Drogie Panie – czy wiecie, że paląc papierosy skazujecie się na wcześniejsze nadejście menopauzy? Co więcej, najprawdopodobniej będziecie ją też gorzej znosić, bo towarzyszące menopauzie dolegliwości staną się bardziej uciążliwe z powodu palenia papierosów. Im szybciej rzucisz palenie tym lepiej. Pamiętaj też o tym, że zgubne skutki nałogu nie odbijają się li tylko i wyłącznie na twoim zdrowiu i uciążliwości objawów menopauzy. Palenie przyspiesza starzenie się organizmu, a paląc możesz być pewna, że będziesz biologicznie znacznie starsza od swoich rówieśniczek. Menopauza cię przeraża? Gorąco namawiam więc do zerwania z nałogiem. Pozostaje pytanie jak to zrobić?
Psyche rządzi
Bez mocnego postanowienia rozstania się z nałogiem niestety wszystkie działania skazane są na porażkę. Jeśli chodzi o palenie menopauza jest może o tyle dobrym okresem w życiu kobiety, że będąc osobą dojrzałą nieco łatwiej trzymać się raz powziętych postanowień, a poza tym sama menopauza jest niezłym straszakiem. Pojawiające się wtedy dolegliwości skutecznie motywują do podjęcia działań mających na celu poprawę zdrowia, a rzucenie palenia bez wątpienia jest działaniem tego rodzaju.
Co więc robić i jak się motywować? Cóż, motywację należy budować samemu, a wszelkie argumenty płynące z zewnątrz są raczej niespecjalnie skuteczne. Myślę, że osobom, które nie potrafią wzbudzić w sobie motywacji warto polecić książkę Allena Carra. Jak przekonują fani tej pozycji dzięki niej można rozstać się z paleniem praktycznie bezboleśnie. Pozostaje jedynie książkę tę przeczytać, co jak się okazuje wcale łatwe nie jest.
Wspomagacze
Jeśli mimo wszystko chcecie sobie jakoś pomóc wspomagacze czyli gumy nikotynowe, plastry czy pastylki faktycznie mogą ułatwić wam zadanie, chociaż jak przekonuje sam Allen Carr stosowanie ich to wyrzucanie pieniędzy w błoto, a stosowanie tych środków praktycznie w niczym nie pomaga bo to typowy efekt placebo. Z drugiej strony jednak nawet jeśli miałoby to być placebo, i miałoby zadziałać dlaczego sobie nie pomóc. Warto tym bardziej, że znajdzie się przecież sporo takich osób, które dzięki takim właśnie rozwiązaniom poradziły sobie z objawami głodu nikotynowego i wytrwały w mocnym postanowieniu rozstania się z nałogiem i udało im się rzucić palenie bezpowrotnie.
Zamienniki
Swego czasu było bardzo głośno o elektronicznych papierosach. Dziś wypowiedzi na ich temat nieco przycichły, choć osoby chcące rzucić palenie niewątpliwie interesują się i tym tematem. Interesują się nim również palacze chcący usprawiedliwić swój nałóg tłumaczeniem, że przecież palenie papierosów elektronicznych nie jest tak zgubne i szkodliwe jak palenie typowych produktów tytoniowych. