Akcesoria

Rowery treningowe Zipro – opinie, jaki rower wybrać i dla kogo

rower zipro magnetyczny
Napisane przez Robert Ciszewski

Marka Zipro może pochwalić się sporym wyborem rowerów treningowych. Śmiem twierdzić, że to rowery dla każdego, bo każdy może wśród nich wybrać rower treningowy dla siebie. Jeśli zaś chodzi o oceny rowery treningowe Zipro opinie mają całkiem niezłe. Większość modeli oceniana jest na 4+ przez użytkowników.

Spis treści

Kupujemy Zipro

Sam jestem posiadaczem takiego roweru, aczkolwiek muszę się też szczerze przyznać, że mój wybór nie był trafiony. Poniosły mnie promocyjne emocje i nie zastanawiając się długo kupiłem model, który nie spełnia moich oczekiwań. Za to żona jest z niego bardzo zadowolona :-).

Zipro to dobra jakościowo marka, którą warto polecić. Pozostaje dobrać rower do swoich potrzeb i możliwości, a z tym może być spory problem. Wciąż nie do końca wiemy jak wybrać odpowiedni sprzęt lub powodują nami emocje, o czym przekonałem się sam, i nasze zakupy są nie do końca trafione.

Wybieramy rower

Poniższe zasady dotyczą ogólnie wyboru rowerów. Nie tylko rowerów Zipro. Pamiętajmy też, że nawet w ramach jednej marki poszczególne modele mogą się znacząco różnić. Warto więc zwracać na wszystkie parametry techniczne przed zakupem.

Mechaniczny czy magnetyczny

Choć rowery mechaniczne wciąż są dostępne w sprzedaży, coraz mniej osób decyduje się na wybór tego typu rowerów. Różnice pomiędzy napędem mechanicznym a magnetycznym są tak duże, a różnica w cenie tak znikoma, że naprawdę nie ma sensu inwestować w rower mechaniczny nawet, gdy wydaje nam się, że przy np. znikomej aktywności szkoda wydawać 100 czy 150 zł więcej na rower o napędzie magnetycznym.

Rowery mechaniczne są głośne, kiepsko je regulować, jazda na takim rowerze jest mało płynna. Można je co prawda łatwiej naprawić i są lżejsze, ale umówmy się: przy dobrej jakości rowerze magnetycznym naprawy raczej nie wchodzą w grę, a rower postawiony w wygodnym miejscu wcale nie wymaga przenoszenia, a nawet gdyby to na plastikowych nóżkach (stabilizatorach / podpórkach) łatwo go przesunąć bez konieczności podnoszenia.

Rowery magnetyczne chodzą płynnie, są ciche i wcale nie tak ciężkie. Można je przenieść lub w ostateczności po prostu przesunąć w inne miejsce.

Pionowy czy poziomy

Tu radziłbym się przymierzyć do roweru, bo to kwestia wygody. Jeśli w czasie jazdy lubisz czytać to rower poziomy może okazać się lepszy.

Jeśli masz problemy z kręgosłupem lub kolanami – też najpierw przymierz się do  roweru, bo nie ma reguły jeśli chodzi o ewentualne obciążenia kręgosłupa lub stawów. Znam osoby, które rehabilitując chore kolana korzystają jedynie z rowerów poziomych, twierdząc, że generują one mniejsze obciążenia, ale znam też i takie, którym dużo bardziej komfortowo jeździ się na pionowych.

Jak już mówiłem – reguł nie ma. Musisz jakoś to samodzielnie rozstrzygnąć przymierzając się do roweru (np. w sklepie lub na siłowni). Pamiętaj by wcześniej rower dostosować do swojego wzrostu.

Regulacje

Praktycznie wszystkie rowery dostępne w sprzedaży można regulować. Regulowane sa wysokość siodełka, w niektórych przypadkach wysokość kierownicy oraz przede wszystkim opór w trakcie jazdy. Wybierz taki rower, który można dostosować pod możliwie najróżniejszymi kątami. W ten sposób nie tylko ty będziesz mógł / mogła korzystac z roweru. No chyba, że rower ma być wyłącznie dla ciebie, wtedy po prostu wybierz rower na miarę.

Wymiary

Ważna jest możliwość regulacji wysokości siodełka – to oczywiste, ale ważna jest też wysokość drążka kierowniczego. Ja niestety zagapiłem się przy zakupie i kupiłem rower do którego jestem za wysoki. Gdyby tylko siodełko można było podnieść 2 cm wyżej i ociupinę kierownicę – byłoby idealnie, a tak – gdy chcę popedałować kładę na siodełko poduszkę (niezbyt dobre rozwiązanie ale z braku laku….) i niestety za bardzo pochylam się nad zbyt nisko ulokowaną kierownicą. Żona pasuje do roweru idealnie.

Zauważ, że wymiary podane przy rowerze mogą ci niewiele powiedzieć, dlatego jeśli w opisie roweru nie ma żadnej informacji odnośnie tego, do jakiego wzrostu dany rower pasuje – dopytaj sprzedawcę przed zakupem.

Wielkość koła zamachowego

Tu też nie ma co oszczędzać. Mój rower ma 4kg koło zamachowe. Okazało się w użyciu, że takie koło jest nieco za małe dla pełnego komfortu jazdy. Wygląda to tak, jakby się momentami zacinało, co destabilizuje płynność pedałowania. Dużo lepsze byłoby 6kg koło zamachowe – takie właśnie radzę wybierać. 6kg lub więcej.

Przydatne akcesoria

To oczywiście wszytkie te gadżety, które umożliwiają kontrolę spalanych kalorii, pomiar tempa, przejechanych kilometrów czy monitoring tętna. Większość rowerów ma wszystkie te mierniki, nawet najtańsze modele Zipro są w nie wyposażone (ja mam taki model i wszystko działa bez zarzutu).

Rowery Zipro opinie i opisy 4 modeli

Rowery uszeregowałem cenowo – od ceny najniższej do najwyższej. Zakres cenowy to 329 zł do 749 zł. Pominąłem modele quasi profesjonalne uznając, że dla potrzeb domowych, dla zwykłego śmiertelnika, rowery, które wybrałem zdecydowanie wystarczą.

Rower Zipro Prime opinie i opis

Właśnie taki model (tzn. porównywalny bo nie ten sam) posiadam, ale parametry identyczne: waga użytkownika do 100kg, waga koła zamachowego 4kg.

Ten rower jest dla osób, które nie są wysokie, powiedzmy do 165 cm nie więcej.

Koło zamachowe może być lekko problematyczne, jest małe co może zmniejszać płynność jazdy.

Poza tym rower dobrej jakości, z wszystkimi możliwymi regulacjami i przyrządami do monitorowania osiągów.

Opinie:

Przykładowe opinie znajdziesz pod linkiem, który zamieszczam poniżej . Zwróć uwagę na te, które są najbardziej wyczerpujące i merytoryczne. Jest też w sieci sporo głosów odnośnie tego, że rowery mogą być problematyczne w składaniu lub po transporcie okazują się uszkodzone, ale to niekoniecznie wina producenta.

Cena roweru to ok.  600 zł.

Rower Zipro Drift opinie i opis

Zipro Drift plasuje się moim zdaniem o klasę wyżej, bo to rower z kołem zamachowym 6kg, co już gwarantuje przyjemną, płynną jazdę.

Możliwość regulacji wysokości siodełka jest też niezła, więc ten rower pewnie byłby dobry i dla mnie, czyli dla osób powyżej 170 cm wzrostu.

Jak widzisz ma bardziej geometryczną sylwetkę i wydaje się solidniejszy. Taki jest w rzeczywistości. Jeździłem na nim trochę w sklepie (niestety już po zakupie swojego modelu) i było to bardzo przyjemne.

Cena roweru to ok 600 zł czyli z tego samego poziomu co poprzednika, myślę, że to bardzo dobry wybór dla osób, które cenią sobie przede wszystkim wygodę i stosunkowo niskie ceny.

Opinie:

Jak wyżej – spotkasz i negatywne, będące informacjami o zakupach uszkodzonych lub trudnych do złożenia rowerów. Opinie w linku poniżej.

Rower Zipro Nitro

Bardzo dobry rower z bardzo dużymi możliwościami odnośnie regulacji. Regulujesz nie tylko wysokość siodełka, ale też kąt nachylenia siodełka i kierownicy. Dzięki temu dopasujesz rower idealnie do swojego ciała, jego potrzeb, możliwości i wygody.

I uwaga ten rower ma 8kg koło zamachowe, co jest już naprawdę super rozwiązaniem. Jest bardzo stabilny i cichy, a cena wbrew pozorom wcale nie odstrasza.

Zipro Nipro kupisz już za 1200 zł i na pewno nie pożałujesz wydanych na niego pieniędzy.

Opinie:

Zastrzeżenia jak wyżej, poniżej w linku opinie.

Rowery treningowe Zipro Easy

To model idealny dla osób, które wolałbyby trenować na rowerze poziomym. Model ma duże możliwości regulacyjne i solidne 8kg koło zamachowe. Jeździ się na nim bardzo wygodnie, a sprzęt wykonuje wszystkie możliwe pomiary.

To bardzo dobry rower, który być może sam sobie niedługo sprawię (muszę tylko przekonać żonę).

Cena jest wcale niewygórowana, bo to ok. 1300 zł.

Opinie:

Zastrzeżenia jak wyżej. 

Podsumowując: Rowery Zipro mają dobre opinie, są solidne i idealne dla domowych użytkowników. Przed zakupem sprawdź jednak wszystkie parametry roweru i kupuj w sklepach z dobrą obsługą klienta.

 Zdjęcie główne jest mojego autorstwa. Zdjęcia poszczególnych modeli dostępne pod linkami.

O autorze

Robert Ciszewski

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner