Leksykon Składniki pokarmowe Suplementy

Resveratrol (resweratrol) – tabletki, występowanie, cena, działanie

resweratrol tabletki, czerwone wino na odchudzanie
Napisane przez Ania

Resveratrol (resweratrol) znajduje się m.in. w czerwonych winogronach. Odkrycie tej substancji i przebadanie jej zaowocowało oczywiście aktywnością ze strony producentów – tabletki z resweratrolem od dłuższego już czasu są dostępne na rynku.

Czy należą do produktów poszukiwanych? Trudno powiedzieć. Przypuszczam, że w związku z niesławą, jaką okrył się pewien naukowiec badający wpływ resweratrolu na organizm, “kariera” tego suplementu uległa pewnemu zachwianiu.

Wydaje mi się jednak, że tym akurat przejmować się nie należy. Dlaczego? Wyjaśniam poniżej.

Resweratrol – działanie i występowanie

Najwięcej resweratrolu zawierają czerwone winogrona i to z nich z reguły pozyskuje się tą substancję. Resweratrol jest na tyle trwały, że utrzymuje się nawet w winie. Naukowcy wykoncypowali, że to między innymi dlatego mieszkańcy krajów śródziemnomorskich, w których spożycie wina jest naprawdę spore, cieszą się takim zdrowiem i witalnością.

Ze stale prowadzonych badań wynika, że:

  • resveratrol jest przede wszystkim bardzo silnym przeciwutleniaczem, zwalcza wolne rodniki w całym ciele, a co za tym idzie chroni komórki przed uszkodzeniami i starzeniem się,
  • ma najprawdopodobniej działanie antymutagenne (co może wynikać z faktu, że jest silnym antyoksydantem),
  • działa przeciwzakrzepowo i reguluje gospodarkę cholesterolową – dlatego w krajach śródziemnomorskich zachorowalność na choroby serca nie jest tak wysoka jak gdzie indziej,
  • wzmacnia odporność i działa przeciwzapalnie.

Przekręt z badaniami

Niejaki pan Dipak Das pracujący nad resveratrolem naukowiec z uniwersytetu w Connecticut postanowił zdobywać granty na badania (bez grantów badań nie ma) fałszując uzyskiwane w trakcie badań wyniki. Wyszło to na jaw, pan naukowiec dostał “po łapach”, ale media podchwyciły całą sprawę głosząc szumnie, że resveratrol jest oszustwem.

Nie jest, bo jak dotąd tylko Das’a przyłapano na fałszerstwie, poza tym to naukowiec drugo- lub trzecioligowy, bez znaczenia, ale że temat nośny media to rozdmuchały oczywiście manipulując ludźmi.

Nieistotne zresztą. Niedowiarkom zalecam przejrzenie pubmedu.

Resweratrol tabletki czy źródła naturalne?

W sezonie radzę zajadać się winogronami. Jeśli chodzi o resweratrol tabletki wcale nie są niezbędne. Poza sezonem ( w sezonie też) pić umiarkowane ilości czerwonego wina, a wszystkim tym, którzy wina lub winogron nie lubią polecam suplementy. Jest ich w tej chwili dość dużo.

O autorze

Ania

2 komentarze

  • Tu nie o picie wina chodzi a spożycie ekstraktu z winogrona ciemnego najlepiej Concord wino miesza w głowie a tu chodzi nie o głupotę tylko zdrowie.

  • Resveratrol hm… mam nadzieję, że to nie zwiększy konsumpcji wina no chyba że ze szkodą dla mocniejszych trunków 🙂

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner