Peelingi mechaniczne na trądzik (i nie tylko) są metodami polegającymi na mechanicznym ścieraniu wierzchnich warstw naskórka.
O ile w peelingu ficzycznym metoda złuszczania polega na użyciu energii cieplnej bądź zimna, w peelingu chemicznycm jest to rozpuszczanie naskórka z pomocą substancji takich jak enzymy bądź specjalne kwasy, to w peelingu mechanicznym oddziałując na skórę specjalną głowicą ścierną uzyskuje się efekt odświeżenia skóry – czasem nawet więcej niż odświeżenia, bowiem dermabrazja, na przykład, polega na usunięciu warstwy skóry aż do naczyń krwionośnych – peeling ten jest bardzo głęboki.
Wszystkie metody złuszczania (peelingu) wykorzystywane są w ramach walki z różnymi dolegliwościami, w tym również z trądzikiem. Pamiętać jednak należy, że nie każdy trądzik jest wskazaniem do wykonania peelingu mechanicznego. Najczęściej zabiegu nie można przeprowadzić u osób z trądzikiem różowatym. Tak właśnie jest w przypadku dermabrazji i mikrodermabrazji.
Czy peelingi mechaniczne na trądzik dają satysfakcjonujące efekty?
W zasadzie tak, z jednym zastrzeżeniem – w większości przypadków konieczne jest ich kilkukrotne powtórzenie. Dodatkowo warto zauważyć, że peelingi działają nie tylko na trądzik – z powodzeniem (nawet większym) wykorzystuje się je do usuwania różnego rodzaju potrądzikowych pozostałości tj. blizn i przebarwień po trądziku, które bywają prawdziwym utrapieniem wielu osób.
Mikrodermabrazja na trądzik grudkowy i zaskórnikowy
Mikrodermabrazja jest zabiegiem stosunkowo łagodnym, aczkolwiek powoduje pewien dyskomfort a nawet niewielką bolesność w trakcie złuszczania skóry polegającego na użyciu sterowanego strumienia mikrokryształków usuwających wierzchnią warstwę naskórka. W przypadku osób dotkniętych trądzikiem wykonuje się ją jedynie u tych osób, które mają trądzik grudkowy bądź zaskórnikowy.
Trądzik krostkowy i trądzik różowaty są przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu. Oprócz trądziku z pomocą tej metody redukuje się również blizny i przebarwienia oraz rozleglejsze defekty usytuowane na innych niż twarz partiach ciała.
To jeden z zabiegów bardzo polecanych na rozstępy. Mikrodermabrazja jest na tyle nieinwazyjna, że można po niej normalnie funkcjonować, ale warto wiedzieć, że zabieg dla osiągnięcia jak największej skuteczności trzeba powtarzać przynajmniej kilka razy, choć i po pierwszej mikrodermabrazji można zauważyć pewne efekty. Działanie tego zabiegu polega na odświeżeniu skóry i dokładnym oczyszczeniu oraz pobudzeniu jej do regeneracji.
Dermabrazja
W trakcie tego zabiegu skóra ścierana jest aż do poziomu naczyń krwionośnych, to oznacza bardzo poważną interwencję. W wyniku przeprowadzenia dermabrazji twarz staje się otwartą raną. Konieczna jest rekonwalescencja i noszenie specjalnych opatrunków ochronnych i ułatwiających gojenie się skóry. Zabieg ten wykonuje się najczęściej w znieczuleniu ogólnym – jest bardzo bolesny. A czy daje efekty? Owszem, i to całkiem satysfakcjonujące, pod warunkiem jednak, że nasza skóra w pełni sprawnie się regeneruje i nie ma skłonności do tworzenia się blizn lub, co gorsza, bliznowców.
Trądzik jest na tyle nieprzyjemnym defektem, że w walce z nim warto sięgnąć po wszystkie możliwe środki. Peelingi można spokojnie wykonać w domu. Mikrodermabrazję (małoinwazyjną) też. Te zabiegi z czystym sumieniem polecam!