Kategoria: Włosy

  • Co na przetłuszczające się włosy?

    Co na przetłuszczające się włosy?

    Zimą włosy przetłuszczają się od noszenia nakryć głowy. Latem – od ciepła. Pot + sebum = bardziej przetłuszczone włosy. Co z tym fantem zrobić? Czy da się jakoś opanować przetłuszczanie? Co na przetłuszczające się włosy zadziała najlepiej i niezawodnie?

    Jeśli masz problem z przetłuszczającymi się włosami, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zredukować nadmiar sebum na skórze głowy i utrzymać włosy czyste i świeże. Poniżej prezentuję kilka z nich. Mniej lub bardziej zawodnych sposobów, każdy z komentarzem, wynikającym z moich doświadczeń. Być może twoje doświadczenia są / będą inne dlatego warto te sposoby wypróbować. Dlaczego? Przetłuszczanie się włosów, bądź nie jest też kwestią indywidualną.

    Spis treści

    Co na przetłuszczające się włosy?

    Co najmniej kilka z niżej wymienionych sposobów może wydać ci się kontrowersyjnych. Zapewniam jednak, że każdy z nich wart jest uwagi. Jeśli zastanawiasz się co na przetłuszczające się włosy będzie najlepsze – wypróbuj je po kolei. Nawet jeśli któryś z nich nie pomoże, to zaszkodzić w żaden sposób nie może.

    Regularne mycie włosów

    Regularne mycie włosów jest ważne, bo mycie pozwala usunąć nadmiar sebum i zanieczyszczenia z włosów i skóry głowy. Możesz używać łagodnego szamponu przeznaczonego specjalnie dla przetłuszczających się włosów. Unikaj jednak mycia głowy zbyt często, ponieważ może to prowadzić do przesuszenia skóry głowy i zwiększenia produkcji sebum.

    I tu pojawia się pytanie: jaka częstotliwość mycia głowy jest optymalna? Nie mogę ci na to pytanie odpowiedzieć, podając konkretną częstotliwość. Musisz to samodzielnie przepracować. Ja przede wszystkim dbam o to, by nie dopuścić do sklejania się włosów i gromadzenia nadmiaru sebum i zanieczyszczeń na skórze głowy. Czuję, kiedy muszę włosy umyć. Co ciekawe, kiedy używam np. lakieru do włosów, moje włosy wytrzymują dzień dłużej.

    Stosowanie szamponu przeciwłupieżowego

    Szampon przeciwłupieżowy to bardzo dobra opcja, bo większość szamponów tego typu zawiera składniki ograniczające produkcję sebum. Wybierz szampon, który jest zarówno przeciwłupieżowy, jak i przeciwprzetłuszczający, aby skutecznie oczyszczał skórę głowy. Nie musi to być od razu np. szampon leczniczy (jak Nizoral). Nawet lepiej by nie był. Stosuj szampon o jednoczesnych dobrych właściwościach pielęgnacyjnych. Moim zdaniem warto sięgnąć po taki, który ma możliwie jak najmniej składników. Polecam np. szampony z pokrzywą, która dodatkowo wzmacnia włosy.

    Unikanie gorącej wody

    Gorąca woda może stymulować produkcję sebum, dlatego zaleca się mycie włosów w letniej lub chłodnej wodzie.

    No i to jest fakt. Sprawdziłam na sobie. Rzeczywiście letnia woda robi włosom zdecydowanie najlepiej. I świetnie wpływa na kondycję skóry głowy. Włosy warto też suszyć letnim powietrzem. A najlepiej pozostawiać do wyschnięcia, choć oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe. Ja robię tak, że pozwalam im schnąć naturalnie jak najdłużej, a gdy już są prawie suche, ekspresowo je dyscyplinuję na szczotce, oczywiście przy użyciu suszarki.

    Niezbyt częste dotykanie włosów (i czesanie!)

    Unikaj częstego dotykania włosów, ponieważ to po pierwsze może rozprowadzać sebum po włosach, po drugie może przenosić sebum z rąk na włosy.

    I tu w stu procentach potwierdzam. Ilekroć zdarzało mi się przesadzić z przeczesywaniem włosów rękami (zabawą włosami :-)) lub z częstotliwością czesania szczotką czy grzebieniem – tylekroć włosy traciły świeżość szybciej.

    Produkty do stylizacji stosuj z umiarem

    Produkty do stylizacji takie jak żele, lakiery, olejki itp. mogą przyczyniać się do przetłuszczania się włosów. Stosuj je umiarkowanie i wybieraj produkty o lekkiej konsystencji, które nie obciążają włosów.

    To powinno być oczywiste. Choć tak, jak pisałam wcześniej, zdarza mi się utrzymać świeżość włosów nieco dłużej, gdy używam lakieru. Oczywiście z umiarem.

    Odpowiednie produkty do pielęgnacji

    Wybieranie odpowiednich produktów do pielęgnacji: Dobierz szampony, odżywki i inne produkty do pielęgnacji włosów, które są przeznaczone specjalnie dla przetłuszczających się włosów. Unikaj produktów o ciężkiej konsystencji lub zawierających oleje, które mogą przyczyniać się do nadmiernego przetłuszczania się włosów.

    Zdrowa dieta

    Zachowanie zrównoważonej diety może mieć wpływ na zdrowie Twoich włosów. Staraj się spożywać zdrowe, pełnowartościowe posiłki, bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze.

    I to nie jest ot takie sobie gadanie. Wielokrotnie przekonałam się na sobie, że to co jem bardzo mocno wpływa na moje włosy. Na przykład: gdy tylko przesadzę ze słodyczami mam natychmiast problem i z przetłuszczaniem włosów i z łupieżem. Podobnie wpływają na mnie wszystkie tłuste produkty spożywcze.

    Co na przetłuszczające się włosy, gdy nic z powyższych nie działa?

    Jeśli przetłuszczanie się włosów jest szczególnie uciążliwe lub nie poprawia się pomimo podejmowanych działań, skonsultuj się z dermatologiem, trychologiem (czym jest trychologia dowiesz się tutaj) albo przynajmniej fryzjerem. Czasem trzeba zasięgnąć rady fachowca.

  • Jaki suplement na wypadające włosy jest najlepszy?

    Jaki suplement na wypadające włosy jest najlepszy?

    Chyba w związku z zimą słyszę coraz więcej narzekań na kondycję włosów. Sama mam z nimi problem w sezonie, gdy powietrze jest przesuszone i bez czapki trudno się obejść. Wypadanie włosów często nasila się zimą, a wtedy co robimy? Zazwyczaj szukamy jakiejś pomocy. A jaki suplement na wypadające włosy jest najlepszy? Sporo osób odpowie, że biotyna. I to bez namysłu. No cóż. To jedna z opcji, ale zaledwie jedna z wielu.

    Jaki suplement na wypadające włosy jest najlepszy dla ciebie?

    Tak właśnie powinno brzmieć pytanie, bo wypadanie włosów może powodować wiele czynników. I chociaż istnieją suplementy uniwersalne (pomogą każdemu), takim suplementem jest np. >>> Locerin, to typowe suplementy na włosy takie jak biotyna, ekstrakty ze skrzypu czy wreszcie witaminy i minerały (różne) pomagają na konkretne problemy, nie na wszystkie i nie zawsze.

    Locerin, o którym wspomniałam wyżej, to najbardziej złożony suplement. Pojawił się w sprzedaży niedawno i jego skład oparto na najnowszych badaniach. Znajdziesz tu wszystkiego, czego włosy potrzebują do wzrostu i do tego, by przestały wypadać w nadmiarze. Jednak zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdemu może on odpowiadać ze względu na cenę, która przewyższa ceny przeciętnych suplementów na wypadające włosy (pełen skład i cenę sprawdzisz na >>> tej stronie). A tutaj znajdziesz moją recenzję Locerinu.

    Toteż postaram się raczej podpowiedzieć ci, jakie konkretnie składniki warto wypróbować i o jakich należy pamiętać. Przy czym skupię się na rozwiązaniu konkretnych problemów.

    Jaki suplement na wypadające włosy po odchudzaniu, w zimie, przy osłabieniu organizmu?

    Najczęściej włosy wypadają po prostu dlatego, że nie dostarczamy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Po odchudzaniu to może być niedobór zarówno makroskładników (energetycznych, budulcowych) jak i witamin czy minerałów. Przy osłabieniu organizmu – podobnie, problemem jest niedobór energii do budowy włosa i być może niedobór budulców, które zostały zużyte na wzmocnienie szwankujących procesów fizjologicznych lub walkę z chorobą (osłabieniem). Zima też może powodować problemy z racji tego, że w tym okresie roku mamy tendencje do wprowadzania zmian w diecie i zazwyczaj po prostu nie odżywiamy się wystarczająco dobrze, by nie szkodzić włosom.

    W każdej takiej sytuacji najbardziej przydadzą się suplementy zawierające możliwie najwięcej:

    • składników budulcowych w postaci aminokwasów,
    • witamin i minerałów niezbędnych włosom,
    • ekstraktów z roślin wzmacniających włosy.

    Przykład takiego suplementu to np. Revalid, który bardzo dobrze wpływa na włosy i możesz go kupić w każdej aptece (tu sprawdź). I oczywiście Locerin, o którym wspomniałam powyżej.

    A co z biotyną? Biotyna też pomoże, ale nie zawsze. Być może biotyna rzeczywiście wystarczy, ale jeśli twoim włosom brak np. krzemianki albo budulca w postaci aminokwasów siarkowych albo energii (z glikogenu) to sama biotyna niewiele zdziała.

    Włosy po prostu nieco słabsze i nieco bardziej wypadające

    Czasem włosy żyją swoim życiem i okresowo stają się silniejsze, czasem słabsze i tak naprawdę trudno wskazać jeden czynnik, który może na nie wpływać najbardziej. W takiej sytuacji na początek dobrze jest zacząć od biotyny właśnie lub od prostych kilkuskładnikowych suplementów typu “skóra, włosy, paznokcie”, których znajdziesz w aptekach naprawdę sporo.

    To nie wypadanie, to łysienie niemalże!

    Jeśli poważnie obawiasz się o stan swoich włosów, bo wypadają w alarmujących ilościach to przede wszystkim powinieneś / powinnaś zainteresować się zdrowiem, bo to znak, że z organizmem dzieje się coś złego.

    Jeśli wszystko ze zdrowiem w porządku, to może być kwestia zachwianego balansu hormonów i / lub łysienia dziedzicznego. W takiej sytuacji trzeba wytoczyć naprawdę ciężkie działa. I tu myślę, że warto próbować wszystkiego, dosłownie wszystkiego.

    Robert potwierdza zresztą, on akurat łysieje androgenowo, ale postanowił z tym powalczyć i w pewnym momencie łysina przestała się powiększać. Tyle, że on zrobił naprawdę wiele w celu powstrzymania utraty włosów.

    Jego zdaniem najlepsza strategia to strategia zwiększania mocy i różnorodności podejmowanych działań. Trzeba do tego włączyć nie tylko suplementy na wypadające włosy, ale i odpowiednią pielęgnację, a nawet stosowane miejscowo leki przeciwko łysieniu (jak minoxidil).

    Jaki suplement na wypadające włosy wypróbować w tym przypadku?

    • Zacznij od biotyny i preparatów typu “skóra, włosy, paznokcie“.
    • Dodaj do tego saw palmetto i kozieradkę.
    • Wzbogać kurację o suplementację tauryną, która jest również niezbędna włosom.
    • Jeśli to nie pomaga sięgnij po >>> Locerin, który hamuje wypadanie włosów w każdym przypadku.
    • Do tego wszystkiego dodaj Loxon lub inne preparaty stymulujące porost włosów przy ich intensywnym wypadaniu, np. takie z chininą.
  • Locerin – tabletki na wypadanie włosów (wyczerpująca recenzja)

    Locerin – tabletki na wypadanie włosów (wyczerpująca recenzja)

    Locerin to nowoczesne tabletki na wypadanie włosów. Czegoś takiego jeszcze do tej pory nie widziałam. Recenzję przygotowałam wspólnie z koleżanką, bo właściwie to ona używała tych tabletek i dokładnie je poznała. Ja zajęłam się jedynie stroną techniczną i zebraniem wszystkiego w jednym artykule.

    A zaczęło się jak w reklamie, bo bodajże pół roku zobaczyłam po raz pierwszy koleżankę i od razu zauważyłam, że coś stało się z jej włosami. Coś pozytywnego. Zaczęłam dopytywać. Okazało się, że używa Locerinu właśnie i to on postawił jej włosy na nogi – o ile można tak powiedzieć o włosach.

    Gośka zawsze miała słabe włosy, ale prawdziwa tragedia zaczęła się po ciąży. Wtedy nie tylko włosy się posypały, ale straciły resztki blasku i generalnie wyglądały bardzo nieciekawie. Trudno było cokolwiek z nimi zrobić. Pomagałam w szukaniu różnych ciekawych produktów, które mogłyby ożywić i wzmocnić jej włosy, jedne były lepsze drugie gorsze, ale dopiero Locerin okazał się strzałem w dziesiątkę. I to nie ja go znalazłam.

    Co to jest ten Locerin i dlaczego jest taki dobry?

    Jak napiszę, że czegoś takiego jeszcze u nas nie było – na pewno nie skłamię, bo >>> Locerin to bodaj najnowocześniejsze tabletki na wypadanie włosów. To przede wszystkim suplement przeznaczony dla kobiet. Chociaż mężczyźni też mogą go używać, bo nie ma tam żadnych składników, które mogłyby panom zaszkodzić (Robert sprawdzał, więc wiem co mówię).

    Oprócz zahamowania wypadania włosów Locerin umożliwia szybszy ich porost, i to w sensie dosłownym. Dodatkowo tabletki świetnie regenerują i odbudowują włosy. Jednym słowem można ich użyć do przywrócenia kondycji i blasku włosom totalnie zniszczonym.

    Jak to możliwe, czyli skład działanie Locerinu

    Nie jestem fachowcem od faz wzrostu włosa, ale Robert, który z racji problemów z łysieniem nieźle się na tym zna, wytłumaczył mi wszystko. Otóż najważniejszym składnikiem Locerinu jest AnaGain Nu. Pod tą nazwą kryje się związek będący jednocześnie stymulatorem i przekaźnikiem informacji, które wpływają na proces wzrostu / wypadania włosów. Jak zrozumiałam to specjalnie opracowana substancja przypominająca działanie transmitterów.

    Wpływ na wypadanie włosów

    Tak to wyglądało w badaniach

    A ujmując to prościej w tychże badaniach stwierdzono, że już po jednym miesiącu stosowania tej substancji utrata włosów zmniejszyła się o niemal 1/3 co jest bardzo dobrym wynikiem.

    Locerin – wpływ na porost włosów

    Wpływ na porost włosów

    Mówiąc prościej: okazało się, że po prostu pod wpływem AnaGain włosy szybciej rosną.

    Te badania znajdziecie też dokładniej opisane na stronie >>> Locerin.pl.

    Jakie inne składniki zawierają te tabletki na wypadanie włosów

    Ten nowy wynalazek to nie jedyny składnik, któremu tabletki zawdzięczają swoje działanie. Są tam też ekstrakty ze skrzypu, bambusa, pokrzywy, lucerny siewnej, MSM, kapsaicyna, bioperine, witaminy i minerały. Dużo ich. Bardzo dużo, zamiast pisać załączę ponownie obrazek ze składem.

    Locerin skład

    Jak widzisz bardzo dużo tego, gdybym teraz miała się rozwodzić nad działaniem poszczególnych składników pewnie zaraz byś stąd uciekła / uciekł. Dlatego pozwolę sobie jedynie stwierdzić, że składniki:

    • hamują wypadanie włosów,
    • poprawiają porost (tempo wzrostu) włosów,
    • odbudowują i regenerują włosy,
    • porządkują włosy – one przestają się puszyć i wyglądać jak słoma czy siano,
    • nadają włosom blask,
    • zapewniają nawilżenie i elastyczność,
    • pogłębiają naturalny kolor włosów, a w początkach siwienia mogą chronić i przed nim.

    I rzeczywiście tak działają, czego przykładem jest Małgorzata.

    Skutków ubocznych nie ma.

    Gdzie szukać Locerinu, gdzie go kupić?

    Widziałam go bodajże w dwóch sklepach:

    Gosia kupowała i kupuje w drogerii, tam go znalazła przy okazji jakichś innych zakupów. Ja zamówiłam już w oficjalnym.

    PS Czekam na fotki od Gosi, gdy tylko mi je prześle, albo jak zrobię własne wstawię je. Na razie zdjęcie ze sklepu.

  • Łysienie a testosteron

    Łysienie a testosteron

    Nie wiem już sam ile razy w życiu zdarzyło mi się słyszeć, że to testosteron powoduje łysienie. I że z tego powodu łysi mężczyźni mają niesamowitą potencję. Takie twierdzenia należy między bajki włożyć.
    I niniejszym mam zamiar rozprawić się z tym mitem!

    Przyczyna łysienia u mężczyzn

    Męskie łysienie spowodowane jest czynnikami hormonalnymi i genetycznymi. Jednak to nie testosteron bezpośrednio przyczynia się do niego. Mechanizm jest nieco inny, o czym jeszcze za moment.

    Powstaje ono na skutek osłabienia mieszków włosowych, ich zmniejszenia, tak zwanej miniaturyzacji. W efekcie też do stopniowego zaprzestania produkcji pełnowartościowych włosów. Z czasem głowy łysiejących mężczyzn pokrywa charakterystyczny meszek. Czasami są całkowicie łyse, oczywiście niekoniecznie całe czaszki. Najczęściej łysienie zaczyna się od powstawania zakoli nad czołem i przerzedzania się włosów na czubku głowy.

    Testosteron ma różne formy

    Testosteron ma różne formy i tylko jedną jego postać, dihydrotestosteron w skrócie DHT, powoduje osłabienie mieszków włosowych i stopniowe wypadanie włosów na głowie.

    Jednak to nie testosteron, ani niekoniecznie sam DHT jest sprawcą tej sytuacji. Testosteron samoistnie i samowolnie nie zmienia się w dihydrotestosteron, DHT powstaje pod wpływem działania enzymu Alfa 5 reduktaza. To aktywność tego enzymu ma decydujące znaczenie dla tego czy będziesz łysieć czy nie.

    To prawdopodobnie geny decydują o aktywności enzymu i one w gruncie rzeczy są odpowiedzialne za wypadanie włosów zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Przy czym mowa tu o łysieniu typowym, genetycznym. A takim jest właśnie łysienie nazywane dawniej łysieniem androgenowym a teraz łysieniem typu męskiego lub żeńskiego.

    Musisz też wiedzieć, że chociaż to dihydrotestosteron jest w pewnym sensie jej przyczyną twojego łysienia. Jest on też postacią testosteronu niezmiernie ważną dla twojego zdrowia. Tak więc całkowicie nie można i nie należy się starać go wyeliminować. Decydująca i tak pozostaje aktywność enzymu, o którym już wspomniałem.

    Typowe męskie łysienie

    DHT jest odpowiedzialny za typowe męskie łysienie, a nie każde łysienie jest łysieniem tego typu. Męskie włosy mogą wypadać na skutek osłabienia organizmu, złej diety, stresu, łysienia plackowatego i wszystkich tych czynników, które generalnie powodują wypadanie włosów.
    Za te typy łysienia, które wymieniłem tutaj odpowiedzialne są zupełnie inne czynniki.

    Pod wpływem DHT włosy wypadają w bardzo charakterystyczny sposób. Łysienie zazwyczaj zaczyna się od okolicy czoła i przerzedzania się oraz stopniowego rozrastania się tak zwanych zakoli. Następnie dochodzi do tego łysienie na czubku głowy.
    Zarówno zakola jak i łysina na czubku mogą się powiększać stopniowo tworząc charakterystyczne łyse U na szczycie czaszki, zaczynające się na czole, kończące nawet tuż nad potylicą.
    Łysienie to przebiega charakterystycznymi rzutami. Są okresy intensywnego wypadania włosów i okresy zastoju.

    Co ciekawe paradoksalnie włosy na innych obszarach ciała mogą się wręcz wzmacniać i rosnąć bujniej. 

    Potencja a łysienie

    Wróćmy jeszcze do tego, od czego zacząłem, mianowicie do powszechnego przekonania o tym, jakoby łysiejący mężczyźni mieli większy poziom testosteronu niż pozostali i dodatkowo dzięki temu mieli większą potencję. To nie jest prawda. Może zdarzyć się tak, że tzw. wolny testosteron we krwi takich mężczyzn jest zdecydowanie niższy niż u mężczyzn niełysiejących.
    Pewne jest natomiast to, że mężczyźni z łysiną mają wyższy poziom enzymu 5 alfa reduktaza i są po prostu podatni na łysienie genetycznie.

    Kobiety a łysienie androgenowe

    W tej chwili odchodzi się od określenia łysienie androgenowe u kobiet, zamiennie stosuje się określenie kobiecy typ łysienia. Ono również może być spowodowane przez dihydrotestosteron, który organizmy kobiet również wytwarzają, choć oczywiście w dużo mniejszych ilościach. Do tego dochodzi też aktywność enzymu 5 alfa reduktaza.
    U kobiet łysienie tego typu przebiega nieco inaczej, włosy przerzedzają się począwszy od szczytu głowy przy czym linia czołowa pozostaje praktycznie nienaruszona.

    Leczenie łysienia męskiego

    Temu tematowi poświęciłem już kilka wpisów dlatego polecam się z nimi zapoznać odnośniki podaję poniżej.
    W skrócie stosuje się następujące terapie:

    •  minoksydyl, 
    • tabletki na łysienie (>sprawdź najlepsze<)
    • laseroterapię,
    •  przeszczep włosów.

      W tak zwanych terapiach naturalnych wykorzystuje się natomiast substancje, które są inhibitorami enzymu 5 alfa reduktazy, czyli których działanie polega de facto na obniżeniu aktywności tego enzymu.
      Zawsze warto też zadbać o wzmocnienie włosów i unikanie tych czynników, które mogą je dodatkowo osłabić.

    Czytaj też:

  • Kultowe, Stare i Nowe Tabletki na Łysienie Androgenowe

    Kultowe, Stare i Nowe Tabletki na Łysienie Androgenowe

    Jak dla mnie tabletki na łysienie to temat rzeka. Wypróbowałem chyba wszystkie, z różnymi skutkami. Poniżej artykuł  – epopeja. Opis kultowych tabletek i info o całkiem nowych.

    Moim celem nie jest wskazywanie najlepszego z tych preparatów (tu musisz zdecydować samodzielnie), ale wskazanie mocnych stron najpopularniejszych tabletek na całym świecie – tak świecie, bo opiszę też tabletki, które ostatnio coraz trudniej dostać w Polsce.

    Zacznę od nowości, z którą się “bratam” od kilku miesięcy, czyli → Profolanu, potem będą kolejno środki, których używałem wcześniej.

    Przebojowa nowość, czyli tabletki na łysienie Profolan

    Tak jak pisałem powyżej, na solidną recenzję przyjdzie jeszcze czas. Na dzień dzisiejszy stwierdzam, że to działa równie dobrze jak stosowany przeze mnie wcześniej Procerin, a nawet lepiej, bo używam nieco mniej, a włosy w dalszym ciągu trzymają się głowy.

    Pomimo iż w składzie nie ma “wszechobecnego” saw palmetto Profolan daje radę i jest naprawdę niezły!

    Na tę chwilę więcej informacji o Profolanie znajdziesz na tej stronie → http://opiniomat.co.pl/profolan-najlepsze-tabletki-na-lysienie-androgenowe-mezczyzn/, a ja niedługo też skrobnę pełną recenzję.

    Procerin – tabletki na łysienie z pianką i szamponem

    Procerin to właściwie zestaw, w którego skład wchodzą tabletki i specjalna pianka. Oczywiście można kupić je oddzielnie. Tym lepiej, bo dzięki takiej możliwości można po prostu wypróbować jeden z dostępnych środków przekonując się (dość szybko) czy działa czy też nie i w razie potrzeby dokupując drugi element zestawu zintensyfikować dodatkowo walkę z łysieniem. Procerin zawiera składniki, które blokują proces miniaturyzacji mieszków włosowych poprzez:

    • wychwytywanie enzymu 5 alfa reduktaza (składniki są inhibitorami enzymu) przez co nie dochodzi do nadprodukcji DHT,
    • blokowanie receptorów androgennych w mieszkach włosowych przez co mieszki nie są obciążane przez cząstki dihydrotestosteronu,
    • aktywację mieszków włosowych i pobudzenie produkcji nowych włosów.

    Tabletki te działają więc wielotorowo. Ich głównym składnikiem jest wyciąg z Saw Palmetto, ale to nie jedyny element wpływający na poprawę wyglądu przerzedzającej się czupryny. Wszystkich zainteresowanych pełnym składem i opiniami odsyłam na tę stronę. Na niej poznacie szczegóły działania tego suplementu i pianki, jeśli będziecie i nią zainteresowani.

    Kuracja Procerinem jest stosunkowo droga, ale to i tak nic w porównaniu z kosztami zabiegowej odbudowy włosów, przy czym akurat w jego przypadku nie ma mowy o uzyskaniu sztucznych czy nienaturalnych efektów. Procerin wzmacnia włosy naturalnie i naturalnie blokuje mechanizmy odpowiedzialne za ich utratę. To jego ogromna zaleta, którą potwierdzam, bo Procerin w różnych konfiguracjach (same tabletki / tabletki + szampon / tabletki + pianka) stosowałem przez ponad rok.

    Provillus – tabletki na łysienie dla kobiet i mężczyzn

    Pod marką Provillus kryją się de facto dwa odrębne preparaty. Producent tego suplementu przygotował bowiem inne tabletki dla kobiet i mężczyzn. Jest to jak najbardziej uzasadnione z uwagi na fakt, iż nawet jeśli u kobiet te same mechanizmy są odpowiedzialne za łysienie proces utraty włosów przebiega zupełnie inaczej, poza tym wszystkie procesy związane z wypadaniem włosów mogą być z jednej strony znacznie bardziej zróżnicowane i skomplikowane, z drugiej natomiast bywa i tak, że przyczyny wypadania włosów u pań są tak prozaiczne iż nie potrzeba przedsiębrać jakichś szczególnie poważnych środków by sobie z wypadaniem włosów poradzić. Z jednej strony ważna jest więc ostrożność, z drugiej natomiast kompleksowość działań. Tę zapewnia Provillus, choć muszę uczciwie przyznać, iż preparat ten na pewno nie poradzi sobie w każdej sytuacji. Do rzeczy jednak.

    Provillus dla kobiet

    Zawiera składniki, które są w zasadzie neutralne dla żeńskiej gospodarki hormonalnej, ale poradzą sobie ze wzmocnieniem i stymulacją wzrostu włosów wtedy, gdy ich przerzedzanie się jest spowodowane kiepską kondycją (ogólną), złymi nawykami pielęgnacyjnymi czy chwilowym „rozchwianiem” organizmu. Gdy w grę wchodzą kwestie zaburzeń endokrynologicznych preparat może nie osiągnąć pożądanej skuteczności.

    W skład tabletek wchodzą: witamina B6, biotyna, skrzyp polny,  magnez. Są to w mniejszym lub większym stopniu składniki odżywcze, ale też ważne regulatory procesu wzrostu włosów. W zasadzie trudno stwierdzić, który z tych składników jest najistotniejszy, ale wszystkie razem są w stanie autentycznie, bardzo szybko wzmocnić włosy. Dodam jeszcze, że składników tych (o takim działaniu) bardzo często brakuje w kobiecej diecie bądź też cierpimy na ich niedobory wywołane różnymi innymi niż dieta czynnikami.

    Provillus dla mężczyzn

    To tabletki bardziej złożone i ukierunkowane na konkretne problemy czyli męskie łysienie spowodowane nadwrażliwością mieszków włosowych na DHT. Oprócz składników zawartych w Provillusie dla kobiet tabletki przeznaczone dla mężczyzn zawierają wyciągi z roślin oddziałujących na męską gospodarkę hormonalną (łagodnie i bezpiecznie dodam, bo to ważne!). Znajdziecie wśród nich Saw Palmetto czy nawet wyciąg z nasion dyni (nasion potencji!) i korzenia pokrzywy (testosteron!). Wszystko razem z jednej strony chroni włosy, z drugiej zapewnia zdrowie narządom płciowym chroniąc jednocześnie męską potencję. Wszystkie składniki długo by wymieniać.

     

    Advecia – hit zza Oceanu

    Pewne wątpliwości może budzić fakt, iż w Advecii znajdziemy wyciąg z Saw Palmetto, ziółka które jest u nas z reguły kojarzone raczej z mężczyznami. Saw Palmetto jest owszem odpowiedzią na niektóre męskie problemy, ale i w przypadku niektórych pań sprawdza się wyśmienicie lecząc również niektóre kobiece dolegliwości.

    Tradycyjnie używano go w leczeniu bolesnych miesiączek czy niektórych problemów laktacyjnych. Jeśli chodzi o włosy (a czasem również o cerę) Saw Palmetto jest naturalnym blokerem łysienia, bowiem zawarte w nim związki blokują aktywność enzymu 5 alfa reduktaza odpowiedzialnego za przekształcanie się testosteronu w DHT, który jak wiadomo obciążając nadwrażliwe mieszki włosowe prowadzi do utraty włosów. Ponieważ u pań również daje się zaobserwować ten mechanizm Saw Palmetto może być rozwiązaniem, choć oczywiście zastosowanie tego ziółka nie zawsze jest najwłaściwszym rozwiązaniem. W takich problematycznych sytuacjach z pomocą przychodzą pozostałe składniki Advecii, czyli….

    Arginina i zielona herbata

    Drugim blokerem DHT jest lizyna, która wchłania enzym 5ar przez co jeszcze bardziej wzmaga lecznicze działanie Advecii, bardzo ciekawym dodatkiem do tej pary jest arginina. To aminokwas występujący w pożywieniu i w jakimś stopniu syntetyzowany również przez ludzki organizm. Jego rola polega na stymulacji wzrostu włosów. Dzięki dodatkowi argininy włosy po Advecii odrastają grubsze i szybciej rosną. Jeśli chodzi o zieloną herbatę jej działanie może wydać się nieco kontrowersyjne, bowiem znamy ją z nieco innych właściwości, ale producent Advecii twierdzi , że dzięki niej uzyskiwany jest efekt wydłużenia fazy anagenowej oraz aktywizacja wzrostu włosów. Arginina i zielona herbata oraz wyciąg z pestek winogron, o którym napiszę za moment, przydają się w leczeniu łysienia o podłożu hormonalnym.

    Ekstrakt z pestek winogron

    Osoby, które wiedzą mniej więcej co dzieje się w kosmetyce na pewno słyszały o ekstrakcie i jego zastosowaniach. Swego czasu stał się on wręcz podstawowym składnikiem kremów i mazideł wszelakich na co dzień i do zadań specjalnych. Okazało się jednak, że zawarte w nim procyjanidyny są nie tylko tarczą obronną przed utratą kolagenu, elastyny czy ubytkami kwasu hialuronowego w skórze (również w obrębie skóry głowy), ale przy okazji aktywne związki z procyjanidami włącznie wzmacniają naczynka krwionośne, regulują wydzielanie łoju (ważne w łysieniu łojotokowym!) oraz wpływają stymulująco na porost i kondycję włosów (pobudzają mieszki do wejścia w fazę wzrostu).

    Fachowcy twierdzą wręcz, że to jedna z najlepszych tarcz ochronnych przed problemami cywilizacyjnymi.

    Dodatkowo ekstrakt z winogron ma właściwości przeciwzapalne, ale wykazuje je w działaniu miejscowym więc raczej na tym polu trudno spodziewać się poprawy.

    Sterole zawarte w Advecii wykazują działanie stabilizujące na gospodarkę hormonalną. Ich wpływ jest dość złożony toteż opisywać go chyba nie ma sensu (zainteresowanych odsyłam do specjalistycznych opracowań).

    Jako całość Advecia prezentuje się nieźle i wydaje się, że warto ją wypróbować. Na pewno na tle innych preparatów, choćby tych prezentowanych nieco wcześniej, wydaje się bardziej złożona i lepiej dopracowana.

    W PL chyba niestety na ten moment niedostępna, a za granicą droga jak diabli!

    Jest w czym wybierać: niestety lub stety. Trudno powiedzieć czy lepszy tak duży wybór czy lepsze byłoby jego ograniczenie. W każdym razie mamy jakieś (coraz to nowe!) perspektywy, więc chyba jest całkiem nieźle.

    Na dzień dzisiejszy mężczyznom polecam > Profolan, a kobietom niestety drogą Advecię lub saw palmetto + jakieś apteczne tabletki na włosy.

     

  • Łysienie androgenowe u mężczyzn

    Łysienie androgenowe u mężczyzn

    Łysienie androgenowe (alopecia androgenetica) jest najpowszechniej występującym typem łysienia u mężczyzn. Znacznie rzadziej występuje u pań. Do niedawna w odniesieniu do łysienia kobiecego i męskiego przebiegającego według typowych wzorców, o których opowiem za chwilę, używano określenia łysienie androgenowe, dziś mówi się raczej o łysieniu kobiecym (Female Pattern Hair Loss / FPHL) i łysieniu męskim (Male Pattern Hair Loss).

    Rozróżnienie nazewnicze okazało się konieczne, ponieważ u pań łysienie nie zawsze związane jest z aktywnością androgenów, u jego podłoża leżą też zaburzenia gospodarki estrogenami – hormonami żeńskimi. W przypadku mężczyzn jedynym winowajcą są androgeny wytwarzane przez jądra i korę nadnerczy oraz syntetyzowane w skórze z dostarczanych tam prekursorów.

    Łysienie androgenowe u mężczyzn

    Przebiega bardzo typowo i jest niestety zakodowane w genach. Jeśli łysiał dziadek i ojciec łysina grozi również synowi. Czym objawia się łysienie androgenowe u mężczyzn? Stopniową utratą włosów w kątach czołowych (zakola) oraz na czubku głowy. Z czasem łysienie postępuje i niejednokrotnie na głowie pozostaje jedynie wianuszek włosów wokół okazałej łysiny.
    Łysienie androgenowe jest problemem mężczyzn, bo za wypadanie włosów odpowiadają androgeny a konkretnie testosteron, który pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktaza zmienia się w jeszcze agresywniejszy hormon – DHT czyli dihydrotestosteron (bądź dwuhydrotestosteron). Początkowo na głowie obserwujemy efekt minimalizacji włosów – rosną coraz krótsze i coraz słabsze. Z czasem nowe włosy przestają się pojawiać i na tym etapie możemy uznać, że łysienie androgenowe przybrało charakter nieodwracalny, bo dopóki włosy rosną możemy skutecznie blokować mechanizmy łysienia stosując blokery DHT i 5-alfa-reduktazy.

    Przebieg łysienia androgenowego u mężczyzn

    Jest bardzo zindywidualizowany, choć można zaobserwować również pewne prawidłowości. Jedno jest pewne – steruje nim kod genetyczny zapisany w komórkach rozrodczych włosów, a włosy i mieszki włosowe z racji takiej a nie innej budowy skóry mają stały kontakt z androgenami.
    Zaczyna się w różnych okresach, czasami już w wieku lat dwudziestu kilku (a nawet nieco wcześniej). Średnio co trzeci mężczyzna pomiędzy 25 a 40 rokiem życia ma już przynajmniej początki łysienia, po pięćdziesiątce problem dotyczy już ponad połowy mężczyzn z tej grupy wiekowej! Nie oznacza to, że łysienie androgenowe jest czymś przed czym nie można się uchronić – wręcz przeciwnie, ochrona jest możliwa pod warunkiem odpowiednio wczesnego rozpoczęcia terapii.

    Objawy

    Pierwsze włosy zaczynają wypadać pomiędzy 20 a 30 rokiem życia – najczęściej, przy czym cały proces łysienia androgenowego ma charakter skokowy, tzn. na początku włosy przerzedzają się okresowo – raz / dwa razy do roku. Później sytuacja nieco się stabilizuje i do kolejnego skoku tj. natężenia procesu wypadania włosów dochodzi w okolicach 35 roku życia. Przez kilka lat (5-6) zjawisko to utrzymuje się. Po tym właśnie okresie końcowa forma łysiny u większości panów jest już ostatecznie ukształtowana. Do pojawienia się ewentualnych kolejnych skoków łysienia dochodzi w bardzo zaawansowanym wieku.

    Jak zapobiegać łysieniu androgenowemu?

    Łysieniu androgenowemu można zapobiegać i można je leczyć, ale leczenie łysienia należy rozpocząć jak najszybciej tj. z chwilą pojawienia się pierwszych jego symptomów. W większości sytuacji można też wręcz przewidzieć zagrożenie, bo przecież jest ono dziedziczne. Męskie geny zawierają szczegółowy zapis odnośnie tego, kiedy łysienie ma się rozpocząć i jakie przyjmie rozmiary. Wystarczą obserwacje i wywiad przeprowadzony z ojcem lub dziadkiem.

    PS. Wpis jest wstępem do tematyki, którą poruszę niebawem, a mianowicie – recenzji pewnego produktu i opisów paru badań.

    Pozdrawiam

    Robert

  • Dobry szampon na łupież? Tylko leczniczy i przeciwłupieżowy

    Dobry szampon na łupież? Tylko leczniczy i przeciwłupieżowy

    Dobry, leczniczy szampon przeciwłupieżowy zapobiega łupieżowi i go leczy. Jest co najmniej kilka takich szamponów. Warto zwrócić na nie uwagę. Tym bardziej, że używając zwykłych szamponów, żeli, pianek do włosów możesz doprowadzić do powstania i zaostrzenia się łupieżu? W jaki sposób? Wystarczy, że ich nie spłuczesz, bądź zrobisz to niedokładnie. Wystarczy, że dobierzesz nieodpowiedni dla siebie kosmetyk i możesz mieć problem. Łupież z głowy sypnie się jak śnieg na twoje barki, ramiona i plecy.

    Co ciekawe często wystarczy też zmiana wody i problem łupieżu mamy murowany. A najgorsze jest to, że raz zmieniona, podrażniona skóra głowy staje się bardzo wrażliwa na wszystkie działające na nią czynniki. Nawet zmiana kosmetyków pielęgnacyjnych może nie wystarczyć. Konieczny jest naprawdę dobry leczniczy szampon przeciwłupieżowy!

    Spis treści

    Skąd się bierze i komu grozi łupież?

    Łupież zwykły grozi każdemu, a ze statystyk wynika, że dotyczy przynajmniej 50% populacji. Na powstawanie łupieżu bardziej podatni są mężczyźni niż kobiety. Problem dotyczy głównie ludzi młodych tj. panów w wieku od 20 do 40 lat.

    Skąd się bierze? W dużym skrócie to efekt nadmiernego złuszczania naskórka. Szczegółowo o łupieżu, jego przyczynach, postaciach i leczeniu piszemy w artykule >>> Czy łupież jest chorobą.

    Łupież ma różne postaci: najłagodniejsza jest ta, w której przybiera formę małych białych łusek sypiących się z głowy. Alarmujące jest powstawanie nawarstwień – łusek gromadzących się na skórze pomiędzy włosami i wokół włosów, przybierających zabarwienie od szarego do żółtawego. Taka postać łupieżu to już poważny problem, który w efekcie może prowadzić nawet do łysienia!

    Jeśli dostrzeżesz u siebie takie objawy – podejmij leczenie.

    Łupież łojotokowy

    Łupież łojotokowy może rozwinąć się z łupieżu zwykłego, ale bywa i tak, że powstaje niejako samoistnie. Dzieje się tak u osób z indywidualnymi skłonnościami do łojotoku. Ten rodzaj łupieżu towarzyszy często łojotokowemu zapaleniu skóry. A ono z kolei jest bardzo uciążliwym schorzeniem i jako takie trudno poddaje się jakiejkolwiek terapii. Na szczęście w większości przypadków można je zaleczyć.

    Dobry leczniczy szampon przeciwłupieżowy jest w stanie zniwelować też dodatkowe objawy łojotokowego zapalenia skóry: takie jak zmiany w okolicach brwi czy za uszami, tj. wszędzie tam, gdzie w czasie mycia głowy mogą dotrzeć substancje lecznicze.

    Łupież zwykły czy łojotokowy?

    Łupież zwykły jak już powiedzieliśmy to drobne białe łuski, nie trzymające się skóry głowy. Tymczasem łupież łojotokowy tworzy skupiska łusek oblepiając wręcz włosy wokół nasady, tworząc mniej i bardziej rozległe nawarstwienia na skórze głowy. Łuski łupieżowe w łupieżu łojotokowym najczęściej mają kolor żółtawy i powodują świąd, nad którym nie sposób zapanować.

    Uważa, się że za ten rodzaj schorzenia odpowiada grzyb pityrosporum ovale – w normalnych warunkach nieszkodliwy, w łupieżu – główny sprawca naszych skórnych dolegliwości.

    Jak leczyć łupież zwykły i łojotokowy?

    Podstawą kuracji powinien być szampon przeciwłupieżowy. W zasadzie w każdym przypadku, choć w postaci zwykłej łupież bywa wyleczalny szamponami przeciwłupieżowymi dostępnymi w zwykłych drogeriach i sklepach z kosmetykami. W postaci zaawansowanej takie środki już nie wystarczą, bo wymagane jest skoncentrowane leczenie.

    Szampon przeciwłupieżowy na pewno je ułatwi i usprawni.

    Szampony lecznicze bazują na substancjach takich jak smoła pogazowa czy sól cynkowa pyritionu. Oprócz tego mogą zawierać kwas salicynowy, siarkę albo siarczek selenu.

    Kuracja oparta o taki szampon przy regularnym jego stosowaniu i stosowaniu się do zaleceń producenta zazwyczaj przynosi stosunkowo szybkie i w pełni satysfakcjonujące efekty.

    Po wyeliminowaniu łupieżu można taki szampon odstawić, choć konieczna jest uwaga i stała kontrola stanu skóry głowy.

    Leczenie farmakologiczne łupieżu

    W skrajnych przypadkach dobry leczniczy szampon przeciwłupieżowy może nie wystarczyć i tak czy inaczej niezbędna będzie konsultacja dermatologa oraz wykorzystanie środków farmakologicznych wspomagających leczenie łupieżu. Pamiętajmy, że łupież nie leczony może doprowadzić do wyłysienia skóry głowy!

    Pomoc dermatologa jest niezbędna, ponieważ substancje stosowane w indywidualnie przyrządzanych maściach dermatologicznych, tj. takie jak rezyrcynol, dziegć, siarczki selenu i kadmu wymagają dobrania stężenia do indywidualnych wymogów pacjenta.

    Poza tym, jeśli są podstawy do stwierdzenia, że głównym sprawcą łupieżu jest pityrosporum ovale w leczeniu należy posłużyć się środkami (również szamponami) zawierającymi leki przeciwgrzybiczne, przykładowo: ketokonazol, flutrimazol bądź klotrimazol.

    Dobry szampon przeciwłupieżowy to jednak nie wszystko!

    Dlaczego? Dlatego, że łupież, zwłaszcza ten w postaci zaawansowanej jest w zasadzie dolegliwością ogólnoustrojową. Organizm poddaje się mu, bo jest zbyt słaby by z nim walczyć. Dlatego w takich postaciach łupieżu niezwykle istotne jest wzbogacenie diety o witaminy wzmacniające odporność i witaminy odpowiadające za kondycję naszej skóry, czyli witaminy z grupy B, witaminę A i E. Zawierają je kiełki pszenicy, zwykła kapusta, czy jaja. Co ciekawe jaja kurze i kapusta są też cennym źródłem siarki wspomagającej walkę z łupieżem!

    Szamponów przeciwłupieżowych szukaj na ⇒ tej stronie (polecam, bo w Ceneo jest też sporo opinii o produktach).

  • Wypadanie włosów u kobiet – powracający problem

    Wypadanie włosów u kobiet – powracający problem

    Włosy bardzo szybko reagują na wszelkie niekorzystne zjawiska zachodzące w ludzkim organizmie. Ich wypadanie jest często pierwszym sygnałem wskazującym na brak niektórych składników pokarmowych czy rozwijających się chorób. Włosy wypadają pod wpływem zaburzeń hormonalnych, leków, a nawet stresu. Nadmierne wypadanie włosów u kobiet zawsze powoduje stres u osoby nim dotkniętej. O ile mężczyźni są często w stanie zaakceptować swoje łysienie (wokół pełno jest łysiejących mężczyzn, który wcale nie próbują ukrywać swojej łysiny – przykład dają znane osoby, aktorzy i celebryci), o tyle w przypadku kobiet zjawisko to jest zawsze odbierane bardzo negatywnie. Bywa wręcz traumatycznym przeżyciem, bo włosy są jednym z odwiecznych atrybutów kobiecości.

    Najczęstszą przyczyną wypadania włosów są zaniedbania dietetyczne

    Tj. nieodpowiednia dieta, w której brakuje niezbędnych włosom składników odżywczych. Należą do nich właściwie wszystkie składniki pokarmowe (białka, węglowodany, tłuszcze oraz witaminy i minerały). Jedynie zdrowa, dobrze zbilansowana dieta nie powoduje zaburzeń procesów zachodzących w ludzkim organizmie, a skoro tak nawet niewielkie niedociągnięcia mogą odbić się na kondycji włosów. Jeśli więc twoje włosy wypadają przede wszystkim przyjrzyj się diecie i w razie potrzeby uzupełnij ją suplementami witaminowo – minerałowymi, wszystkich innych składników – makroskładników jakimi są białka, węglowodany i tłuszcze – dostarcz włosom w pokarmach.

    Wypadanie włosów po ciąży

    Bardzo wiele kobiet narażonych jest na wypadanie włosów po ciąży. Dzieje się tak na skutek spadku poziomu estrogenów, które w okresie ciąży chronią włosy przed wypadaniem. Dodatkowo poród powoduje też przejście mieszków włosowych w fazę katagenową, stąd też nasilenie ich wypadania obserwuje się zazwyczaj w kilkanaście tygodni po urodzeniu dziecka. Włosy które wówczas wypadły odrastają samoistnie w ciągu pół roku i to bez specjalnego leczenia.

    Wypadanie włosów po chorobie

    W czasie choroby organizm wszystkie swoje siły koncentruje na walce z głównym zagrożeniem. Nie należy więc dziwić się, zjawisku ich wypadania po chorobie. Szczególnie źle wpływa na włosy gorączka, po której czupryna “wychodzi” całymi garściami. Zjawisko to jest niepokojące, to prawda, ale jest zjawiskiem całkowicie odwracalnym. Mieszki włosowe nie ulegają uszkodzeniu i już w okresie rekonwalescencji włosy zaczynają odrastać.

    Łysienie w okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie

    Pojawia się wskutek spadku poziomu estrogenów, zjawisko to podobne jest do zjawiska obserwowanego po ciąży. Z drugiej strony jednak jego przyczyny bywają na tyle złożone, że zazwyczaj konieczna jest dodatkowa diagnostyka wykluczająca niektóre choroby (m.in. choroby jajników).

    W większości przypadków jednak dochodzi do łysienia o podłożu genetycznym – geny warunkują podatność mieszków włosowych na destrukcyjny wpływ androgenów – hormonów męskich w śladowych ilościach wytwarzanych również przez organizmy kobiet. Łysienie tego typu również można leczyć, konieczne jest jednak leczenie dermatologiczne, często przy współpracy lekarza ginekologa a nawet endokrynologa.

    Hormony, hormony, hormony

    Oprócz nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej w zakresie hormonów płciowych (androgenów lub estrogenów) nie bez znaczenia są też inne hormony – nadmierne wypadanie włosów bardzo często towarzyszy chorobom tarczycy.

    Przyczyny mechaniczne i niewłaściwa pielęgnacja

    Włosy są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, a mieszki włosowe mogą ulec osłabieniu w wyniku ucisku lub naciągania. Niewłaściwa fryzura (uczesania typu koński ogon) może przyczynić się do ich osłabienia – w dłuższym okresie czasu skutki mogą być opłakane, jednak jeśli szybko zareagujemy mieszki zregenerują się a włosy odrosną i odzyskają swoją naturalną witalność. Jeśli chodzi o pielęgnację włosy najczęściej zanadto obciążamy środkami do stylizacji bądź też poddajemy je nadmiernemu stresowi w trakcie stylizacji.

    Szczególnym typem łysienia występującego również u kobiet jest łysienie plackowate – jego przyczyn do końca nie znamy. Za głównego sprawcę uważa się geny i specyficzne reakcje układu odpornościowego, łysienie to jest najprawdopodobniej skutkiem autoagresji.

    Co z tym “fantem” zrobić?

    Nasza rola nie powinna sprowadzać się do pójścia z problemem do dermatologa. Dbając o zdrowie i kondycję wykazujemy jednocześnie dbałość o włosy. Zachowując formę fizyczną i zaspokajając zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze zapewnimy naszym włosom odpowiednie warunki do wzrostu.

