Twarz i Ciało Uroda

Rola kolagenu i elastyny w powstawaniu zmarszczek

kolagen, kolagen na rozstępy
Napisane przez Ania

Patrzysz w lustro i wpadasz w przerażenie, bo zauważyłaś pierwsze zmarszczki? Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego one powstają? Jaka jest rola kolagenu i elastyny w powstawaniu zmarszczek?

Kolagen i elastyna – co to?

Zanim poznamy znaczenie kolagenu i elastyny w postawaniu zmarszczek, warto zaznajomić się z tymi dwoma pojęciami. Kolagen stanowi główne białko tkanki łącznej. Jest głównym składnikiem ścięgien. Kolagen wykazuje wysoką odporność na rozciąganie. W związku z tym odpowiada za elastyczność skóry. Ponadto kolagen, w formie krystalicznej, wypełnia rogówkę oka.

Natomiast elastyna jest białkiem o strukturze fibrylarnej i występuje w tkance łącznej. Białko to stanowi główny składnik ścięgien, więzadeł czy ścian większych naczyń krwionośnych. Tkanki, które posiadają elastynę, po ściśnięciu lub innym odkształceniu, odzyskują swój pierwotny kształt.

Jakie znaczenie mają włókna białkowe w powstawaniu zmarszczek?

Jak już wyżej wspomniałam – kolagen i elastyna zapewniają naszej skórze właściwe nawilżenie; sprężystość, jędrność oraz elastyczność. Od około dwudziestego piątego roku życia w naszej skórze następują niewielkie i stopniowe ubytki tych białek. Dzieje się tak, ponieważ biosynteza kolagenu wraz z wiekiem jest coraz słabsza. Po trzydziestym roku życia w naszej skórze zanikają ponadto gruczoły łojowe oraz potowe, co skutkuje utratą wilgotności oraz wiotczeniem skóry.

W rezultacie powstają zmarszczki.

Zmarszczki powstają, ponieważ włókna elastyny oraz kolagenu zostają osłabione. Wpływ na to mają wolne rodniki, toksyny, enzym nazywany kolagenazą przyczyniają się do zniszczenia tych włókien.

Dodatkowo w organizmie spada poziom mikroelementów oraz witamin, które stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu oraz elastyny.

Dlatego też, jeśli naszej skórze brakuje tych niezwykle ważnych włókien białkowych, stanowiących najważniejsze elementy podścieliska łącznotkankowego, tkanki zaczynają wiotczeć, tworzą się „podwójne podbródki”, pojawiają się zmarszczki na szyi, w okolicach oczu oraz ust, a także worki pod oczami.

Ponieważ kolagen i elastyna odgrywają ogromną rolę w powstawaniu zmarszczek, wszystkie kosmetyki przecwizmarszczkowe zawierają w swoim składzie substancje, które przyczyniają się do pobudzenia produkcji tych białek. Dzięki temu nasza skóra dłużej pozostaje elastyczna i jędrna, a zmarszczki pojawiają się znacznie później. To właśnie dlatego bardzo ważne jest, by naszą cerę odpowiednio pielęgnować, nawilżać. Wówczas pierwsze zmarszczki nie pojawią się w trzydziestym roku życia.

Warte uwagi kosmetyki

Jeśli zależy ci na kompleksowej kolagenowej odnowie wypróbuj kolagen Colway. Genialny produkt, który niestety trochę kosztuje, ale czasem dostępne są fajne rabaty >>>> SPRAWDŹ.

 

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner