Chyba nie ma takiej kobiety, która nie wiedziałaby, czym jest cellulit. Defekt ten jest bowiem na tyle powszechny (dotyka około dziewięćdziesiąt procent pań w różnym wieku i różnej masy ciała), że każda kobieta miała z nim do czynienia. Wiele pań zastanawia się, w jaki sposób zwalczyć tę przypadłość. Tymczasem niewiele dąży do tego, by poznać przyczynycellulitu . Ich znajomość może okazać się niezwykle pomocna w redukowaniu skórki pomarańczowej.
Główny winowacja – estrogeny
Największy wpływ, a zarazem bezpośredni na powstawanie cellulitu mają hormony płciowe – estrogeny. Powodują one bowiem rozszczelnienie naczyń krwionośnych oraz limfatycznych. To z kolei rzutuje na ucisk komórek tłuszczowych, które na skutek gorszego odżywienia powiększają swoją objętość.
Na działalność estrogenów niestety nie mamy wpływu. Ich aktywność jest na tyle „silna”, że cellulit może powstawać zarówno u kobiet szczupłych, jak i tych nieco bardziej okrągłych. Ponadto estrogeny powodują, że z cellulitem borykają się młode dziewczyny w wieku pokwitania, kobiety zażywające doustne środki antykoncepcyjne, kobiety w ciąży czy kobiety dojrzałe – stosujące hormonalną terapię zastępczą.
Dieta a przyczyny cellulitu
Istnieje – poza estrogenami – kilka pośrednich przyczyn cellulitu. Skórka pomarańczowa może również powstawać na skutek niewłaściwego sposobu odżywiania się. Nie chodzi o to, że jemy za dużo, lecz o to, w jaki sposób jemy. Cellulit najczęściej powstaje u tych kobiet, które nie zważają na swoje codzienne menu. Sprzyjają w ten sposób tyciu oraz zaparciom, a to już najkrótsza droga do skórki pomarańczowej. Warto wiedzieć, że przyczyną cellulitu może być również szybki ubytek masy ciała. Najbardziej szkodliwe są częste wahania masy ciała, ponieważ sprawiają, że skóra traci jędrność i sprężystość.
Na powstawanie cellulitu wpływa dieta, która obfituje w tłuszcze – wszelkie potrawy smażone. Należy je ograniczyć, podobnie jak fast-foody oraz słodycze. Nic się jednak nie stanie, gdy raz na jakiś czas pozwolimy sobie na „chwilę zapomnienia” i zjemy jakąś słodkość. Nie należy robić jednak tego nagminnie, bowiem nabawimy się „dodatkowego” tłuszczyku.
Na cellulit korzystnie wpływają papierosy i kawa. Jeżeli więc chcemy pozbyć się problemu, wyzbądźmy się swoich używek. Najlepiej, gdy całkowicie rzucimy palenie, a ilość wypijanej kawy zredukujemy do jednej filiżanki dziennie. Warto wiedzieć, że kawa pobudza apetyt, a także podnosi poziom kortyzolu – sprzyjającemu odkładaniu się tłuszczu w okolicach brzucha.
Należy także ograniczyć spożywanie soli. Przyczynia się ona bowiem do zatrzymywania wody w tkankach, powodując obrzęki. Nie jesteśmy jednak skazani na niedoprawionych potraw. Z powodzeniem, zamiast soli możemy stosować majeranek, kolendrę czy bazylię.
By złagodzić obrzęki, które również wpływają na powstawanie cellulitu, warto zajadać się sałatą bądź pomidorami. Te warzywa zawierają bowiem w swoim składzie dobroczynny potas – pierwiastek zapobiegający powstawaniu obrzęków w tkankach.
By poprawić metabolizm komórek, które zostały dotknięte cellulitem, należy spożywać spore ilości produktów, które obfitują w nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega. Warto również wiedzieć, że zapobiegają one również odkładaniu tłuszczu w tkankach, a tym samym sprzyjają odchudzaniu.
Przyczyną cellulitu może być również dieta, w której brakuje odpowiedniej ilości płynów. Bez wody nasz organizm nie ma szans na dokładne wypłukanie się z toksyn powstałych na skutek przemiany materii. Warto więc wypijać dzienne około dwóch litrów wody. W zwalczaniu cellulitu pomocna jest także zielona herbata.
Brak ruchu to przyczyna cellulitu
Brak ruchu to także przyczyna cellulitu, która ma charakter pośredni. Brak aktywności fizycznej powoduje bowiem pogorszenie krążenia oraz zaparcia. Ruch pobudza zatem mikrokrążenie, dzięki któremu do komórek tłuszczowych dostaje się coraz więcej pożywienia. Ponadto aktywność jest niezbędna do spalenia tłuszczu zgromadzonego w tkankach.
Nie jest z góry określone, w jaki sposób należy ćwiczyć, by pozbyć się skórki pomarańczowej. Okazuje się, że każdy rodzaj aktywności jest dobry. Najbardziej pomocne będą oczywiście ćwiczenia aerobowe, czyli takie które wykonywane są w średnio intensywnym tempie i nie należą do ćwiczeń siłowych. Doskonale sprawdzi się pływanie, marszobiegi, jogging, energiczne spacerowanie, czy wreszcie – jazda na rowerze.
Ważne jest, by ruch odbywał się codziennie, przez co najmniej czterdzieści minut. Dlatego też warto zdecydować się na taką formę aktywności, którą będziemy uprawiać z wielką chęcią.
Przyczyn cellulitu, a właściwie czynników składających się na jego powstawanie jest kilka. Ich znajomość jest niezwykle ważna wówczas, gdy chcemy zapobiec cellulitowi. Dzięki takiej wiedzy nie będziemy popełniać błędów żywieniowych czy też wreszcie zaczniemy ćwiczyć. Bowiem są to pośrednie czynniki, które mogą stać się przyczyną skórki pomarańczowej – uporczywej do zwalczenia.