Bezsenność jest plagą naszych czasów i może dopaść każdego. Ostatnio sama mam z tym problemy. Zobacz, czego dowiedziałam się próbując znaleźć jakieś środki na bezsenność i rozwiązania, które pomagają.
Dlaczego bezsenność jest plagą?
Sprzyja jej niezdrowy tryb życia, źle zbilansowana tzn. nie zaspokajająca potrzeb naszego organizmu dieta. Do tego dochodzą natłok informacji, nadmierne przywiązanie do telewizora, komputera i kanapy. A co najważniejsze – nieumiejętność utrzymywania zdrowych relacji z innymi osobami.
Wszystko to przyczynia się do spiętrzenia problemów ze snem. Ponieważ bezsenność obniża jakość naszego życia, wydolność organizmu i generalnie sprawność naszego funkcjonowania na co dzień powstaje coś w rodzaju błędnego koła. Nie śpiąc lub nie dosypiając gorzej radzimy sobie ze wszystkimi tymi problemami, które leżą u źródeł bezsenności.
I w takie błędne koło bardzo szybko się wpada. Niestety bardzo trudno się z niego wydostać.
Leki jako środki na bezsenność?
Jak łatwo się domyślić (mając na uwadze to, co powyżej napisałam) jeśli chodzi o bezsenność leki wcale nie zawsze załatwiają sprawę. Owszem można potraktować je jako sposób na przerwanie opisanego wyżej koła przyczyn i skutków, ale wszystkich problemów leki nie rozwiążą, nie są też sposobem na usunięcie tych przyczyn, które leżą u źródeł naszej bezsenności, bo farmakologią usunąć się ich nie da.
Kiedy do lekarza?
Idąc do lekarza szukamy sposobu na bezsenność. Leki wcale nie są rozwiązaniem, ale mogą być pomocne choćby tylko w celu poprawy samopoczucia. Jedynie czując się dobrze możemy efektywnie pracować nad sobą, szukać dalej i skuteczniej rozwiązywać problemy.
Na tym polu farmakologia dość dobrze się sprawdza pod warunkiem jednak, że nie będziemy pokładać nadmiernego zaufania w lekach.
Zanim jednak otrzymamy lekarstwo konieczne jest postawienie diagnozy, przynajmniej przybliżonej. Konieczne jest stwierdzenie co tak naprawdę leży u źródeł naszej bezsenności. Być może jej przyczyna pierwotna nie jest aż tak skomplikowana.
Czasem bezsenność wywołują konkretne zaburzenia fizjologiczne, a je można zdiagnozować i wyleczyć jeśli jest to możliwe. W takiej sytuacji leczenie pierwotnej choroby jest najlepszym rozwiązaniem. Po jej wyleczeniu i bezsenność przestanie nam dokuczać, a leki na bezsenność staną się zbędne.
Tak czy inaczej warto skonsultować się z lekarzem, który w ostateczności przepisze nam leki. Pamiętajmy jedynie o tym, że nawet od leków najnowszej generacji (mimo iż wydają się zdrowsze) można się psychicznie uzależnić. Takie psychiczne uzależnienie bywa gorsze od uzależnienia fizycznego. Lepiej do niego nie dopuścić.
Naturalne środki na bezsenność
Aby zadziałały skutecznie – potrzebują czasu. Z moich osobistych doświadczeń wynika, że:
- na początek warto zadbać o uspokojenie ogólne i poprawę nastroju (redukcję stresu), można posiłkować się suplementami lub herbatkami (ziołami) o działaniu uspokajającym, w stanach silniejszej zniżki nastroju przyda się stosowanie l-tryptofanu lub 5htp jeśli jest dostępne.
- do tego koniecznie trzeba dodać tzw. higienę snu – zasypiać w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, w spokoju – nie przy telewizorze czy nad tabletem / smartfonem,
- ponieważ bezsenność skutkuje zarywaniem nocy, a w nocy produkowana jest melatonina – można posiłkować się suplementami z nią, by uzupełnić jej poziom – trzeba jednak pamiętać, że ona działa dopiero po kilkunastu dniach a nawet kilku tygodniach. Zakup melatoniny problemem nie jest, bo powinna być dostępna w każdej aptece, a na dodatek jest naprawdę tania – zobacz,
- należy starać się zdrowo jeść i ruszać się w miarę możliwości jak najwięcej, to też pomaga, zauważyłam, że kilka dni bez aktywności fizycznej (choćby spacerów lub prac w ogrodzie) natychmiastowo skutkuje u mnie pogorszeniem jakości snu, podobnie działa objadanie się niezdrowymi przekąskami.
Wszystko to powinno wyraźnie i znacząco pomóc, mnie w każdym razie pomaga. Trzeba jednak odczekać trochę czasu. Aby ten proces przyspieszyć można posiłkować się bardziej złożonymi suplementami przeznaczonymi do walki ze stresem bezsennością, np. >>> Restilen, który zawiera m.in. ashwagandhę, zioła na stres i dobry sen oraz niezbędne witaminy i minerały.
Podsumowanie
Aby poradzić sobie z bezsennością nie zawsze trzeba stosować farmaceutyki. Jeśli nasz stan jest skutkiem podekscytowania, poddenerwowania czy wreszcie obniżenia nastroju z powodzeniem możemy wykorzystać zioła, a tych jest naprawdę sporo i mogą nam pomóc w rozwiązaniu większości problemów. Zioła tzn. preparaty ziołowe są łagodniejsze, ale często nie mniej skuteczne od leków wystarczy jedynie uzbroić się w cierpliwość i stosować je przez dłuższy czas jeśli jest to konieczne eksperymentując z dawkami w ramach istniejących zaleceń (producenta specyfiku).
Bardzo ważnym, choć często też i wzbudzającym najwięcej kontrowersji składnikiem naturalnych preparatów ułatwiających zasypianie czy też raczej wspomagających walkę z bezsennością jest melatonina. Kontrowersje wzbudza fakt, iż działa ona w dość długiej perspektywie czasu toteż efektów na pewno nie należy spodziewać się od razu i nie ma sensu stosować jej doraźnie. Jako element kuracji zaplanowanej na dłuższy czas melatonina sprawdza się wyśmienicie.
Zawsze też można… zaparzyć sobie odrobinę melisy bądź jakiejś innej herbatki ziołowej ułatwiającej zasypianie. Niestety w przypadku przewlekłej bezsenności takie herbatki z reguły nie pomagają.