Okres burzy hormonalnej czasu dojrzewania minął już, a ty wciąż masz trądzik? Trudno się nie przejmować. Niestety nie mam dobrych wiadomości. Trądzik u dorosłych jest takim samym (jeśli nie większym) problemem jak u nastolatków. Często albo pojawia się nowy (kolejne rodzaje trądziku) albo stary po prostu nie znika. Dermatologia wciąż nie wie co z tym fantem zrobić, bo jak zapewne doskonale wiesz nie wynaleziono jeszcze jednego, pewnego, stuprocentowo skutecznego sposobu na trądzik. Możesz w zasadzie jedynie eksperymentować z dostępnymi lekami (pod kierunkiem dermatologa). I alternatywnymi metodami leczenia trądziku (w tym przypadku również skonsultuj się z lekarzem) i liczyć na to, że w końcu zmiany skórne znikną.
Jak już wspomniałam naukowcy wciąż nie wiedzą, co sprawia iż trądzik pospolity właściwy okresowi młodzieńczemu coraz dłużej i coraz częściej utrzymuje się również u osób dorosłych. Być może staje się on powoli chorobą cywilizacyjną, a tego typu faktora wywołującego trądzik nie sposób uniknąć. W końcu egzystujemy w takich a nie innych warunkach i całkowicie od cywilizacji nie uciekniemy, choćbyśmy odpłynęli na najdalej położoną bezludną wyspę.
Czynniki cywilizacyjne a trądzik u dorosłych
Pomimo braku teorii odnośnie takiego a nie innego “zachowywania się” trądziku i niemożności wyjaśnienia co zapoczątkowało współczesną trądzikową epidemię naukowcy i lekarze skłaniają się mimo wszystko ku stwierdzeniu, że za trądzik odpowiedzialna jest nasza współczesna dieta (jako całość) i współczesny tryb życia (również w całościowym ujęciu). Innymi słowy czynniki cywilizacyjne. I to niekoniecznie to co się dzieje tu i teraz ale wszystkie cywilizacyjne naleciałości mogą w jakiś sposób determinować nasz trądzik.
Trądzik pospolity to nie jedyna trądzikowa dolegliwość pojawiająca się u osób dorosłych. Dorosłym zagraża co najmniej kilka rodzajów trądziku. Oto one:
Trądzik pospolity
Jak wspomniałam wcześniej jest to niejako utrwalony trądzik młodzieńczy. Pod wpływem zmian środowiskowych i leczenia pojawia się i znika. Coraz częściej jednak utrzymuje się znacznie dłużej niż do dwudziestego czy nawet dwudziestego piątego roku życia. W skrajnych przypadkach trwa praktycznie w nieskończoność, choć można go oczywiście leczyć i niwelować trądzikowe objawy. A eksperymentując z leczeniem, dietą i poprawiając higienę życia można się go pozbyć – niestety jednej, stuprocentowo skutecznej recepty dla każdego nie ma.
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty jest typowym trądzikiem dorosłym. Pierwsze symptomy wskazujące na możliwość pojawienia się tego typu trądziku uwidaczniają się około trzydziestego roku życia. Najczęściej na trądzik różowaty cierpią kobiety, choć dolegliwość ta przybiera bardziej zaawansowane (ostre) formy u mężczyzn prowadząc nawet do trwałego zniekształcenia tkanek twarzy (charakterystyczne narośla na nosie). Trądzik różowaty jest uwarunkowany genetycznie, łączy się go z zaburzeniami naczyniowo ruchowymi. Można go łagodzić (i wręcz zapobiegać jego powstawaniu) i leczyć, również zabiegowo.
Trądzik kosmetyczny
Trądzik kosmetyczny może pojawić się i u nastolatków i u osób dorosłych. Jest skutkiem zapchania porów skóry przez zbyt ciężkie, źle dobrane kosmetyki nie tylko do pielęgnacji twarzy (zazwyczaj powodują go kosmetyki do makijażu) ale i do stylizacji włosów (w przypadkach, gdy środki te wchodzą w bezpośredni kontakt ze skórą). Leczenie trądziku kosmetycznego u dorosłych polega głównie na eliminacji szkodliwych kosmetyków.
Trądzik zawodowy
Trądzik u dorosłych może też powstawać pod wpływem kontaktu z substancjami, które są stale obecne w miejscu naszej pracy (oleje, smary, dziegcie). Trądzik ten jest bardzo ciężki w leczeniu, w zasadzie powodzenie leczenia wymagałoby eliminacji substancji trądzikotwórczych – problem w tym, że nie zawsze da się je wyeliminować.
Trądzik u dorosłych (i to trądzik każdego rodzaju) zaostrza się pod wpływem stresu i spożywania używek. Szczególną rolę w jego powstawaniu i nasilaniu się bądź ustępowaniu objawów odgrywają też hormony. Profilaktyka przeciwtrądzikowa wymaga więc zadbania o uregulowanie gospodarki hormonalnej (dieta, aktywność fizyczna) na tyle, by zminimalizować wszelkie jej wahania. Nie bez znaczenia jest też oczywiście pielęgnacja cery trądzikowej (używanie odpowiednich środków myjących, unikanie środków mogących zaostrzyć trądzik) i leczenie – pod kierunkiem dermatologa.