Informacje Ogólne

Suplementy diety a leki i dieta

dlaczego tyjesz, rodzaje tabletek, suplementy diety a leki, witaminy i minerały
Napisane przez Ania

Część suplementów może prowadzić do interakcji nie tylko ze środkami farmaceutycznymi, ale także ze składnikami diety. Jak mają się zależności: suplementy diety a leki i suplementy a dieta?

Chociaż suplementy uważane są za bezpieczne nie zwalnia to nikogo od podjęcia pewnych kroków bezpieczeństwa. Jakich? Wyjaśnienia poniżej.

Po pierwsze – czytanie ulotek

Wiele osób ulotki dołączane do leków czy suplementów diety, zanim przeczyta, wyrzuca. Są zdania, że takie specyfiki na pewno nie będą wywoływały szkodliwych dla zdrowia skutków ubocznych. Tymczasem musisz mieć jednak świadomość, że nieodpowiednie dawkowanie może stanowić zagrożenie dla zdrowia albo nawet życia. Co więcej – wiele stosowanych leków może wchodzić interakcje z zawartymi w suplementach składnikami.

Popijanie leków i suplementów

Ważną kwestią jeśli chodzi o zażywanie leków oraz suplementów jest ich popijanie. Wiele osób popija takie specyfiki tym, co ma akurat pod ręką. Najczęściej są to soki owocowe. Tymczasem jest to ogromny błąd.

W sokach owocowych zawarte są flawonoidy (w mniejszych lub większych stężeniach) – związki, które są metabolizowane przez enzymy z rodziny cytochromu p-450. W rezultacie po popiciu leku lub suplementu sokiem może dojść nawet do dwukrotnego wzrostu stężenia podawanej substancji, a to już może poważnie zaszkodzić zdrowiu.

Raczej nie popijaj leków herbatkami, bo to z kolei może przyczynić się do zmniejszenia wchłaniania ważnego składnika mineralnego, jakim jest żelazo. Co może wywołać niedobory tego pierwiastka.

Warto również unikać popijania suplementów i leków wszelkimi napojami kolorowymi, a szczególnie napojami dodającymi energii. Zawierają one kofeinę, która może wchodzić w reakcje z innymi substancjami, powodując jednocześnie działania niepożądane.

Najlepszym napojem, którym bez obaw o jakiekolwiek działania uboczne, jest woda!

Suplementy diety a leki i interakcje dietetyczne

Zażywając suplementy diety nie udawaj kozaka. Stosuj się koniecznie do zaleceń podanych przez producenta. To w końcu on najlepiej wie, jak dany specyfik przyjmować, by nie nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości.

Niektóre suplementy mogą przyczyniać się do podrażnienia błony śluzowej żołądka. Dlatego też nie należy takich preparatów przyjmować na czczo (o ile nie jest to wskazaniem). Części suplementów nie należy też przyjmować przed snem. Niektóre składniki mogą działać pobudzająco, co z kolei spowoduje problemy z zasypianiem.

Wiele osób decyduje się na przyjmowanie suplementów diety w trakcie posiłku – nie zawsze jest to wskazane. W wielu przypadkach mieszanie suplementów ze składnikami posiłków może przyczyniać się do zwiększania bądź zmniejszania skuteczności preparatu.

Oczywiście nie wszystkie składniki jedzenia oraz składniki suplementu mogą wchodzić we wzajemne interakcje. Trzeba jednak wykazać się sporą wiedzą, by wiedzieć, które specyfiki można zażywać w trakcie jedzenia.

Jeżeli producent nie zaleca inaczej, suplementy zażywaj na około 1-1,5 godziny przed posiłkiem, lub na około 1,5 godziny po posiłku.

Suplementy diety a alkohol

Alkohol w połączeniu z suplementami diety – tak samo jak z lekami – może dać mieszankę piorunującą. W rezultacie może pojawić się wiele niekorzystnych dla zdrowia, a nawet życia interakcji. Zażywanie suplementów diety i picie alkoholu może spowodować mikrouszkodzenia wątroby, zwiększenie ciśnienia krwi, pojawienie się agresji, senności oraz zaburzeń pracy serca.

Rada na koniec

Reasumując: wszystko sprowadza się do uważności i… czytania ulotek dołączonych do opakowań leków czy suplementów. Całkiem zwyczajnie i po prostu.

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner