Zdrowie

Rzucanie palenia – jak sobie pomóc?

rzucanie palenia
Napisane przez Ania

Palacze łudzą się, że w każdej chwili mogą zerwać z nałogiem, o tym jakie to ciężkie zadanie przekonują się wszyscy ci, którzy rzucanie palenia mają już za sobą, bądź kiedykolwiek próbowali zerwać z tym zgubnym nałogiem. Wydaje nam się, że mamy pełną kontrolę nad ilością wypalanych papierosów i nad sobą. Tak bywa, ale do czasu, potem nałóg szybko przejmuje nad nami władzę. Rzucanie palenia wymaga ogromu silnej woli. Zwłaszcza że w grę wchodzi nie tylko uzależnienie od nikotyny, ale uzależnienie od samego aktu palenia. Aktu czyli zaciągania się dymem, trzymania papierosa w ręce i różnych papierosowych obrządków takich jak biurowe plotki z papierosem w ręku (w palarni, albo na świeżym powietrzu), poranna kawa z pierwszym tego dnia papierosem, albo kieliszek koniaku na zakończenie dnia z papierosem ostatnim.

Dlatego w większości przypadków namiastki nikotyny w postaci gum czy plastrów nie wystarczą.

Nie szkodzi, dziś możemy posłużyć się elektronicznym papierosem.

Rzucanie palenia z elektronicznymi papierosami

Elektroniczne papierosy są doskonałą namiastką tych prawdziwych. Nawet trudno je nazwać typowymi namiastkami, bo dostarczają takie same ilości nikotyny. Można się nimi porządnie zaciągnąć, za to dym jest jedynie namiastką dymu . To para wodna z nikotyną, pozbawiona zupełnie wszystkich szkodliwych substancji powstających w procesie spalania tytonu.

Zalety elektronicznych papierosów

Rzucanie palenia jest łatwe, bo papierosy generują parę wodną z nikotyną. Mamy więc wrażenie, że palimy naprawdę.

W papierosach tych nie ma najszkodliwszych substancji smolistych, rakotwórczych, żadnego spośród 4 tysięcy związków, które znajdują się w normalnym dymie.

Papieros się nie pali tj. nie emituje ani prawdziwego dymu ani płomienia. Koniec z uszkodzeniami ubrań, mebli, ścian, podłóg i wszelkich innych przedmiotów (miejsc) narażonych na kontakt z papierosowym żarem bądź popiołem.

Czy w związku z tym można mówić o “trybie ułatwień” w rzucaniu palenia?

W rzeczywistości papierosy elektroniczne pozwalają wyeliminować wszystkie szkodliwe substancje poza uzależniającą nikotyną. Skoro są tak doskonałą namiastką prawdziwych papierosów rzucanie palenia może być nieco utrudnione, ale całym procesem znacznie łatwiej nam będzie sterować i się kontrolować. Jedno jest pewne – z tymi papierosami zyskamy nieco na zdrowiu.

Rzucanie palenia z gumami i plastrami

Produkty takie jak Niquitin czy Nicorette są źródłem nikotyny, od której uzależnia się organizm każdego palacza. W efekcie odstawienia papierosów mogą pojawić się objawy odstawienia: psychiczne (takie jak drażliwość, poddenerwowanie, spowolnienie reakcji bądź agresja) i fizyczne (bóle głowy, bóle mięśniowe, problemy z oddychaniem). Z takimi objawami bardzo ciężko sobie poradzić, toteż dostarczenie nikotyny w nieco zmienionej postaci w rzucaniu palenia może nam nieco pomóc. Zaleca się stopniowe zmniejszanie dawek nikotyny dostarczanych organizmowi przez plastry i gumy – stopniowo wychodząc z uzależnienia.

Niquitin to plastry nasączone nikotyną do stosowania na skórę. Nakleja się je, a one stopniowo uwalniają nikotynę. W zależności od wybranego rodzaju plastry mogą uwalniać od 7 do 21 miligramów nikotyny w ciągu doby.

Stosowanie Niquitin jest bezproblemowe i ułatwia rzucanie palenia, choć może prowadzić do pojawienia się zjawisk niepożądanych – skutków ubocznych takich jak świąd lub okresowa wysypka w miejscu przyklejenia plastra.

Gumy a rzucanie palenia

Jeśli chodzi o gumy typu Nicorette ich użycie jest jeszcze prostsze. Z chwilą pojawienia się głodu nikotynowego bądź chęci zapalenia papierosa wystarczy sięgnąć po gumę. Nicorette można stosować w przerwach pomiędzy wypalanymi papierosami – wydłużając w ten sposób czas ich trwania i zawsze wtedy, gdy decydujemy się na ostateczne rzucenie palenia. Jeżeli pomimo stosowania gumy w przeciągu 9 miesięcy nie uda nam się zerwać z nałogiem powinniśmy rozważyć inne metody, najlepiej w porozumieniu z lekarzem.

Spośród najczęściej występujących działań niepożądanych przy stosowaniu Nicorette wymienia się lekkie podrażnienia gardła pojawiające się w efekcie działania nikotyny. Pozostałe wymienione są na ulotkach informacyjnych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości tj. w czasie terapii lekami, w uciążliwych i przewlekłych chorobach przed rozpoczęciem procesu rzucania palenia z ww. wspomagaczami powinniśmy skonsultować się z lekarzem, a najlepiej sięgnąć po metody zupełnie ograniczające szkodliwe, uzależniające substancje. Taką metodą jest akupunktura, akupresura i ich pochodne – terapie z użyciem urządzeń do elektro-akupunktury, nadające się do zastosowania w warunkach domowych.

O autorze

Ania

1 Komentarz

  • Zdecydowanie tylko i wyłącznie – metoda Allena Carra (moim zdaniem) nic innego nie działa tak niezawodnie jak własny umysł, a ten trzeba trochu przeprogramować, żadne gumy ani plastry sobie z tym nie poradzą

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner