Sucha skóra nie jest łatwa w pielęgnacji i sprawia wiele trudności w codziennym życiu. Stale narażona na oddziaływanie czynników zewnętrznych takich jak wiatr, słońce, skrajne temperatury, kontakt z różnymi substancjami (często o działaniu wysuszającym) źle na nie reaguje i jeśli pozostanie niezabezpieczona taki kontakt może się dla niej źle skończyć. Problemem w tym przypadku jest nieodpowiedni poziom natłuszczenia skóry, który możemy w pewnym stopniu stymulować stosując odpowiednie kosmetyki i zmieniając nieco nawyki pielęgnacyjne.
Jeszcze gorzej gdy cera jest mieszana – sucha gdzieś na peryferiach i tłustawa w strefie T (ja tak mam i czasem wychodzę z siebie). Trzeba wtedy szczególnie uważać z pielęgnacją.
To czy skóra jest sucha czy też nie stwierdzić łatwo – osobom z taką cerą stale towarzyszy uczucie ściągnięcia skóry powodujące spory dyskomfort, dodatkowo pojawia się nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne, słaba elastyczność, szorstkość i spierzchnięcie, a w skrajnych przypadkach nawet łuszczenie i poważne podrażnienia wywołujące nawet stany zapalne.
Sucha skóra bywa groźna!
Groźna w tym sensie, że popękana i zaczerwieniona otwiera drogę różnego rodzaju infekcjom, które mogą skutkować poważniejszymi dolegliwościami niż uczucie ściągnięcia czy pieczenia twarzy. Złuszczanie skóry nie jest groźne. Jednak znaczne wysuszenie prowadzi do pękania skóry, zaczerwienienia, którym towarzyszy pieczenie a nawet sączenie się wydzieliny skórnej. Czasami pęknięcia są dość głębokie, a to wręcz utrudnia życie. Co ciekawe na tak spękaną i wysuszoną skórę trudno nawet zastosować jakiś kosmetyk. Bo im gorsze nawilżenie i natłuszczenie skóry tym mniejsza jej tolerancja na kosmetyki.
Czasami warto iść do dermatologa
W sytuacji, w której suchość skóry objawia się nie tylko drobnymi niedogodnościami, a pojawiają się na przykład łuszczenie, wypryski i inne zmiany (lub narośla skórne) a do tego wybroczyny konieczna jest wizyta u dermatologa. Takie objawy mogą sygnalizować pojawienie się poważnych chorób w tym atopowego zapalenia skóry, łuszczycy czy grzybicy. Stosowanie kosmetyków na pewno nie poprawi stanu takiej skóry. Konieczne jest dobrze dobrane leczenie (a wcześniejsze postawienie diagnozy odnośnie przyczyn takiego stanu rzeczy).
Pielęgnacja skóry suchej
Znając mechanizm funkcjonowania suchej skóry tj. sposób w jaki dochodzi do jej przesuszania się poradzimy sobie lepiej (najprawdopodobniej). Skóra staje się sucha lub jest sucha w wyniku zwiększenia przepuszczalności naskórka. To odwadnia naskórek i rozluźnia połączenia międzykomórkowe. Filarem odpowiedniego traktowania skóry suchej jest więc nawilżanie jej i natłuszczanie oraz łagodzenie ewentualnych podrażnień.
Oprócz dbania o skórę od zewnątrz (o tym jeszcze za moment) warto zadbać o to, by od środka dostarczyć skórze składników nawilżających. Składników poprawiających jej parametry, zatrzymujących wilgoć. Takim środkiem jest na przykład wyciąg z ogórecznika lekarskiego.
Jeśli chodzi o zalecenia pielęgnacyjne przede wszystkim należy się mieć na baczności i unikać wszystkich tych substancji, które mogą działać na skórę wysuszająco tj. detergentów, silnie odtłuszczających i wysuszających mydeł, przegrzewania, alkoholu itp.. Warto zabezpieczać się przed kontaktem z nieprzewiewną, sztuczną odzieżą (unikać jej) a przede wszystkim stosować osłony w trakcie wszystkich tych czynności, które wymagają kontaktu ze środkami wysuszającymi (czystości).
Jeśli chodzi o kremy tj. kosmetyki zabezpieczające należy bezwzględnie dopasowywać je do wymogów skóry. Warto smarować nimi skórę co najmniej raz dziennie, a w razie potrzeby nawilżać i natłuszczać twarz i ciało nawet znacznie częściej. Biorąc kąpiel należy stosować kosmetyki do kąpieli o właściwościach natłuszczających, a dodatkowo po wyjściu z wody (spod prysznica) stosować kosmetyki ochronne zapobiegające utracie wody i zatrzymujące wodę w skórze.
Radzę też ograniczyć do minimum kąpiele, a prysznice w miarę możliwości skracać. Woda, a szczególnie środki do mycia naruszają płaszcz lipidowy. Przyspieszają proces wysuszania skóry.
Jakie substancje nawilżają i chronią najlepiej?
Spośród składników kosmetyków do skóry suchej i mającej skłonności do przesuszania się warto zwrócić szczególną uwagę na substancje nazywane emolientami. Ich zadanie polega na utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry i zapewnieniu jej elastyczności. Substancje te sprzyjają tworzeniu się tzw. filmu lipidowemu na skórze i poprawiają nawilżenie warstwy rogowej skóry tj. między innymi naskórka (chronią skórę przed różnymi defektami).
Oprócz szczególnych olejków (emolientów) do olejowania suchej skóry możesz wykorzystać tłuszcze spożywcze. Idealnie do tego celu nadają się: oliwa z oliwek, olej z pestek winogron czy zwykły olej rzepakowy.