najmłodszych lat uczeni jesteśmy, że prawidłowe odżywianie się stanowi niezbędny element naszego życia. Tylko dzięki zdrowo przygotowanym posiłkom zapewnimy naszemu organizmowi odpowiednie składniki, które są niezbędne do prawidłowego jego funkcjonowania. Witaminy i minerały w tabletkach, które stają się coraz bardziej powszechne, zdecydowanie nam to ułatwią.
Co to znaczy „zdrowe odżywianie”?
Każdy wie, że należy zdrowo się odżywiać, jednak nie zawsze każdy wie, jak to robić. Co zatem powinny zawierać nasze posiłki, żeby dostarczyć naszemu organizmowi potrzebnych witamin i składników mineralnych?
Węglowodany
Do najważniejszych funkcji węglowodanów należy dostarczanie łatwo przyswajalnej energii. Biorąc pod uwagę aspekt żywieniowy to węglowodany można podzielić na węglowodany przyswajalne oraz nieprzyswajalne.
Żeby dostarczyć do naszego organizmu prawidłowych węglowodanów, należy unikać glukozy, fruktozy czy maltozy. Cukry te zostają szybko wchłonięte przez nasz organizm i zostają przetworzone, co powoduje podwyższenie poziomu cukru we krwi.
Ważne jest natomiast spożywanie błonnika. Znajdziemy go w takich produktach jak: pieczywo pełnoziarniste, makarony, ziemniaki, warzywa. Pamiętać należy także o spożywaniu owoców. Mimo iż zawierają fruktozę – ich spożywanie aż tak bardzo nie podnosi poziomu cukru.
Białka
Obok węglowodanów, również białka powinny znaleźć się w naszym jadłospisie. Związki odpowiadają bowiem za tworzenie komórek i tkanek, z których powstają ludzki narządy.
Wśród białek wyróżnia się białka pełnowartościowe. Zawierają one podstawowe aminokwasy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Białka tego typu można znaleźć między innymi w: produktach mlecznych, drobiu, rybach, a także owocach morza. Istnieją również białka niepełnowartościowe, które także są ważne. Spożywając między innymi: rośliny strączkowe, orzechy, zboża, mamy pewność, że dostarczymy organizmowi takich białek.
Tłuszcze
Tłuszcze zwane również lipidami to także niezbędny komponent, który powinien znaleźć się w naszym jadłospisie. Tłuszcze znajdziemy w maśle, mięsie (zwłaszcza w czerwonym), słodyczach. Są to tak zwane tłuszcze nasycone, które podnoszą poziom cholesterolu we krwi, przyczyniając się tym samym do wielu chorób naczyniowych. Dlatego spożywanie tego rodzaju lipidów powinniśmy ograniczyć. Natomiast ważne jest spożywanie tłuszczów nienasyconych. Powodują one obniżenie poziomu cholesterolu. Takie lipidy dostarczymy do organizmu, jeśli będziemy spożywać przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego.
Witaminy i składniki mineralne
Żeby nasz organizm prawidłowo funkcjonował nie wystarczy dostarczyć mu wyłącznie węglowodanów, białek czy lipidów. Należy również zapewnić mu prawidłową ilość witamin i minerałów. Również i te składniki są niezbędne do tego, aby organizm dobrze funkcjonował. Niedobór lub brak którejkolwiek z witamin może prowadzić do hiperwitaminozy lub awitaminozy.
Podobnie jest ze składnikami mineralnymi. Ich brak zaburza pracę organizmu, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Czym grozi brak witamin?
Jak wiadomo każda witamina odpowiada za coś innego. Dlatego też w zależności od braku konkretnej witaminy, mogą wystąpić różne zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Poniżej kilka przykładów objawów niedoborów witamin.
Jeżeli w naszym organizmie brakuje witaminy C, wówczas nasza odporność ulega obniżeniu. W większym stopniu jesteśmy narażeni na wirusy i bakterie, a więc częściej przeziębiamy się i chorujemy. Najbardziej znanym objawem braku witaminy C jest szkorbut – schorzenie, które powoduje wypadanie zębów i krwawienie z dziąseł.
Ponieważ witamina K zapobiega krwawieniom wewnętrznym, jej niedobór może więc prowadzić do krwotoków.
O niedoborze witaminy H mogą świadczyć takie dolegliwości jak: łojotok, który przyczynia się do wypadania włosów, czy bóle mięśniowe.
Niedobory minerałów – czy groźne?
Składniki mineralne, czyli makro i mikroelementy również mają znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Ich braki mogą spowodować występowanie zaburzeń, które mogą okazać się bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Wszystkie składniki mineralne znajdują się w pokarmach, dlatego też należy spożywać ich odpowiednie ilości. Trzeba jednak pamiętać, że i „przedawkowanie” tych składników bywa groźne w skutkach.
Niedobory składników mineralnych mogą prowadzić do anemii (długotrwały brak żelaza), osłabienia, zaburzeń snu, powstawania stanów lękowych, drętwienia mięśni.
Jak uzupełnić niedobory witamin i składników mineralnych?
Najważniejsza jest prawidłowa dieta. Jednak nasz jadłospis możemy dodatkowo wzbogacić o odpowiednie składniki odżywcze, zażywając witaminy i minerały w tabletkach. Są to tak zwane suplementy diety, które można zakupić w każdej aptece. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dostarczamy naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.