Testosteron jest hormonem wytwarzanym przez ludzkie ciało. Wytwarzają go zarówno organizmy mężczyzn jak i kobiet. Jednak jest on typowo męskim hormonem, bo nadaje ciału cechy płciowe i determinuje ogólnie pojmowaną męskość. Niedobory tego hormonu mogą powodować poważne problemy z samopoczuciem i zdrowiem. Zastanawiasz się po czym poznać czy masz niski poziom testosteronu? Tu powinieneś znaleźć odpowiedź.
Na co wpływa testosteron?
Większość mężczyzn na pewno wie, że na seksualność. To hormon wytwarzany przez jądra, odpowiedzialny za męski wygląd i popęd seksualny. Testosteron stymuluje również produkcję spermy i warunkuje w pewnym sensie płodność. Oprócz tego to dzięki niemu mężczyźni mają większą masę mięśniową i mocne kości. W rzeczywistości testosteron wpływa również na ogólne samopoczucie.
Prawidłowy poziom testosteronu
Prawidłowy poziom testosteronu określono na 300 ng/dL, przy czym za normalny uznaje się 300 – 1000 ng/dL.
Poziom testosteronu można zbadać przy okazji badania krwi.
Poziom testosteronu zależy od wieku i kondycji fizycznej (zdrowia). Wraz z postępującym starzeniem się organizmu testosteron również spada, jednak to drastyczne spadki, nie związane ze starzeniem się, powinny być niepokojące. Jakie objawy mogą świadczyć o takim spadku?
Obniżona potencja
Testosteron jest swego rodzaju paliwem napędzającym męską seksualność. I to on odpowiada za popęd seksualny (potencję, libido) u mężczyzn. Ponieważ poziom testosteronu obniża się z wiekiem, wraz z wiekiem spada również potencja. To zjawisko naturalne. Jednak gdy zaobserwujesz u siebie niespodziewaną zniżkę libido, niezależną od wieku wiedz, że może ona być objawem spadku poziomu testosteronu.
Problemy z erekcją
Testosteron odpowiada również za zdolność do uzyskania i utrzymania erekcji. Nie powoduje jej on sam jako hormon, za to stymuluje receptory w mózgu i powoduje zwiększenie produkcji tlenku azotu – związku, który jest kluczowy do wywołania całej serii reakcji chemicznych, które skutkują wywołaniem erekcji. o dlatego (nawiasem mówiąc) najlepsze tabletki na potencję zawierają związki zwiększające poziom tej substancji w męskim organizmie.
Gdy poziom testosteronu jest zbyt niski jakość erekcji staje się poważnie zagrożona. Mogą też zaniknąć erekcje spontaniczne np. w czasie snu.
Musisz jednak wiedzieć, że testosteron jest zaledwie jednym z wielu czynników determinujących możliwość uzyskania i utrzymania oraz jakość erekcji. Tak więc podniesienie poziomu testosteronu nie zawsze może skutkować poprawą na tym polu.
Obniżona produkcja spermy
Sperma jest swego rodzaju nośnikiem dla plemników i chociaż jej ilość teoretycznie nie ma wpływu na płodność (nawet jeden plemnik w preejakulacie może zapłodnić komórkę jajową) to w gruncie rzeczy determinuje ona jakość nasienia. Ilość ejakulatu w trakcie wytrysku może też wpływać na intensywność orgazmów.
Wypadanie włosów
Zwykło się mówić, że łysiejący mężczyźni mają wysoki poziom testosteronu i hormon ten często łączy się w ten właśnie sposób z wypadaniem włosów u mężczyzn. Co jest błędem (pisałem o tym tutaj). To zbyt niski poziom testosteronu może skutkować łysieniem typu męskiego. Co więcej, niedobór testosteronu może też spowodować wypadanie zarostu na twarzy i utratę owłosienia na ciele.
Zmęczenie
Zmęczenie, niski poziom energii – i one mogą świadczyć o obniżeniu poziomu testosteronu. Te objawy powinny być alarmujące wtedy, gdy odczuwasz je pomimo tego, że się wysypiasz i teoretycznie powinieneś być wypoczęty.
Jeżeli jesteś osobą aktywną alarmujący może być natomiast spadek efektywności treningów.
Utrata masy mięśniowej
Testosteron jest hormonem anabolicznym. To on odgrywa główną rolę w procesie tworzenia masy mięśniowej i to on sprawia, że mężczyźni mają więcej mięśni niż kobiety. Co więcej istnieje tu ciekawa zależność – aktywność fizyczna podnosi poziom testosteronu, a najefektywniej działają na tym polu ćwiczenia siłowe, z drugiej strony – testosteron podnosi efektywność ćwiczeń, a najlepiej wpływa na efekty ćwiczeń siłowych.
Utrata masy kostnej
Testosteron odpowiada również za silne i solidne kości. I chociaż to kobiety są narażone na osteoporozę to u mężczyzn z niskim poziomem tego najważniejszego hormonu również może ona wystąpić.
Zainteresuj się poziomem testosteronu, gdy twoje kości stały się łamliwe.
Zwiększenie otłuszczenia organizmu
Testosteron jest hormonem, który chroni mężczyzn przed nadmiernym otłuszczeniem organizmu. Jeśli się nie przejadasz i starasz się żyć zdrowo, a mimo to tyjesz – odpowiedzialny może być niski poziom tego hormonu.
Szczególnie alarmujące są symptomy z pogranicza ginekomastii lub sama ginekomastia, czyli zjawisko polegające na nadmiernym rozroście piersi u mężczyzn.
Wahania nastroju
Jak sprawdzić poziom testosteronu?
Jeśli obserwujesz u siebie któryś z wymienionych wyżej objawów nie musi to jeszcze oznaczać, że masz obniżony poziom testosteronu. Objawy te mogą mieć bardzo wiele przyczyn. Jeżeli jednak masz podstawy by martwić się o testosteron po prostu go zbadaj. Idź do lekarza i poproś o skierowanie, w ten sposób zyskasz pewność co do swoich podejrzeń lub szybko je rozwiejesz.
Jak podnieść poziom testosteronu?
Jest na to kilka sposobów. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zaordynować po prostu terapię hormonalną. Jednak najczęściej wystarczy wprowadzenie drobnych zmian w stylu życia.
O tym, jak naturalnie podnieść poziom testosteronu pisałem w tym artykule – zapraszam do lektury.