Czasem każdy potrzebuje odpoczynku. Dłuższy odpoczynek w przypadku sportowca to tzw. roztrenowanie, czyli czas, w którym przez dłuższy okres nie trenujemy. Roztrenowanie może być celowe lub losowe (np. kontuzje). Element ten pojawia się w każdej dyscyplinie, występuje więc również roztrenowanie w kulturystyce.
W niemal każdym przypadku, niezależnie od rodzaju roztrenowania sportowiec zmaga się ze specyficznym psychicznym dyskomfortem. Pomimo tego dyskomfortu roztrenowanie jest niezbędne, bo między innymi dzięki niemu można spodziewać się później lepszych efektów.
Losowe roztrenowanie w kulturystyce i sporcie
Roztrenowanie losowe wymuszają na nas czynniki losowe, niezależne od nas. Konieczność roztrenowania pojawia się w sytuacji w której ulegniemy kontuzji, zachorujemy lub ulegniemy wypadkowi, choć może zdarzyć się i tak, że na skutek zmian w życiu (sytuacji życiowej) pojawi się niemożność kontynuowania treningu. Czas trwania takiego roztrenowania jest ściśle uzależniony od czasu trwania (oddziaływania) czynników go warunkujących. Aby ponownie podjąć treningi musimy wyzdrowieć, wyleczyć kontuzję bądź unormować sytuację życiową.
W zależności od rodzaju czynników wymuszających na nas wejście w fazę roztrenowania możemy podejmować próby kontynuowania treningu w ograniczonym zakresie np. poprzez trenowanie mięśni innych niż te, które uległy kontuzji. Należy przy tym pamiętać, iż w przypadku kontuzji nie zawsze jest to postępowanie korzystne, bowiem mimo wszystko trening oddziałuje na większość grup mięśniowych (vide: zjawisko cross-treningu).
Roztrenowanie celowe
Roztrenowanie celowe jest stałym elementem treningu kulturystycznego. Ponieważ jest ono celowe tj. ma też spełniać ściśle określone zadania jest kwestią indywidualną jakie okresy roztrenowania powinniśmy wprowadzać dla osiągnięcia optymalnych (bądź maksymalnych) efektów treningu. Podobnie jak wiele innych kwestii tak i kwestię roztrenowania należy rozpatrywać więc bardzo indywidualnie. Długość okresu roztrenowania zależy na pewno od rodzaju stosowanego treningu. Jeśli chodzi o trening kulturystyczny często kluczowe znaczenie ma masa mięśniowa. W celu zmaksymalizowania osiągnięć wydaje się niezbędne wprowadzenie roztrenowania na tyle długiego, by mięśnie zwiększyły (optymalnie) swoją podatność na bodźce treningowe i na tyle krótkiego, by w okresie roztrenowania nie doszło do spadku masy mięśniowej.
Dyskomfort w czasie roztrenowania
Wiele osób dość negatywnie przeżywa ten okres. Nie wiadomo co ze sobą zrobić, w życiu pojawia się brak, brak treningów oczywiście. Dyskomfort ten jest zupełnie naturalny bowiem i do treningów organizm się przyzwyczaja. Można sobie jednak z tym poradzić. Jak? Zdobywając wiedzę. Dzięki temu powrót na siłownię może skutkować jeszcze lepszymi efektami niż dotychczas. Bogatsi w wiedzę o fizjologii ćwiczymy lepiej i efektywniej, oczywiście pod jednym warunkiem – musimy potrafić przełożyć wiedzę na czyny.