    Niebawem post o tym, jakie środki stosować w walce z kobiecym wypadaniem włosów. Znam kilka naprawdę dobrych :-).

  • Czy suchy szampon to dobry zamiennik dla normalnego szamponu?

    Czy suchy szampon to dobry zamiennik dla normalnego szamponu?

    W sytuacjach podbramkowych na pewno tak. Suchy szampon może okazać się dobrym rozwiązaniem. Każdej z nas (i każdemu z nas) zdarzyło się pewnie niejednokrotnie podróżować z bagażem ograniczonym do minimum, znaleźć się w sytuacji, w której konieczność szybkiego wyjścia z domu wykluczała umycie i odświeżenie włosów (zwłaszcza w zimie). A że nie zawsze możemy ratować się założeniem czapki suchy szampon wydaje się dość dobrym rozwiązaniem.

    Jak to działa? Wystarczy spryskać włosy sprayem, odczekać aż wyschną (dochodzi do tego bardzo szybko, bo substancje nośne bez problemów się ulatniają). Następnie wystarczy dokładnie wyszczotkować włosy i fryzura gotowa.

    Dawniej i dziś

    Ja osobiście pamiętam jeszcze czasy, gdy jedynym suchym szamponem dostępnym na rynku były… białka z jajek.

    Zdarzyło mi się raz umyć włosy w ten właśnie sposób – nakładało się na nie pianę, a po wyschnięciu bardzo dokładnie szczotkowało. Pamiętam, że miałam problem z usunięciem resztek białka, które wyglądało jak paskudny, gęsty łupież. Problem rozwiązałam myjąc włosy normalnym trybem tj. w tradycyjnym szamponie. Od tamtej pory mam uraz do suchych szamponów. Myślę jednak, że w końcu przełamię się i w razie potrzeby któryś z nich wypróbuję, zwłaszcza że szampony te trudno porównywać z białkiem.

    Substancjami, które oczyszczają włosy z nadmiaru sebum są zawarte w szamponach specjalne pudry. Łatwe do rozpylenia na włosach i łatwe do wyczesania. Użytkowniczki suchych szamponów bardzo chwalą sobie tego typu wynalazki. Aczkolwiek pamiętajmy, że są one rozwiązaniem doraźnym. Głowę mimo wszystko raz na jakiś czas umyć trzeba, jedynie w ten sposób w pełni ją odświeżymy.

    Jak stosować ten wynalazek?

    To bardzo proste: szampon (przypominam ze jest on najczęściej w sprayu) należy dokładnie wstrząsnąć, rozpylić na włosach (dokładnie) z odległości około 20 centymetrów, odczekać chwilę pozwalając by pudry i inne związki zawarte w szamponie wchłonęły nadmiar sebum, ożywiły i odżywiły włosy i ew. osiadły na skórze (niektóre szampony stabilizują mikroflorę skóry głowy), a następnie dokładnie wyszczotkować włosy. Na tym kończy się ich mycie na sucho.

    Szampony dostępne na rynku zawierają wiele różnych składników. Wzbogacane są o witaminy i minerały oraz wyciągi z roślin, dzięki czemu mają dodatkowe walory odżywcze, ale tak jak już zaznaczyłam wcześniej – nie są w stanie w pełni zastąpić mycia głowy sposobem tradycyjnym tj. na mokro, z użyciem normalnego (jak najlepiej dobranego do potrzeb naszych włosów) szamponu.

    Dodam jeszcze, że suche szampony nie nadają się do zadań specjalnych tj. walki z łupieżem, łysieniem bądź innymi dolegliwościami w obrębie skóry głowy i samych włosów (mieszków włosowych).

  • Skuteczne Zioła na Męskie Łysienie

    Skuteczne Zioła na Męskie Łysienie

    Nie wierzysz w zioła? A może uważasz, że są niezastąpione? Niezależnie od tego, jakie jest twoje zdanie wiedz, że badania potwierdzają korzystny wpływ ziół na włosy. Tak, zioła działają. Nawet zioła na męskie łysienie.

    Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to rzeczywiście możliwe, a jeśli tak, na czym polega ich działanie i jakie konkretnie zioła mogą pozytywnie wpłynąć na porost włosów.

    Zalety kuracji ziołowych

    Nie do końca wiem, z czego to wynika, ale zauważyłam, że stosując zioła, stajemy się bardziej uważni i bardziej restrykcyjnie stosujemy się do zaleceń wszelkich ziołoterapii. Sięgając po zioła ,jesteśmy w stanie wykazać więcej zaangażowania, co przekłada się na systematyczność stosowania ziół i parę innych czynników. Spośród nich bodaj największe znaczenie ma kwestia aplikacji ziół na skórę czy też kwestia regularności, z jaką wypijamy herbatki ziołowe.

    Jak wiadomo w przypadku typowych problemów z włosami (łysienie męskie, kobiece etc.) kluczową rolę odgrywają właśnie czynniki takie jak systematyczność stosowania środków na porost włosów oraz sposób ich aplikacji. W świetle powyższego stosując zioła zgodnie z zaleceniami mamy szansę na uzyskanie optymalnej stymulacji. Mamy też szansę na autentyczne powstrzymanie wypadania i poprawę porostu włosów.

    Chodzi tu między innymi o masaż

    Jego znaczenie jest naprawdę ogromne, w poprzednich postach pisałam o masażach, wychodzę zresztą z założenia, że to taki rodzaj „aktywności”, który jest w stanie zapobiec i pomóc w leczeniu większości problemów związanych z naszą zewnętrznością (łysienie, cellulit, rozstępy etc.).

    Masaż potrafi zdziałać cuda, a jego działanie jest bardzo proste: poprawia cyrkulację krwi i przebieg wszystkich procesów zachodzących w organizmie, a to z kolei przekłada się na lepsze odżywienie poszczególnych tkanek i komórek oraz usprawnienie mechanizmów odpowiadających za ich oczyszczenie. Innymi słowy, masaż wzmacnia. Jeśli w jego trakcie zaaplikujemy ciału jakieś dodatkowe substancje (zioła bądź też jakiekolwiek substancje aktywnie oddziałujące na organizm) zintesyfikujemy jego działanie.

    Jak już wspomniałam, moim zdaniem aplikując zioła, wykazujemy więcej starań i dlatego zwolennicy ziół mają podstawy sądzić, że to najlepsze z dostępnych rozwiązań na wszystko. Gdybyśmy podobnie starali się, aplikując na włosy inne specyfiki, efekty byłyby podobne, a nawet lepsze, ponieważ współczesne profesjonalne preparaty na łysienie są tak zaawansowane technologicznie i pod względem składu, że proste kuracje ziołowe nie będą w stanie im dorównać, ale o tym każdy sam powinien się przekonać. Wróćmy jednak do ziółek, które można wykorzystać w leczeniu łysienia.

    Jakie zioła na łysienie mogą okazać się pomocne?

    Saw Palmetto vel Palma Sabałowa

    Przypuszczam, że większość panów zainteresowanych tematyką łysienia słyszała już o finasterydzie. Lek ten, wykorzystywany pierwotnie w leczeniu przerostu gruczołu krokowego (prostaty) okazał się bardzo skutecznym środkiem w powstrzymywaniu łysienia męskiego. Finasteryd, stosowany regularnie, odbudowuje też przerzedzone męskie czupryny. Lek jest jednak syntetykiem i można go stosować jedynie pod kontrolą lekarza. Co ciekawe finasteryd ma swój ziołowy odpowiednik. Jest nim roślina o nazwie saw palmetto (po polsku palma sabałowa). Wyciągi z tej rośliny blokują DHT, co działa ochronnie i na prostatę i na włosy. Saw palmetto jest też polecane osobom z trądzikiem, którego intenywność, jak wiadomo, również warunkują androgeny (męskie hormony płciowe z testosteronem na czele). Saw palmetto można stosować w czystej postaci, ale coraz częściej wyciągi z tej roślinki dodawane są też do preparatów na łysienie.

    Palmę sabałową zawiera m.in. >>> Procerin dla mężczyzn.

    Skrzyp polny

    Skrzyp polny szczególnie dobrze wpływa na włosy słabe i zniszczone. Zawiera bowiem krzem, który wzmacnia strukturę włosów, dodatkowo uelastyczniając je. Regularne picie herbatki ze skrzypu zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, zmniejsza ich łamliwość i podatność na rozdwajanie się. Dodatkowo skrzyp wykazuje działanie dezynfekujące i ściągające. Bardzo pozytywnie wpływa też na skórę, i to nie tylko skórę głowy.

    Skrzyp polny znajdziesz m.in. w rewelacyjnym >>> Profolanie – też niestety na męskie łysienie.

    Rozmaryn lekarski

    Rozmaryn odkaża i ściąga skórę głowy, można stosować go w postaci naparów, herbatek, ale na rynku dostępny jest też olejek rozmarynowy, który idealnie nadaje się do przygotowywania domowych masek na włosy. Rozmaryn jest ziołem, które stymuluje rozwój cebulek włosowych może więc pomóc w odbudowaniu nadwątlonej czupryny, zapobiega wypadaniu włosów i jest dobrym naturalnym środkiem przeciwłupieżowym. Jakkolwiek na tym ostatnim polu wykazuje łagodne działanie regularne stosowanie rozmarynu, może okazać się dość dobrym rozwiązaniem profilaktycznym.

    Zioła na łysienie często po prostu kondycjonują skórę, wykazując działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Niektóre z nich hamują łojotok (pokrzywa), a większość jest doskonałym źródłem bardzo dobrze przyswajalnych witamin i minerałów i chociaż bywa, że trudno nam wytrwać przy ziołowych kuracjach to niezależnie od tego, jakiego rodzaju środki na łysienie i wzmocnienie czupryny stosujemy na co dzień od czasu do czasu warto też sięgnąć po preparaty ziołowe bądź to w kapsułkach, bądź też w postaci olejków czy zwykłych ziołowych herbatek.

  • Laseroterapia łysienia – Vivicomb, czy warto go kupić?

    Laseroterapia łysienia – Vivicomb, czy warto go kupić?

    Jeśli ktoś interesuje się problematyką zdrowotną, to na pewno zauważył pewną istotną zmianę, jak stopniowo zachodzi w medycynie. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które mają służyć do poprawy stanu zdrowia w ramach indywidualnego domowego zastosowania.

    Nie chodzi tu tylko o atlasy do ćwiczeń czy przyrządy do ćwiczeń aerobowych jak: rowerki stacjonarne bieżnie lub orbitreki, lecz specjalistyczne urządzenia terapeutyczne. Są one adresowane do osób zmagających się z chronicznymi schorzeniami.

     Chodzi mianowicie o przyrządy typu lampy sollux albo urządzenie Vivicomb oraz wiele innych.

    Czas się liczy!

    Gdy jesteśmy chorzy liczy się dla nas czas. Każdy chce jak najszybciej wyzdrowieć. Często mimo chronicznej choroby trzeba prowadzić normalne życie, chodzić do pracy, na zakupy i troszczyć się o rodzinę. Wypada też od czasu do czasu spotkać się ze znajomymi. Leczenie także pochłania sporo czasu. Jeśli wymagane są okresowe zabiegi, to zwykle dezorganizują całe życie. Nie wspominam już o długich miesiącach oczekiwania i kilkugodzinnych kolejkach na zabiegi refundowane przez NFZ. Nawet prywatne zabiegi wymagają dojazdu i uwzględnienia godzin przyjęć w danej placówce.

    Nic więc dziwnego, że nawet lekarze popierają zjawisko wprowadzania do prywatnych domów urządzeń terapeutycznychNaświetlanie lampą sollux lub sesja z grzebieniem laserowym Vivicomb, to tylko 15 minut dziennie. Zmniejsza się również poziom stresu związany z dojazdami na leczenie, a jak wiadomo eliminacja stresu jest dość ważnym czynnikiem sprzyjającym wyzdrowieniu.

    Vivicomb – dobry przykład

    Na temat korzystania z lamp sollux oraz dobrodziejstw z tym związanych napisano już sporo. Dlatego w tym miejscu przybliżę nieco mniej znane w naszym kraju urządzenie – Vivicomb. Ten wyrafinowany grzebień laserowy służy do leczenia łysienia. Jest alternatywą dla niebezpiecznej dla zdrowia terapii farmakologicznej. W przypadku Vivicomb nie zauważono żadnych skutków ubocznych. W USA urządzenie zostało uznane za skuteczny sposób zapobiegania wypadaniu włosów. Rządowa agencja Food and Drug Administration wpisała je do swojego rejestru skutecznych metod leczenia łysienia.

    Na terapię wystarczy przeznaczyć 15 minut dziennie. Wybiera się odpowiednie natężenie promieniowania zgodnie z instrukcją i po kilku miesiącach widać znaczną poprawę. Oczywiście w czasie terapii dobrze jest konsultować się cyklicznie z dermatologiem.

    Podobnie jak inne urządzenia tego typu, Vivicomb (na łysienie) nie należy do produktów tanich. Tak przynajmniej może się wydawać na pierwszy rzut oka. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę jego skuteczność oraz możliwość stosowania przez 15 lat – wygląda to już inaczej. Coraz częściej w prywatnych domach pojawiają się lampy z leczniczym światłem. Prawdopodobnie niedługo obok nich można będzie także zobaczyć coraz popularniejszy Vivicomb.

  • Czy jakiś szampon na wypadanie włosów może powstrzymać męskie łysienie?

    Czy jakiś szampon na wypadanie włosów może powstrzymać męskie łysienie?

    Typowe męskie łysienie ma bardzo specyficzny charakter. Jest uwarunkowane genetycznie i, w pewnym sensie, hormonalnie. Czy na takie hormonalne łysienie pomoże jakiś zampon na wypadanie włosó?

    Nadmierne wypadanie włosów u panów jest skutkiem aktywności pochodnej głównego męskiego hormonu (testosteronu) i faktu, iż mieszki włosowe zdecydowanej większości panów są wyjątkowo wrażliwe na działanie tej pochodnej.

    Jest nią DHT. Wrażliwość mieszków włosowych jest dziedzina, chociaż dziedziczona jest też skłonność do wytwarzania dużych ilości DHT – tę ostatnią warunkuje obecność i aktywność enzymu o nazwie 5 alfa reduktaza.
    Pod wpływem wszystkich tych czynników pojawia się u mężczyzn wypadanie włosów. Leczenie tego zjawiska opiera się zaś na wykorzystaniu substancji (czasem również zabiegów), które blokują mechanizmy odpowiadające za łysienie lub w jakimś stopniu poprawiają kondycję mieszków włosowych sprawiając, że stają się one bardziej odporne na oddziaływanie DHT. De facto należy więc sięgnąć po odpowiedni, profesjonalnie dopracowany szampon na wypadanie włosów.

    Mechanizm męskiego łysienia czyli na czym to wszystko polega

    Męskimi organizmami zarządza głównie testosteron – to najważniejszy hormon warunkujący cechy płciowe, choć nie pozostający również bez wpływu na męską osobowość. Testosteron decyduje o męskości i w pewnym sensie również skazuje panów na wypadanie włosów, aczkolwiek nie jest on jego głównym sprawcą i pokutujące w społeczeństwie przekonanie jakoby łysina świadczyła o męskości (i, co za tym idzie o większej potencji) jest mitem. Z testosteronu powstaje DHT czyli dwuhydrotestosteron. Do transformacji hormonu dochodzi pod wpływem enzymu 5 alfa reduktaza. Po transformacji DHT łączy się z receptorami androgenowymi znajdującymi się w mieszkach włosowych i w efekcie obciąża mieszki – i to w stopniu ogromnym. Obciążone mieszki przestają wytwarzać włosy i przesuwają się ku górze zmniejszając się. Zjawisko to nazywane jest miniaturyzacją mieszków. Co ciekawe zminiaturyzowane mieszki w dalszym ciągu wytwarzają włosy, są one jednak słabiutkie i jasne, to charakterystyczny meszek pojawiający się na łysinach tracących włosy panów.

    Na czym polega leczenie i co powinien zawierać szampon na wypadanie włosów?

    Należy tu wyróżnić dwa przypadki:

    1. Leczenie wypadania włosów samym szamponem
    2. Użycie szamponu jako środka wspomagającego przyswajanie substancji aktywnych zawartych w środkach przeciw wypadaniu włosów.

    Przypadek nr 1

    Jedynym znanym mi szamponem o silnym działaniu antyandrogennym i wyraźnie (w revita2stopniu znaczącym) redukującym intensywność wypadania włosów jest Revita stworzona przez DS Laboratories. Innego, tak dobrego szamponu nie znam. O jego skuteczności decyduje:

    • zawartość składników o działaniu antyandrogennym, pobudzającym porost włosów w łysieniu męskim (procyjanidyny),
    • zawartość składników regenerujących, pobudzających porost włosów w każdym przypadku (peptydy miedzi),
    • zawartość składników usprawniających proces odżywiania i dotleniania mieszków i włosów (roiboos, winian l-karnityny, msm),
    • zawartość składników przeciwzapalnych, przeciwłojotokowych i przeciwgrzybiczych (olejki z roślin plus dwa leki imidazolowe).

    W początkach łysienia u mężczyzn, u kobiet którym wypadają włosy  Revita sprawdza się w ok. 80% przypadków.

    Z silnym łysieniem raczej sobie nie poradzi, ale na pewno wspomoże inną stosowaną kurację.

    Więcej informacji na temat szamponu szukaj na ⇒TEJ STRONIE.

    Przypadek nr 2

    Szampon może działać jak czynnik przygotowujący włosy, mieszki włosowe i otaczające je tkanki do wchłonięcia substancji aktywnych zawartych w innych środkach np. wcierkach z minoxidilem czy specjalistycznych zaawansowanych odżywkach.

    Szczególną uwagę warto zwrócić na minoxidil. Ze swoją ponad 90-cio procentową skutecznością jest jednym z najlepszych środków przeciwko łysieniu. Dzięki niemu mieszki włosowe otrzymują więcej substancji odżywczych, poprawia się ich kondycja i stają się mniej podatne na wpływ DHT. Mechanizm ten zauważono już dawno, choć lecznicze działanie minoxidilu odkryto przypadkowo w trakcie testowania tego leku u osób leczonych na nadciśnienie (to leczeniu nadciśnienia miał służyć początkowo ten specyfik). Minoxidil powstrzymuje wypadanie włosów w ponad 90% przypadków. Jego skuteczność zależy:

    • od stężenia (ilości substancji aktywnej),
    • od tego w jakiej ilości zostanie on przyswojony przez tkanki wokół mieszków włosowych i same włosy.

    Jeśli uważasz, że Twoje włosy za słabo reagują na minoxidil a nie chcesz zwiększać stosowanych dawek spróbuj połączyć jego stosowanie ze stosowaniem szamponu uwrażliwiającego mieszki na minoxidil albo inaczej – przygotowującego je na wchłonięcie substancji leczniczej – tu też przyda się ⇒ REVITA.

  • Czy wypadające włosy można jakoś zatrzymać?

    Czy wypadające włosy można jakoś zatrzymać?

    Niektóre typy łysienia są przewidywalne, inne nie, jedne można powstrzymać, inne niekoniecznie, jeszcze innym można zapobiec. Najważniejsza w tym wszystkich jest świadomość, konsekwencja, chęć skorzystania z dostępnych metod leczenia łysienia, odrobina zaangażowania i wiedza o łysieniu, jego przyczynach i metodach leczenia czy też zapobiegania temu zjawisku. Jednym słowem czasem wypadające włosy można zatrzymać.

    Jakiego rodzaju łysienie można przewidzieć i powstrzymać?

    Przewidywalne są wszystkie te zjawiska, które skutkują okresowym wypadaniem włosów. Chodzi tu między innymi o łysienie z niedożywienia, łysienie pojawiające się w wyniku różnych chorób czy łysienie po lekach. W każdym przypadku skutki stosowania drakońskiej diety czy ściśle określonych leków są w pełni przewidywalne. Łysienie się pojawi (a na pewno jest sporym zagrożeniem) i możemy mu zapobiec unikając zagrożeń. Z drugiej strony jednak części z nich nie da się uniknąć. Tym też nie powinniśmy się zanadto przejmować, ponieważ łysienie okresowe ma to do siebie, że nie doprowadza do nieodwracalnych uszkodzeń mieszków włosowych. Mieszki w dalszym ciągu są w stanie pracować normalnie i podejmują normalną pracę z chwilą ustąpienia zagrożenia. W momencie, w którym ustąpi choroba, organizm się zregeneruje, zostaną odstawione leki i uzupełnione niedobory pokarmowe.

    Łysienie takie pojawia się również po chorobach z wysoką gorączką i po stresie. W kilka tygodni po takich zjawiskach włosy zaczynają nagminnie wypadać, ale na ich miejsce wyrastają nowe, tak więc również to zjawisko nie jest trwałym zagrożeniem dla naszych włosów.

    Łysienie męskie

    Jest również łysieniem przewidywalnym, bo jest bardzo ściśle (i wyraźnie) uwarunkowane genetycznie. Łysieją całe rodziny, oczywiście problem dotyczy głównie mężczyzn. Wśród pań geny i mechanizmy odpowiadające za łysienie męskie mają mniejszy wpływ na łysienie. Choć i w ich przypadku głównym zagrożeniem są hormony.

    Łysienie męskie pojawia się pod wpływem dihydrotestosteronu, który jest pochodną głównego męskiego hormonu – testosteronu. Dihydrotestosteron, w skrócie DHT obciąża, a w efekcie uszkadza mieszki włosowe, które stają się niezdolne do produkcji normalnych włosów, co obserwujemy jako łysienie.

    Łysienie to jest przewidywalne, wystarczy przyjrzeć się mężczyznom w naszej rodzinie, a zyskamy solidne podstawy do tego by stwierdzić czy łysienie jest dla nas zagrożeniem czy też nie. W związku z przewidywalnością łysienia wzrastają nasze szanse na zapobieganie jego pojawieniu się lub rozwojowi. Nic nie robiąc doprowadzimy do sytuacji, w której w mniejszym lub większym stopniu wyłysiejemy. Jeśli natomiast sięgniemy po jakąś kurację mamy ogromne szanse na powstrzymanie jego rozwoju a nawet na odbudowę już utraconych włosów. Kluczem do sukcesu jest odpowiednio szybka reakcja i stałe stosowanie kuracji. Środki na łysienie i suplementy działają jedynie wtedy, gdy są stosowane, nie zapobiegają łysieniu po ich odstawieniu, toteż konieczne jest stałe i systematyczne zapobieganie utracie włosów poprzez regularne stosowanie odpowiednich środków.

    Inne rodzaje łysienia

    Większe problemy mogą pojawić się z łysieniem plackowatym i bliznowatym będącym skutkiem poważnych chorób, również o podłożu autoimmunologicznym. Te typy łysienia pojawiają się niejako niezależnie od innych procesów zachodzących w organizmie i medycyna różnie sobie z nimi radzi. I łysienie plackowate i łysienie bliznowate wymagają leczenia, a jeśli chodzi o ich powstrzymywanie to ten drugi typ powstrzymać można lecząc pierwotną chorobę, w przypadku łysienia plackowatego należy mówić raczej o odbudowie utraconych włosów tj. zastosowaniu takiej kuracji, która pozytywnie wpłynie na mieszki włosowe i wymusi na nich ponowną produkcję włosów.

    Reasumując najlepsze efekty daje powstrzymywanie łysienia, które jest przewidywalne i pojawia się w efekcie wystąpienia mechanizmów, na które możemy wpłynąć od zewnątrz lub od wewnątrz.

    Poza tym leczenie jest de facto procesem powstrzymywania łysienia, choć prowadzi też do odbudowy utraconych włosów.

    W każdej sytuacji wskazana jest daleko posunięta ostrożność i konsultacja dermatologiczna, choć w wielu przypadkach możemy też próbować sami zapanować nad tym nieprzyjemnym zjawiskiem.

  • Kilka przepisów na naturalne szampony domowej roboty

    Kilka przepisów na naturalne szampony domowej roboty

    Szampony należą do takich kosmetyków, których wcale nie musimy kupować. Z powodzeniem można przyrządzić je w domu i to niewielkim nakładem środków i pracy. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych składników i… problem pielęgnacji włosów mamy z głowy, bo przygotowując szampony domowej roboty najlepiej zadbamy o włosy.

    Wiemy przecież, przynajmniej teoretycznie, czego im potrzeba i jakich niedoskonałości chcemy się pozbyć.

    Warto wiedzieć, że większość szamponów dostępnych w sklepach bazuje na kiepskiej jakości (acz bardzo wydajnych) składnikach pieniących się. Składniki te nie pozostają bez wpływu na włosy i, co ciekawe, im bardziej naturalny jest szampon tym mniej się pieni. Co nie znaczy wcale, że staje się nieskuteczny. Po prostu zachowuje się nieco inaczej.

    Jeśli marzy ci się samodzielne przygotowywanie szamponów zaopatrz się przede wszystkim w jak najbardziej naturalne mydło – może to być mydło kastylijskie lub marsylskie (je również można przygotować w domu, ale wiąże się to z nieco większymi nakładami pracy, więc na początek po prostu spróbuj wykorzystać mydło gotowe, w ostateczności sięgnij po delikatne płatki mydlane). Zaopatrz się też w wodę destylowaną, zioła które zechcesz wykorzystać dla poprawy kondycji włosów (rumianek, pokrzywa, rozmaryn etc.), oliwę z oliwek i olejki eteryczne, które nadadzą przyrządzanemu specyfikowi ładny zapach a przy okazji również mogą wpłynąć pozytywnie na włosy (zwróć uwagę na olejek lawendowy lub herbaciany – bardzo dobrze kondycjonują czuprynę).
    A oto obiecane przepisy na naturalne szampony domowej roboty:

    Szampony domowej roboty na bazie ziół

    Dowolne zioła (np. pokrzywę lub inne zioła polecane na włosy) w ilości ok. 10 g zaparz zalewając je dwiema szklankami wrzątku. Przykryj je i odstaw na pół godziny a następnie odcedź. 100 g mydła kastylijskiego zetrzyj na drobnej tarce lub użyj tej samej ilości płatków mydlanych dodając je do przygotowanego wcześniej naparu. Jeśli mydło nie chce się rozpuścić całość podgrzej delikatnie. Wystudź miksturę i dodaj do niej łyżeczkę oliwy z oliwek oraz kroplę olejku eterycznego. Ponownie wymieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji. Szampon wlej do butelki i przechowuj w lodówce. Czas przechowywania jest niestety bardzo krótki bo szampon taki nadaje się do użytku przez mniej więcej tydzień. Jeśli w tym czasie go nie zużyjesz pozostałość szamponu należy wyrzucić. Możesz oczywiście przygotować szampon w nieco mniejszej ilości odpowiednio zmniejszając proporcje poszczególnych składników.

    Naturalny szampon z jajek (do włosów suchych)

    Szampon z jajek polecany szczególnie do włosów suchych dobrze zrobi każdemu rodzajowi włosów choćby dlatego, że zawiera cenne aminokwasy siarkowe a oprócz tego jest prawdziwą bombą witaminowo-minerałową (jajka!), bo zawiera witaminy i minerały niezbędne naszym włosom. Do sporządzenia szamponu potrzebujesz jednego jaja, 1 łyżki mydła lub płatków mydlanych, łyżeczki oliwy i łyżeczki soku z cytryny. Jajko zmiksuj, a w trakcie miksowania dodawaj kolejne składniki. Całość mieszaj do chwili uzyskania płynu o jednolitej konsystencji. Przelej całość do butelki i odstaw do lodówki, szampon nadaje się do użytku już następnego dnia.

    Szampon rozmarynowy – środek na porost włosów

    Rozmaryn bardzo dobrze wpływa na włosy stymulując ich porost. Niestety nie powinny go używać panie o włosach koloru blond, ponieważ to zioło dość wyraźnie (choć lekko) przyciemnia włosy. Aby przygotować szampon rozmarynowy potrzebujesz 1/4 filiżanki rozmarynu (w dowolnej formie – może być rozmaryn świeży bądź suszony, z apteki), 1 szklanki wody destylowanej, 1/2 filiżanki bardzo delikatnego szamponu tradycyjnego oraz 2 do 4 kropli olejku z rozmarynu.
    Najpierw zagotuj wodę, wrzuć do niej rozmaryn i gotuj całość na bardzo małym ogniu przez piętnaście minut. Po tym czasie odcedź napar, dodaj doń szampon i olejek rozmarynowy. Wszystko bardzo dokładnie wymieszaj i … używaj do woli. Ten specyfik możesz przechowywać w lodówce przez około trzy miesiące. Pamiętaj o efekcie przyciemnienia włosów. Jeśli chcesz go uniknąć szampon rozmarynowy nie jest niestety dla ciebie.

    Propozycja dla blondynek czyli naturalny szampon rumiankowy

    Panie o włosach blond również mogą przygotować szampon dla siebie. Potrzeba do tego 4 torebek rumianku, 1/2 łyżki gliceryny oraz 300 ml destylowanej wody i łyżki pokruszonego korzenia mydlnicy lekarskiej (można ją kupić w aptece). Najpierw przegotuj wodę, dodaj do niej mydlnicę i całość gotuj przez 20 minut. Po zdjęciu z ognia dodaj do naparu rumianek, przykryj naczynie i odstaw na 10 minut. Po tym czasie napar odcedź, poczekaj aż ostygnie a następnie wymieszaj z gliceryną. Szampon przechowuj w lodówce przez tydzień.

    Enjoy!

  • Seria Kerastase na Odżywienie i Wzmocnienie Włosów

    Seria Kerastase na Odżywienie i Wzmocnienie Włosów

    Dzisiaj opiszę firmę Kerastase która bywa dość często stosowana przez profesjonalne salony kosmetyczne. Firmę tę charakteryzuje naprawdę bardzo szerokie spektrum dostępnych produktów. Ciężko nawet wyliczyć wszystkie. Wśród kosmetyków marki szczególnym powodzeniem cieszą się produkty z linii Kerastese na wzmocnienie włosów, ale inne też są warte uwagi.

    Kerastase na wzmocnienie włosów (i nie tylko):

    Kerastase na wzmocnienie włosów suchych – Gluco-Active

    Pierwszą serią produktów tej firmy, którą chciałabym Wam przedstawić jest grupa preparatów oznaczona nazwą Gluco-Active. Jest to linia  która przeznaczona jest do kompleksowej ochrony i odżywiania fryzur suchych i wrażliwych.

    Produkt ten dostępny jest w różnych pojemnościach, ale najbardziej klasyczną jest ta litrowa. Preparat ten zawiera w sobie zestaw protein, polimerów, oraz pochodne silikonu. Pozwala to na dość szybkie odżywienie zniszczonych i wypadających przez to włosów. Co ciekawe można wybrać konkretną kurację dla swojej fryzury, a jest ten wybór zależny od stopnia jej zniszczenia.

    Polecam szczególnie litrowe mleczko Lait Vital. Wystarcza na bardzo długo (wiele miesięcy), a świetnie witalizuje zniszczone włosy.

    kerastaseglucoactive
    Źródło eStyl.pl

    Więcej informacji TUTAJ

    Kerastase Specifique

    Cechą łączącą te produkty jest to, że ich zadaniem jest utrzymanie skóry głowy i włosów w odpowiednim – zdrowym stanie.

    I w tej serii znajdziecie podobne rodzaje produktów jak w Gluco – Active. Bo i tu jest na przykład kąpiel odżywcza do włosów. Różnica jest przede wszystkim do jakich włosów może być stosowana i sposób działania. Jeśli więc masz problem z tym, że Twoja fryzura ma skłonność do przetłuszczania, ale jednocześnie przy samej nasadzie są suche, do tego skóra głowy jest bardziej narażona na łupież to ta linia jest przeznaczona dla Ciebie.

    Co ciekawe Specifique pozwoli powstrzymać nadmierne wypadanie włosów i niektóre kosmetyki mogą je zagęszczać. Cała idea działania tych produktów polega na tym, że często łysienie i ogólne osłabienie fryzury wynika z nie tyle z samych włosów co z działania skóry głowy.

    Szczególnie polecam Kąpiel zagęszczającą do włosów. 250ml wystarczy na dość długo i świetnie powiększa objętość fryzury.

    kerastasespecifiquekapiel
    Źródło: eStyl.pl

    Więcej informacji TUTAJ

    Kerastase Dermo Calm – coś dla wrażliwych włosów

    Dermo Calm jest to linia preparatów typowo relaksujących, ale także stabilizujących i odżywiających głowę. W ten to sposób zapewnia też zdrowe włosy. Właściwie cała linia zamyka się o preparat będący kąpielą odżywiającą.

    Genialnie odstresowuje, co tak naprawdę objawia się tym, że podniszczone, przesuszone włosy po paru użyciach odzyskują blask i witalność.  Polecam szczególnie kąpiel witalizującą.

    Źródło: eStyl.pl
    Źródło: eStyl.pl

    Więcej informacji TUTAJ

  • MERZ Special – kompleks witamin dla kobiet

    MERZ Special – kompleks witamin dla kobiet

    Istnieje spora grupa preparatów witaminowych, które mają zapobiegać wypadaniu włosów (ewentualnie stosuje się je jako forma profilaktyki). Większość z nich mogą stosować zarówno kobiety jak i mężczyźni. Prawda jednak jest taka, że to u pań efekty ich działań będą bardziej widoczne. Tak też jest z MERZ Special.
    Kompleksy witamin mają to do siebie,  że regulują stan skóry i włosów. Jednak jeśli dotyka nas łysienie androgenowe – charakterystyczne dla mężczyzn raczej na nic się nie zdadzą. Same w sobie nie posiadają związku, czy składnika, który blokował by tworzenie DHT, a więc nie walczy z główną przyczyną tego typu łysienia.

    Dla kogo więc przeznaczony jest MERZ Specjal?

    Głównie dla kobiet bo to u nich częściej występuje problem wypadania włosów związany z nadmiernym ich farbowaniem, czy suszeniem. Przeznaczony jest również ten preparat dla kobiet, którego z jakiegoś powodu mają braki witamin w organizmie (stres, odchudzanie), a to jak wiadomo wpływa niekorzystnie na wygląd skóry, paznokci no i przede wszystkim włosów. Niweluje też braki żelaza, a to dość istotny element na witaminowej mapie kobiecego organizmu. No dobrze, ale przejdźmy do konkretów.

     

    W składzie MERZ Specjal znajdziecie witaminę A, kwas foliowy i biotynę. Te trzy związki odpowiedzialne są bezpośrednio w stanie naturalnym za kondycję włosów. One zapewniają im ładny wygląd. Dodatkowo wzmacniają włosy od samego mieszka włosowego. Zresztą taka właśnie jest idea działania MERZ Special. W każdym przypadku (czy to będzie trądzik, czy wspominane włosy) działanie ma się rozpoczynać u źródła problemu. Dostępny jest on w postaci kapsułek, które powinno się brać 2 razy dziennie.
    Jest MERZ Special w założeniu pewną alternatywą dla preparatów witaminowym opartych na skrzypie. Co do skuteczności cóż, jak to zwykle bywa zdania są podzielone. Sporą grupę stanowią wypowiedzi, że jednak skrzyp sprawdza się przy zatrzymywaniu wypadania włosów lepiej. Z drugiej strony jest też bardzo dużo opinii, że właśnie MERZ Special robi to równie dobrze.

  • Produkty Ziaja do pielęgnacji włosów, czyli dobre odżywki i szampony za niewielką cenę

    Produkty Ziaja do pielęgnacji włosów, czyli dobre odżywki i szampony za niewielką cenę

    Dziś kilka informacji na temat środków do pielęgnacji włosów firmy Ziaja. Jest to marka dość popularna na polskim rynku szczególnie wśród kobiet dla których głównie są przeznaczone kosmetyki tej firmy. Mają też specjalną linię przeznaczoną do kompleksowej ochrony włosów.

     

    Ziaja Plantica czyli szampony i odżywki na bazie roślin

    Cechą charakterystyczną wszystkich produktów z tej linii jest zawierzenie mocy roślin w ochronie i pielęgnacji  włosów.

    Szampon i odżywka Mięta stworzono na bazie wyciągów z ziół z największym naciskiem położonym  na tytularną wonną roślinę. Oprócz nich w szamponie są środki powstrzymujące rozwój łupieżu, ale także zmniejszające wydzielanie się sebum, tak aby włosy się nie przetłuszczały.

    Można zapytać jak się to ma do wypadania włosów. Otóż ma, gdyż właśnie często problemy ze skórą głowy, kiedy ta jest nieoczyszczona i zaniedbana,a dodatkowo wydziela za dużo łoju, mogą powodować nadmierne wypadanie włosów. Dodatkowo ten szampon nawilża włosy i pozostawia je z dość przyjemnym uczuciem chłodu – za to odpowiedzialna jest mięta.

    Jego stosowanie powoduje optyczne zwiększenie objętości fryzury.

    Więcej informacji na temat ZIAJA MIĘTA POD TYM LINKIEM – KLIKNIJ.

    Wśród serii Plantica znajdziecie też szampony typowo przeznaczone do wzmacniania włosów , tak jak te z czarną rzepą. Chociaż i ten produkt również kompleksowo zajmie się skórą głowy, aby zmniejszyć wydzielanie sebum. Ale czarna rzepa odpowiada przede wszystkim za wzmocnienie włosów. Zresztą istnieje całkiem spora grupa osób która poleca stosowanie startej czarnej rzepy jako maseczki na włosy – daje to doskonałe efekty i wzmacnia włosy. Minusem jest dość specyficzny zapach tego warzywa. W przypadku tego szamponu problem właściwie nie istnieje.

    Więcej informacji na temat ZIAJA CZARNA RZEPA POD TYM LINKIEM – KLIKNIJ.

    Ciekawą odżywką jest odżywka Plantica witamina. Głównym jej zadaniem jest przyśpieszanie regeneracji włosów, a także polepszanie i wzmacnianie ich struktury. To przyda się wszystkim paniom które na przykład farbują często swoje fryzury. Ewentualnie osobom, które na przykład z powodu stresu czy nieodpowiedniej diety tracą nadmiernie włosy.

    Produkty Ziaja przeznaczone do pielęgnacji włosów są bez wątpienia warte uwagi, tym bardziej dla osób które są przekonane o urodowo-zdrowotno-kondycjonującej mocy wszelkich wyciągów z roślin.

     

  • Produkty Ducray – niezmiennie popularne i cenione od lat. Czy rzeczywiście sobie na to zasługują?

    Produkty Ducray – niezmiennie popularne i cenione od lat. Czy rzeczywiście sobie na to zasługują?

    Przez wiele kobiet uważany jest za niezastąpiony – Ducray to symbol skutecznego środka na wypadanie włosów. Marka ta naprawdę dobrze sprawdza się w warunkach “wymagającej pielęgnacji”. Poniżej coś w rodzaju przeglądu tych kosmetyków.

    Ducray Neoptide Spray

    Ducray Neoptide Spray  to forma kuracji która działa bezpośrednio na mieszki włosowe. Dokładniej rzecz biorąc działa na tak zwaną substancję P, która występuje w ośrodkowym układzie nerwowym, a odpowiedzialna jest za rozszerzanie naczyń krwionośnych. Jaki to ma wpływ na nasze włosy? Bardzo duży, bo krew płynąca szybciej dostarcza więcej składników odżywczych, a to z kolei przyśpiesza walkę z wypadaniem włosów. A opisywany spray posiada również te substancje odżywcze, które działają na mieszek przez co staje się on mocniejszy i jednocześnie zostaje pobudzony do produkcji włosów.

    Jedno opakowanie tego produktu starczy dokładnie na trzy miesiące kuracji.

    Stosuje się go raz dziennie na suche włosy wmasowując go w skórę głowy.

    Cena ok. 185 zł w najtańszych aptekach np. TUTAJ.

     

    Ducray Anaphase

    Firma Ducray posiada również w swoim asortymencie klasyczny szampon. Zazwyczaj w  przypadku lżejszej formy wypadania włosów (na przykład tej po urodzeniu dziecka) wystarczy zaopatrzyć się w dobry szampon przeznaczony do odżywienia włosów i powstrzymania ich wypadania. I takim właśnie produktem jest Ducray Anaphase. Można powiedzieć, że działa on na podobnej zasadzie co opisywany wyżej spray. Też bezpośrednio wnika w mieszek włosowy, aby tam od podstaw odbudowywać całe włosy. Dodatkowo wydłuża fazę anagenu (wzrostu), czyli wydłuża czas, kiedy fryzura jest bujna. Szampon w pewien sposób „napycha” włosy witaminami, które znajdują się w jego składzie,a to je odżywia i sprawia, że stają się grubsze.

    Cena ok. 52 zł w najtańszych aptekach np. TUTAJ.

     

    Ducray Anacaps

    W opakowaniu znajduje się 30 sztuk co wystarcza na miesięczną kurację. Produkt ten oparty został na bazie wyciągu z soi, który jest bogaty w tak zwane izoflawonoidy. One to oddziałują bezpośrednio na  mieszki włosowe przez co stymulują je do produkcji włosów. Do tego regulują mikrokrążenie krwi co z kolei ma niebagatelny wpływ na powstrzymywanie procesu starzenia się skóry głowy. Oprócz tego  kapsułki te zawierają standardowy zestaw witamin i minerałów odżywiających włosy.

    Cena ok. 72 zł w najtańszych aptekach np. TUTAJ.

    I jeszcze odpowiedź na pytanie: czy Ducray rzeczywiście zasługuje sobie na uzyskaną sławę? Moim zdaniem tak. To zdecydowanie jedne z najlepszych środków na porost włosów. Jedynym problemem jest ich cena.

  • Flutamid (alternatywa dla finasterydu) a łysienie

    Flutamid (alternatywa dla finasterydu) a łysienie

    Do dzisiejszego wpisu pasuje podział na preparaty które stosowane są zewnętrznie ( wszelkie rodzaju: maści, żele, szampony) i te, które przyjmowane są wewnętrznie. Często są to różne preparaty przyjmowane doustnie, ale zawierające konkretne związki chemiczne. Tak jest na przykład w przypadku finasterydu, który przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla mężczyzn mających problem z łysieniem androgenowym. Problem z nim polega na tym, że ma on spore skutki uboczne, które dość często się ujawniają.

     

    Czym jest flutamid?

    Flutamid ( to też związek chemiczny) jest często przedstawiany jako alternatywa dla finasterydu. Jest to organiczny związek, który stosuje się w leczeniu raka gruczołu krokowego. Co to ma wspólnego z leczeniem łysienia androgenowego, spytacie. Ano bardzo dużo. Flutamid ma silne działanie androgenowe. Tę właściwość wykorzystuje się przy hormonoterapii raka i tę można wykorzystać przy walce z nadmiernie wypadającymi włosami spowodowanym nadprodukcją DHT – pochodnej testosteronu. Flutamid nie dopuszcza (cały czas mówimy o jego prawidłowym stosowaniu do walki rakiem gruczołu krokowego) do wzrostu nowotworu stercza, poprzez powstrzymywanie produkcji testosteronu. I teraz spójrzcie parę zdań wyżej, ewentualnie sięgnijcie do pamięci czym jest spowodowane łysienie androgenowe. Tak, zbyt dużą ilością DHT, czyli pochodnej testosteronu która prowadzi do osłabienia włosów, potem ich wypadania, a do tego blokuje wzrost nowych marginalizując mieszki włosowe.

    Flutamid a DHT

    Flutamid blokuje przemianę DHT przez ograniczenie produkcji testosteronu, a w skrajnych przypadkach całkowite jego zablokowanie.

    Ta ostatnia możliwość no nie do końca jest dla nas dobra zakładając oczywiście, że nie dotyczy nas problem raka, a jedynie łysienie androgenowe. Pamiętać należy o tym, że testosteron dość poważnie wpływa na mężczyzn.

    Jest to hormon w pewien sposób niezbędny nam do życia. Chociażby do prawidłowego życia seksualnego. Fora internetowe dotyczące problemów z łysienia wprost pękają w szwach od tematów dotyczących flutamidu i jego porównywania z finasterydem. Nie trudno się domyślić, że jest to kolejny związek który po pierwsze z założenia jest stosowany na inny problem, a po drugie jego używanie do walki z łysieniem androgenowym nie jest do końca bezpieczne. Opinie są na ten temat różne.

    Kontrowersje

    Generalnie można podzielić je na takie dwie główne grupy. Z jednej strony stoją CI którzy kategorycznie odrzucają takie metody na łysienie androgenowe. Ich głównymi argumentami są skutki uboczne przy nie umiejętnym stosowaniu i jednak fakt, że leczymy się bez udziału lekarza. Z kolei po drugiej stronie barykady znajdują się Ci, którzy sprawdzili już na sobie działanie flutamidu i po pierwsze twierdzą, że przy rozumnym stosowaniu tego związku skutki uboczne wystąpić nie powinny (nawet dość oczywiste zmniejszenie libido), a do tego efekty są jak najbardziej zadowalające.

    Wracając na chwilę do skutków ubocznych, bo te warto znać zawsze i w przypadku każdego preparatu. Oprócz wspomnianego wyżej zmniejszenie popędu płciowego mogą wystąpić również takie które są związane bezpośrednio z zażywaniem przez dłuższy czas jakiego preparatu. Od dość łagodnych jak mdłości czy biegunka, aż do problemów z wątrobą. Można jednak dość prosto zmniejszyć ryzyko pojawienia się wszelkich skutków ubocznych. Przede wszystkim dawka dzienna nie powinna przekraczać 75mg. Po drugie nie stosujmy go wewnętrznie a zewnętrznie – nacierając łysiejące miejsca danym preparatem. To zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Oczywiście jasne też jest, że efekty na które czekamy pojawią się nieco później niż jakbyśmy przyjmowali flutamid wewnętrznie, ale czy warto ryzykować aż tak?

  • Ampułki przeciw wypadaniu włosów – dobra choć droga inwestycja

    Ampułki przeciw wypadaniu włosów – dobra choć droga inwestycja

    Ampułki są jednym z wielu środków przeciw wypadaniu włosów. Ich specyfika polega na tym, że są one skoncentrowanymi, bardzo aktywnymi kosmetykami umożliwiającymi, przynajmniej teoretycznie, szybkie rozprawienie się z włosowymi problemami.

     

    Ampułki przeciw wypadaniu włosów zawierają najczęściej serum do stosowania miejscowego, które jest pełne dobroczynnych dla włosów składników.

    Ampułki przeciw wypadaniu włosów różnią się od siebie w zależności od ich przeznaczenia. Inne składniki zawierają produkty dla mężczyzn, a inne środki przeznaczone dla płci pięknej. Dzięki temu możesz wybrać produkt, który idealnie spełni Twoje oczekiwania i zapewni najlepsze możliwe efekty.

    Na polskim rynku znajdziesz produkty przeciw łysieniu działające na różne typy tej dolegliwości. Znajdziesz ampułki odpowiednie na łysienie spowodowane m.in. stresem, złą dietą, zachwianą gospodarką hormonalną, szokiem emocjonalnym, czy po prostu starzeniem się. Wybierając odpowiedni produkt postaraj się dostosować go do sytuacji w której się znajdujesz. Dzięki temu będzie on o wiele skuteczniejszy.

    Pamiętaj, że tylko i wyłącznie regularne stosowanie środków przeciw łysieniu gwarantuje satysfakcjonujące efekty. Nawet najbardziej intensywna kuracja odżywiająca włosy oraz symulująca ich porost nie odniesie skutku jeśli nie zastosujesz się do instrukcji użycia.

    Polecane ampułki przeciw wypadaniu włosów

    # 1 Aminexil

    Przede wszystkim warto zainteresować się aminexilem, który działa niemal tak jak skuteczny w ponad 90% minoxidil. Aminexil dodawany jest do kosmetyków, ale znajdziesz go też pod postacią ampułek. Kuracja wychodzi drogo, ale jest skuteczna. Przy uporczywym wypadaniu włosów radzę od razu zaopatrywać się w jak największe zbiorcze opakowanie.Cena 42 ampułek to jakieś 255 zł, za jedną zapłacisz 12 zł, a za 10 – 86 zł.

    Sprawdź zresztą TUTAJ jakie są możliwości.

    # 2 Radical

    Ampułki zawierają wyciągi z ziół wspomagających porost i kondycję włosów, witaminy i minerały w odpowiednio skoncentrowanej dawce. Są słabsze od Aminexilu, ale w wielu przypadkach działają. Nie pomogą na łysienie androgenowe, choć mogą lekko wzmocnić włosy. Cena ok. 36 zł.

    Znajdziesz je TUTAJ.

    #3 Czarna rzepa

    Tanie, ale skuteczne ampułki o silnych właściwościach odżywczych. Zawierają wyciąg z czarnej rzepy – rewelacyjnie wpływającej na włosy. Jeśli nie łysiejesz wskutek działania DHT (androgenów) a Twoje włosy wypadają jedynie z osłabienia wybierz te ampułki.

    Cena ok. 15 zł, więcej o nich TUTAJ.

     

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner