Na niedoczynność tarczycy choruje coraz więcej społeczeństwa. Jest to schorzenie, które bardzo często spotykane jest u osób dorosłych – będących w wieku między – czterdziestym, a sześćdziesiątym rokiem. Znacznie więcej chorych jest kobiet; mężczyźni mają niedoczynność sporadycznie. Nie ma jednak wątpliwości, że to schorzenie trzeba leczyć, by móc w miarę normalnie funkcjonować. Jakie są zatem sposoby na niedoczynność tarczycy? Poniżej znajdują się te ważniejsze.
Niedoczynność tarczycy i jej ogólna charakterystyka
Niewiele osób zna dokładnie co to za choroba. Ale jest spora liczba osób, które nigdy nie miały do czynienia z tym schorzeniem. W związku z tym warto co nieco wiedzieć o niedoczynności tarczycy.
Otóż niedoczynność to, jak sama nazwa wskazuje, choroba, która powodowana jest niewystarczającymi ilościami produkowanych hormonów tarczycowych. Te małe ilości są powodowane przede wszystkim uszkodzeniami gruczołu tarczowego, ale też i niedomaganiem przysadki mózgowej. Warto jednakże mieć świadomość, że w przypadku osób dorosłych – niedoczynność tarczycy jest powodowana samoistnym lub pozapalnym zaniku gruczołu.
Trzeba również wiedzieć i o tym, że niedoczynność to schorzenie, które zazwyczaj rozwija się powoli. Zawsze objawy choroby pojawiają się stopniowo. W pierwszej kolejności chory jest powolniejszy, tak pod względem fizycznym, jak też psychicznym. Co więcej – w dalszym czasie – dochodzi do zmęczenia już po nawet po mniejszym wysiłku. Dość charakterystyczny jest także przyrost masy ciała, pomimo zjadania tych samych porcji, co zwykle. W późniejszym czasie zaczynają przeszkadzać choremu zaparcia. Jeśli chodzi zaś o skórę, to staje się ona gruba i przesuszona. Zaś włosy wypadają i mają ogólnie złą kondycję (są pozbawione blasku).
Po pierwsze – profilaktyka
Wiedząc, że jesteśmy chorzy na niedoczynność tarczycy, powinniśmy w pierwszej kolejności zdecydować się na działania profilaktyczne. Taka „akcja” zapobiegawcza zawsze się sprawdza, nawet w przypadku chorób gruczołu tarczycowego. Można powiedzieć, że profilaktyka to podstawa. Ale jak tu działać? Wiele niestety nie można zrobić, gdyż mamy do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi. Jedyne co jest możliwe, to wykonywanie badania lekarskich – i to regularnie! Dzięki temu jest możliwe wykrycie w miarę wcześnie problemów z tarczycą. A – jak wiadomo – znacznie łatwiej jest chorobę wyleczyć, jeśli jest ona jeszcze we wczesnym stadium rozwojowym. Z kolei podjęcie w odpowiednim momencie może spowodować, że to schorzenie nie przerodzi się w poważniejsze stadium.
Po drugie – leczenie hormonalne
Jeśli po badaniach i wizycie u specjalisty, dowiemy się, że cierpimy właśnie na niedoczynność tarczycy, to należało by jak najszybciej poddać się odpowiednio dobranemu leczeniu. W większości przypadków to schorzenie jest niwelowane poprzez podawanie osobie chorej hormonów tarczycy. Dostarczanie odpowiednich ich ilości gwarantuje polepszenie stanu zdrowia. Okazuje się, ze uzupełnienie niedoborów hormonów tarczycy pobudza funkcjonowanie przysadki mózgowej do wytwarzania określonych ilości hormonu tyreotropowego. To z koeli ma wpływ na wytwarzanie przez tarczycę – hormonów tarczycy.
Leczenie tarczycy w dużej mierze opiera się o podawanie właściwych ilości L-tyroksyny. Jej działanie zbliżone jest do działania naturalnego tarczycowego hormonu. Jest zatem możliwe przyspieszenie przemiany materii, usprawnienie metabolizmu białek, glukozy oraz tłuszczów.
Trzeba jednakże zdawać sobie sprawę z tego, iż niedoczynność tarczycy leczona u starszych osób polegać będzie na przyjmowaniu znacznie mniejszych ilości leku, niż jest to w przypadku dzieci.
Po trzecie – dieta
Mając do czynienia z niedoczynnością tarczycy warto zmienić swe przyzwyczajenia żywieniowe. Właściwie to, co na co dzień zjadamy wpływa niemal na całe nasze funkcjonowanie. Dlatego, jeśli cierpimy z powodu niedoczynności tarczycy niezwykle istotne jest dbanie o codzienny jadłospis.
Jeżeli zależy nam na skuteczniejszym leczeniu tarczycy, to warto wiedzieć, z jakich produktów koniecznie powinniśmy zrezygnować dla poprawy swego zdrowia. Na samym początku trzeba pomijać wszelkiego rodzaju żywność, która w dużym stopniu przyczynia się do zmniejszenia wchłaniania się jodu (istotnego pierwiastka, który konieczny jest do wyprodukowania hormonów tarczycy). W związku z tym trzeba ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z jadłospisu groch, fasolę, rzepę oraz kapustę, brukselkę i orzeszki ziemne.
Niekiedy koniecznością jest zastosowanie i odpowiednich suplementów diety. Jest to dobre rozwiązanie, szczególnie dla osób zabieganych, które nie mają zbyt wiele czasu na dbanie o dietę w niedoczynności tarczycy. Warto wiedzieć, że współczesne suplementy diety w swym składzie posiadają cenne substancje pozwalające łagodnie znosić wszelkie skutki niedoczynności. Regularne przyjmowanie kapsułek przyczynia się do niwelowania objawów, jak: depresja, wzrost masy ciała, a ponadto spadek libido i pogorszenie kondycji skóry.
fajnie by było podać jakies przykłady suplementów, mnie w tej chili przychodzi do głowy tylko kelp i thyroid glandular czy jakoś tak niestety teraz ostatnio niedostępny