Leksykon Składniki pokarmowe Suplementy

Po co potrzebny jest nam magnez, jaki magnez jest najlepszy etc. czyli odpowiedzi parę pytań

magnez
Napisane przez Ania

Jaka jest rola magnezu? Określa się go mianem “pierwiastek życia” – wygląda więc na to, że ogromna. Bez niego nie moglibyśmy nie tylko normalnie funkcjonować, ale po prostu – funkcjonować. Magnez jest aktywnym uczestnikiem aż 300 procesów zachodzących w organizmie. Jeśli go zabraknie pojawia się nerwowość, drgawki mięśni, zaburzenia orientacji i pamięci. Niedobór magnezu może nawet doprowadzić do zawału i spowodować miażdżycę. Jeśli dostarczamy go sobie w odpowiednich ilościach magnez może uchronić nas przed stanami zapalnymi, bólami (różnego rodzaju), alergiami. Zadziała antystresowo i uspokajająco. Uspokoi rytm serca, zmniejszy podatność na zakrzepy, zadziała też rozkurczowo – co jest nie bez znaczenia z punktu widzenia kobiet – rozkurczowe działanie magnezu warto wykorzystać w łagodzeniu dolegliwości miesiączkowych. Bolesne miesiączki mogą być sygnałem, że organizm cierpi na niedobór tego konkretnego pierwiastka.

 

Magnez odpowiada za przemianę materii, reguluje poziom enzymów i hormonów, bierze udział w przemianach białek, tłuszczy i węglowodanów. Odpowiada za transport elektrolitów i bierze udział w rozwoju kości.

Przyjrzyjmy się bliżej jego wpływowi na poszczególne układy.

Rola magnezu w pracy układu nerwowego

Jak już powiedziałam magnez wpływa pośrednio na koncentrację, pamięć i (uwaga!) nastrój. Dzieje się tak dlatego, że to on między innymi reguluje procesy magazynowania energii w postaci tzw. związków wysokoenergetycznych. Te związki odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego.

Jako naturalny katalizator spalania węglowodanów jest odpowiedzialny za dostawy energii do wszystkich komórek ludzkiego organizmu. Spośród nich szczególne zapotrzebowanie wykazują komórki układu nerwowego, a gdy magnezu zabraknie momentalnie pojawiają się niedobory energetyczne w komórkach nerwowych i wydajność całego układu spada bardzo drastycznie.

 

Magnez a mięśnie

Magnez wpływa na rozwój i zachowanie mięśni (chcesz bić rekordy w wyciskaniu zadbaj o magnez !) bo jest “transporterem” energii do wszystkich komórek i tkanek. Bierze też udział w przemianach białek ma więc wpływ na przyrosty (bądź utratę) masy mięśniowej. Odpowiada w pewnym stopniu za przemianę tłuszczu może więc sprzyjać (bądź nie) odchudzaniu. W związku z niedoborami magnezu mięśnie również mogą dysfunkcjonować. Nie ma więc niczego dziwnego w tym, że jako jeden z pierwszych objawów niedoboru pojawiają się zazwyczaj skurcze łydek. Skurcze te, bardzo bolesne, występują pod wpływem zdenerwowania czy jakichś bodźców zewnętrznych, ale często też pojawiają się i we śnie . Jeśli się pojawią – w pierwszej kolejności należałoby zadbać o dostarczenie organizmowi magnezu.

Jak magnez wpływa na serce?

Niektórzy naukowcy twierdzą, że gdybyśmy potrafili zadbać o dostarczenie sobie odpowiednich ilości magnezu żylibyśmy znacznie dłużej i bylibyśmy w stanie uniknąć większości chorób cywilizacyjnych z chorobami układu sercowo – naczyniowego na czele. Twierdzenie to ma dość solidne podstawy, bo badania wskazują, że magnez rzeczywiście odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu serca i naczyń krwionośnych. Przede wszystkim wspomaga rozkurcze mięśni. Jeśli więc go zabraknie może dojść do nieprzewidzianego skurczu tętnicy wieńcowej, co w prostej linii prowadzi do zawału. W zasadzie magnez reguluje całą pracę naczyń i mięśnia sercowego (odpowiada za skurcze i rozkurcze, czyli rytm pracy), ale poza tym zmniejsza też ryzyko powstawania skrzeplin i reguluje ciśnienie krwi.

 

Dlaczego brak nam magnezu?

Nawet jeśli zjadamy go w wystarczających ilościach (tj. prawidłowe dawki magnezu dostarczamy sobie w pokarmach) jesteśmy niestety bardzo narażeni na straty pierwiastka. Dochodzi do nich pod wpływem złej diety (diety o niskokaloryczne, wysokotłuszczowe, monoskładnikowe, itp.). Magnez tracimy też wskutek spożywania alkoholu, środków antykoncepcyjnych i w przebiegu różnych chorób.

W przypadku większości z nas, jeśli nie możemy zapewnić sobie odpowiedniego poziomu podaży tego składnika w diecie, wskazana jest suplementacja magnezem.

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner