Depilację czyli usuwanie owłosienia można przeprowadzić naprawdę na wiele sposobów. Wybór konkretnej metody zależy od tego, jaka część ciała chcesz wydepilować, od twojej płci, a także od tego, na czym najbardziej Ci zależy. Priorytetem może być szybkość zabiegu, trwałość efektów, brak nieprzyjemnych dolegliwości w trakcie depilowania ciała a nawet koszty związane z depilacją.
Golenie: szybko, ryzykownie i na krótko
Golenie to nadal najczęściej wybierana forma depilacji, choć ma ona sporo wad. Zacznijmy od tego, że łatwo jest skaleczyć się ostrzem maszynki. Poza tym golenie może podrażniać skorę, gdyż pozbawia ją warstwy ochronnej. Największą jednak wadą tej metody na usuwanie owłosienia jest to, że cebulki pozostają nienaruszone, więc włosy odrastają po prostu błyskawicznie. Czasem jeszcze tego samego dnia po kilkunastu godzinach widoczne są już czarne punkciki na skórze czyli czubki odrastających włosów. Poza tym owłosienie po goleniu ustaje się twarde, szorstkie i kłujące i gdy odrasta jest to bardzo nieprzyjemne. Plusem golenia jest z pewnością niska cena maszynek oraz szybkość i wygoda depilacji.
Usuwanie owłosienia depilatorami – elektryczna depilacja
Prąd z pewnością zrewolucjonizował świat, dotyczy to też depilacji. Niewielkie urządzenie, takie jak depilator pozwala szybko i wygodnie pozbyć się niechcianych włosków. Można wydepilować ciało w domu, samodzielnie. Koszty nie są duże, choć jednorazowy wydatek może wydawać się spory, warto jednak zainwestować w naprawdę dobry depilator, bo nie tylko znakomicie usuwa owłosienie ale też będzie ci służył przez długi czas. Depilator dzięki napędzanym silniczkiem pęsetom łapie i wyrywa włoski razem z cebulkami, wiec depilacja daje dość trwałe efekty. Zwykle wystarczy usuwać owłosienie na początku częściej, a później co około sześć tygodni, a wiec jest to spora wygoda. Poza tym depilator jest całkowicie bezpieczny. Wady? Usuwanie owłosienia depilatorem nie jest niestety bezbolesne, choć nowoczesne modele mają różnego rodzaju nakładki i specjalne przystawki dzięki którym można zminimalizować trochę nieprzyjemne doznania towarzyszące depilacji. Poza tym przy wrażliwej skórze przez pewien czas po depilacji mogą utrzymywać się podrażnienia i zaczerwienienie. Wada depilatorów jest też fakt, ze trzeba nieco zapuścić włoski, by można je było ponownie depilować, a dla wielu osób to spory dyskomfort.
Wosk na ciepło i na zimno
Usuwanie owłosienia woskiem może być wykonywane na ciepło w gabinecie kosmetycznym lub na zimno, przy użyciu plastrów do stosowania w warunkach domowych. Zasada jest jednak taka sama – włoski przyklejają się do wosku, i z jego pomocą są wyrywane razem z cebulkami. Wosk jest wiece naturalnym prekursorem depilatorów. Ta metoda na usuwanie owłosienia ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim dzięki usuwaniu owłosienia razem z cebulkami masz gwarancję, ze skóra dość długo pozostanie gładka. Zwykle wystarczy ponawiać depilację woskiem raz na sześć do ośmiu tygodni. W porównaniu z depilatorem wosk usuwa też znacznie krótsze włoski, więc nie musisz przeczekiwać kłopotliwego okresu ich zapuszczania, by na nowo zyskać gładką skórę. A wady? depilacja woskiem tez polega na wyrywaniu owłosienia, a więc może być bolesna lub przynajmniej dość nieprzyjemna, a także podrażniać skórę. Poza tym nie u każdego usuwanie owłosienia woskiem jest możliwe, szczególnie gdy chodzi o wosk na ciepło. Ponieważ jest on podgrzewany do dość wysokiej temperatury, ta metoda depilacji nie jest wskazana, jeśli masz problemy z pękającymi naczyniami krwionośnymi i tak zwanymi pajączkami.
Pasta cukrowa – łagodniejsza niż wosk, a równie skuteczna
Depilacja pastą cukrową to w Polsce nowość, a jest to metoda na usuwanie owłosienia znana w kręgu kultury arabskiej, gdzie gładkie kobiece ciało jest niezwykle istotne. Działa na podobnej zasadzie jak wosk, ale pasta cukrowa jest od wosku znacznie łagodniejsza. Poza tym depilacja pastą cukrową nie jest bolesna, bo włoski są wyrywane zgodnie z kierunkiem, w jakim rosną, a nie pod włos tak ja to się robi przy usuwaniu owłosienia woskiem.