Twarz i Ciało Uroda

Preparaty na rozstępy – nowinki kosmetyczne

Napisane przez Ania

Czy wy też macie takie wrażenie, że im więcej preparatów na rozstępy oferuje nam rynek tym trudniej jest się w tej ofercie odnaleźć? Preparaty na rozstępy mają w swojej ofercie wszyscy kosmetyczni potentaci, każda szanująca się firma dorzuca coś od siebie i tym trudniejsze stają się nasze wybory. Jak zapewne wiecie (wie o tym każda kobieta jak sądzę) kosmetyk kosmetykowi nie równy i tak naprawdę nigdy nie mamy gwarancji, że coś co reklamowane jest jako niezawodny preparat na rozstępy wykaże choćby minimalne działanie. Wiele zależy od nas samych tj. od tego w jakim stopniu zaawansowania są nasze rozstępy, od tego jak zareagują nasze organizmy na składniki preparatów, ale podstawowe znaczenie ma jednak ich skład, a co najważniejsze dobór poszczególnych składników tak, by się idealnie uzupełniały wykazując jak najszersze spektrum działania.

 Preparaty na rozstępy i ich składniki

Ponieważ rozstępy są specyficznymi ranami (gdy są świeże) lub bliznami (rozstępy perłowo-szare) musimy postarać się o odbudowanie skóry i jej regenerację. Jeśli chodzi o rozstępy kluczową rolę odgrywają fibroblasty tj. komórki wytwarzające elastynę i kolagen, to je należałoby stymulować dla uzyskania efektu odbudowy uszkodzonych struktur naszego zewnętrznego “pancerza”, który jakże często wydaje się powłoką aż nazbyt podatną na uszkodzenia.

W preparatach na rozstępy znajdziemy więc składniki oddziałujące na fibroblasty i poprawiające strukturę skóry (stymulujące jej odbudowę) oraz witaminy i minerały, które zapewniają skórze odpowiednie warunki do wykonania niezbędnych napraw.

Spośród aktywnych składników odbudowujących warto zwrócić uwagę na kolagen, wyciągi z roślin takich jak wąkrotka azjatycka i soja, związki krzemu (wzmacniającego skórę, włosy i paznokcie) oraz glikoproteiny, ale to banały. Trochę działają, bo:

Wąkrotka azjatycka

Roślina ta występuje głównie na Madagaskarze, Cejlonie i w Indiach. Jest cennym źródłem flafonoidów oraz olejków eterycznych i witamin A, C, E i K. Wąkrotka wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, radzi sobie z wolnymi rodnikami, jest źródłem fitoestrogenów – substancji, które podnoszą poziom hormonów i pobudzają fibroblasty do wytwarzania pełnowartościowych włókien kolagenowych. Oprócz tego fitoestrogeny pozytywnie wpływają na poziom kwasu hialuronowego w tkankach, również tkankach skóry. Wąkrotka azjatycka pobudza mikrokrążenie, przez co usprawnia procesy regeneracyjne w skórze i w całym organizmie, choć oczywiście preparaty na rozstępy, te które aplikujemy na skórę, wykażą raczej działanie zewnętrzne.

Soja

Soja, podobnie jak wąkrotka, jest rośliną bogatą w fitoestrogeny. Zjadamy jej sporo, bo często stosuje się ją jako zamiennik mięsa w kupowanych w sklepie pokarmach, tym niemniej przetworzona soja nie wpływa najlepiej na nasze organizmy. Lepiej stosować ją zewnętrznie – preparaty na rozstępy zawierają soję z uwagi na jej działanie kolagenotwórcze i elastynotwórcze. Wyciągi z tej rośliny dobrze wpływają na fibroblasty, przez co skóra odbudowuje się szybciej i sprawniej. Soja pomaga też przywrócić prawidłowe napięcie skóry. Ceni się ją z uwagi na jej działanie przeciwzmarszczkowe.

Związki krzemu

Ułatwiają skórze regenerację. Są jej niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Znajdują się zresztą również w pozostałych tkankach. Krzem wzmacnia naczynia włosowate i przyczynia się do szybszej naprawy różnego rodzaju uszkodzeń w tkankach. Silanole opóźniają też procesy starzenia (mają działanie przeciwutleniające) i pobudzają fibroblasty do wydajniejszej i lepszej jakościowo pracy.

Moim zdaniem to jednak za mało, na dzień dzisiejszy radzę zwrócić uwagę na:

Darutoside ® -Stymulator wzrostu kolagenu

Darutoside ® wspomaga gojenie się ran , stymuluje skórę do odnowy tkanek i zwiększa elastyczność . Darutoside ® stymuluje regenerację tzw. macierzy komórkowej , czyli struktur białkowych, które stają się trwałe i mogą rozciągać się bez rozerwania . Darutoside ® ma również działanie przeciwzapalne .

Pro – Sveltyl ®

Pierwotnie opracowany dla jego właściwości antycellulitowych , ProSveltyl ® wykonany jest z wyciągu z kwiatu lotosu Lotosu . ProSveltyl ® stymuluje syntezę kolagenu i pomaga naprawić uszkodzoną skórę . ProSveltyl ® wygładza skórę, ma właściwości kojące i wzmacnia matrycę skórną, przez co skóra staje się napięta i zdrowsza .

Pro – Coll- One + ®

Pro – Coll- One + ® stymuluje kolagen I ( najbardziej rozpowszechnioną formę kolagenu ) dzięki czemu jego produkcja w fibroblastach wzrasta nawet o  1190 % ! W badaniu klinicznym prowadzonym przez 56 dni , uczestnicy stosowali stężenie 2% Pro – Coll- ONE + ® dwa razy dziennie . Pro – Coll- One + ® zmniejszył szorstkość skóry o prawie 10% , a 78% badanych odnotowało wyraźną poprawę tekstury skóry .

Na dzień dzisiejszy te składniki znajdziecie w jednym kremie, jest nim Skinception Stretch Mark.
Można go znaleźć w jednym czy dwóch polskich sklepach internetowych,  radzę zajrzeć na do tego (TUTAJ) , w tym sklepie kupując w pakietach (np.3 szt. co powinno wystarczyć na uporanie się ze wszystkimi rozstępami czas ok. 3 m-cy) można zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy.

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner