Trądzik przed miesiączką – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

sucha skóra, jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy, niedoczynność tarczycy dieta, trądzik przed miesiączką, peelingi mechaniczne na trądzik, tabletki na cerę

U większości kobiet pod wpływem zmian hormonalnych związanych z przebiegiem cyklu miesięcznego pojawia się tzw. trądzik przedmiesiączkowy, czy trądzik przed miesiączką. Jest do dolegliwość okresowa. Ściśle związana z cyklem. Jej mechanizm nie został do końca poznany i choć trądzik przedmiesiączkowy uznawany jest za odmianę trądziku pospolitego nie wiadomo do końca jakie hormony przyczyniają się do powstawania wykwitów w tym właśnie okresie cyklu.

O sprawstwo trądziku przedmiesiączkowego podejrzewany jest progesteron, ale zależności tej jeszcze do końca nie przebadano i niczego nie udowodniono. Wiadomo jednak, że problem może dotyczyć nawet 70% kobiet i choć dolegliwość ta nie jest jakoś szczególnie uciążliwa (zazwyczaj) może być przyczyną dyskomfortu, obniżenia samopoczucia i pogorszenia samooceny, a żeby temu zapobiec należałoby coś z trądzikiem zrobić. Tylko co?
Odpowiedź wbrew pozorom nie jest prosta, bo jeśli mamy skłonności do powstawania trądziku przedmiesiączkowego możemy się w zasadzie bronić jedynie profilaktyką, bądź też doraźnie stosować różnego rodzaju specyfiki na trądzik.

Trądzik przed miesiączką – objawy

Trądzik przedmiesiączkowy może nieco przypominać trądzik pospolity, ale wypryski rzadko pojawiają się gdzieś poza podbródkiem i brodą. To te rejony twarzy najbardziej narażone są na powstawanie pryszczy, przy czym najczęściej występującymi zmianami skórnymi są grudki powstające z mikrozaskórników. Może jednak dojść również do pojawienia się krost. Inne zmiany skórne praktycznie nie występują toteż trądzik ten nie grozi jakimiś szczególnymi powikłaniami. Skóra łatwo goi się i wraca do normalnego stanu, ale pod jednym warunkiem – nie wyciskamy pryszczy. Wyciskanie i rozdrapywanie wykwitów skórnych doprowadza do uszkodzenia tkanek, ich gojenie się może przebiegać z bliznowaceniem. Wyciskanie może też doprowadzić do powstania przebarwień, a w skrajnych przypadkach nawet do poważniejszych zakażeń. Wtedy konieczne będzie leczenie, choć trądzik przedmiesiączkowy w czystej postaci leczy się raczej rzadko – zazwyczaj nie ma takiej potrzeby.

Profilaktyka, pielęgnacja, doraźne interwencje

Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko wystąpienia trądziku przed miesiączką zwróćmy w tym właśnie czasie szczególną uwagę na pielęgnację. Powinnyśmy dokładnie oczyszczać twarz, najlepiej z użyciem środków o właściwościach przeciwbakteryjnych i zafundować twarzy (oraz całemu zagrożonemu obszarowi skóry) peeling. W ten sposób zapobiegniemy gromadzeniu się zrogowaciałego naskórka w ujściach gruczołów łojowych, odblokujemy je i zminimalizujemy rozmiar zmian trądzikowych. Można też wspomóc się suplementacją. Szczególnie polecane są witaminy A, B2 i B5. Jeśli trądzik już się pojawił usuwanie zmian i regenerację skóry przyspieszymy stosując maści lub żele o działaniu wysuszającym. Na rynku dostępne są też specjalne plastry o takich właściwościach – bardzo wygodne w użytkowaniu.
W codziennej pielęgnacji cery z trądzikiem przedmiesiączkowym bardzo przydatne są kosmetyki przeciwtrądzikowe. Jeśli mamy skłonności do pojawiania się tego typu trądziku warto się w nie na wszelki wypadek zaopatrzyć i stosować profilaktycznie w czasie, w którym zwiększa się zagrożenie trądzikiem. Czas ten łatwo wytypować na podstawie obserwacji zachowania skóry w zależności od pory cyklu miesięcznego.

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner