Ciało Zdrowie

Niedrożność nosa? Przyczyn może być kilka

niedrożność nosa
Napisane przez Ania

niedroznosc nosaNiedrożność nosa to całkowite jego zatkanie lub ograniczenie przepływu powietrza w jednym lub obu nozdrzach. Przyczyn tego stanu może być wiele, między innymi: polipy, alergia, czy wady anatomiczne, takie jak skrzywienie przegrody nosowej.

Rodzaje i przyczyny niedrożności nosa

Nos może się zatkać na skutek wyrośnięcia na błonie śluzowej polipów, czyli łagodnych guzków. Uczucie ciągle zatkanego nosa może być również spowodowane nieprawidłowościami w jego budowie anatomicznej, zwłaszcza skrzywioną przegrodą nosową. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia właśnie z tym problemem? W takim wypadku niedrożność jest zawsze wyraźniejsza w jednym i tym samym nozdrzu i utrzymuje się latami. Oprócz utrudnionego oddychania może też występować chrapanie. Do niedrożności przyczyniają się także powiększone migdałki. Niestety bywa, że po operacji ich usunięcia lub wyprostowania przegrody problemy z zatkanym nosem nie znikają całkiem.

Niedrożność może pojawić się również na skutek zalegania wydzieliny w jamie nosowej, czyli kataru. Wywołują go wirusy i bakterie, a także alergeny, które pobudzają układ immunologiczny organizmu do nadmiernej reakcji obronnej. Katar sienny podowują przede wszystkim roztocza domowe bytujące głównie na meblach i dywanach oraz pyłki drzew, traw i ziół. U wielu osób objawy uczulenia pojawiają się również po kontakcie z naskórkiem i sierścią zwierząt domowych.

Powszechnym zjawiskiem jest także uczulenie na zarodniki pleśni. Drobne cząsteczki alergenów wnikają wraz z powietrzem do dróg oddechowych i mimo że alergeny wziewne nie prowadzą do wstrząsu anafilaktycznego, mogą wywoływać wiele uciążliwych objawów ze strony dróg oddechowych. Oprócz kataru charakterystyczne jest też swędzenie oczu oraz ogólne gorsze samopoczucie. Objawy alergii oddechowej zmniejszają się zwykle w czasie deszczu, a stają się szczególnie uciążliwe w suche i wietrzne dni.

Leczenie niedrożności nosa

Niedrożność nosa i spowodowane nią problemy z oddychaniem prowadzą do nieprawidłowej wentylacji płuc, zwiększonego ryzyka zapalenia zatok, a także suchości w jamie ustnej i infekcji gardła, jeśli oddycha się przez usta. Leczenie zależy od przyczyny dolegliwości, choć w łagodzeniu kataru stosuje się głównie środki obkurczające naczynia krwionośne śluzówki i zmniejszające obrzęk.

Często sięga się są aerozole, takie jak Xylorin – ulotka tego leku wśród substancji czynnych wymienia chlorowodorek ksylometazoliny. Obkurcza on naczynia krwionośne błony śluzowej i zmniejsza ilość zalegającej w nosie wydzieliny.

Choć katar jest raczej niegroźną dolegliwością, nie należy go ignorować, jeśli trwa dłużej niż tydzień. W takim wypadku warto udać się do lekarza, gdyż zaniedbany długotrwały nieżyt nosa może spowodować nieprzyjemne powikłania. Na przykład nieleczony katar sienny może się z czasem nasilić i doprowadzić do rozwoju astmy.

O autorze

Ania

2 komentarze

  • cześć, ten środek jest niezły i niera z i nie dwa ratował mnie z opresji, nie cierpię kropli do nosa, ale jak już nie ma innego wyjścia to chyba ten właśnie najbardziej warto polecić

  • cześć, widzę że piszecie o ksylorinie, myślałam, że znajdę coś innego, bo akurat ten lek znam i starama się go mieć pod ręką, dobry jest, ale myślałam ze znajdę coś jeszcze lepszego bo nie lubię psikania, szkoda i żal że brak :-), no ale trudno, dzięki w każdym razie i lecę surfować dalej

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner