Ciało Zdrowie

Rozpoznaj objawy łuszczycy paznokci

łuszczyca paznokci, co to jest drożdżyca, menopausal formula
Napisane przez Ania

Ta choroba ta może zaatakować paznokcie. Przez moment podejrzewałam, że mogę ją mieć (w kontekście łuszczycy mamy i dziwnej kruchości paznokci), ale to raczej nie to. Skrzypu mi potrzeba! Przy okazji zrobiłam mały research, a poniżej jego podsumowanie. Zobacz jak przebiega łuszczyca paznokci.

Łuszczyca paznokci czy grzybica?

Wiele osób bardzo często myli łuszczycę paznokci z grzybicą. Należy zapamiętać, że obie choroby nie mają ze sobą wiele wspólnego. No może poza tym, że zarówno jedna, jak i druga dotyczą paznokci właśnie.

Grzybica paznokci objawia się zmianami w obrębie płytki. Przyjmuje ona różne zabarwienia – może być biaława, żółtawa, bądź zielonkawa. Kolor uzależniony jest od rodzaju pasożyta, który zaatakował płytkę. W przypadku grzybicy „chory” może być tylko jeden palec, ale i równie dobrze wszystkie. Czasami paznokcie atakowane są dodatkowo przez drożdżaki, co objawia się zamianami w obrębie łożyska paznokciowego. Grzybicę paznokci można leczyć, aczkolwiek trzeba mieć świadomość, że jest ono długotrwałe. Z tego też powodu musimy uzbroić się w cierpliwość.

Łuszczyca paznokci natomiast przebiega wraz z innymi odmianami tej choroby. Z tego też powodu chory nie ma żadnego problemu z jego rozpoznaniem.

Co trzeba wiedzieć  o łuszczycy paznokci?

Łuszczyca paznokci atakuje znacznie częściej palce u dłoni, niż palce u stóp. Na zmianę wyglądu paznokci mają wpływ przyspieszone procesy keratynizacji, co powoduje przyspieszony wzrost komórek.

Łuszczyca paznokci w pierwszym okresie choroby, jak również w przypadku łuszczycy paznokci u dzieci, objawia się występowaniem wgłębień i uwypukleń na płytce, co może być dość bolesne. Z czasem następuje pogrubienie płytki paznokciowej, w rezultacie czego zaczyna ona przypominać naparstek (określa się to jako objaw naparstka). Zdarzają się przypadki, że paznokieć można oddzielić od łożyska, co w fachowym języku nazywane jest onycholizą.

W przypadku łuszczycy tego rodzaju zmianie ulega również naskórek pod płytką paznokciową. Proces wzmożonego rogowacenia określany jest mianem hiperkeratozy podpaznokciowej. Na skutek tego procesu mogą powstawać poprzeczne linie oraz podłużne zagłębienia. Zabarwienie naskórka pod płytką może przyjmować żółtawe zabarwienie. Aczkolwiek zdarza się, że na skutek łuszczycy płytki paznokciowe stają się białe i matowe. Bardzo często chorzy mają problemy z kruchymi i łamliwymi paznokciami.

Jeżeli łuszczyca paznokci ma nasilony przebieg, wówczas może doprowadzić nawet do całkowitego zniszczenia płytki. Bardzo często objawem towarzyszącym są zakażenia. A leczenie infekcji może być znacznie utrudnione, zwłaszcza gdy powietrze nie ma dostępu do chorego miejsca.

Czy można ochronić paznokcie?

By nie dopuścić do rozwoju infekcji, należy wykazywać szczególną troskę o paznokcie. Przede wszystkim należy zadbać o to, by były one cały czas suche. Wilgoć może przyspieszać i przyczyniać się do rozwoju infekcji.

Jak zatem uchronić się przez łuszczycą paznokci? Przy każdej styczności z wodą, musimy zadbać o to, by mieć gumowe rękawice. Ale długotrwałe noszenie tego typu środków ochrony, powoduje zwilgotnienie dłoni, a co za tym idzie – i paznokci.

Po każdorazowym umyciu dłoni, należy ręce dokładnie osuszyć. Najlepsze do tego celu są papierowe ręczniki, które pochłoną wilgoć spod płytki.

Na koniec jeszcze jedna rada. W związku z tym, że łuszczyca paznokci jest problemem estetycznym, należy dbać o to, by paznokcie były krótko obcięte. Dzięki temu uszkodzenia płytki będą mniej widoczne.

O autorze

Ania

1 Komentarz

  • takie chore paznokcie można trochę wzmocnić lakierami – takimi specjalnymi, trochę to pomaga, moje są w tragicznym stanie, a lakierem można przy okazji wypełnić te wgłębienia, problem tylko z doborem bo nie zawsze skład zdrowy dla paznokci, trzeba eksperymentować

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner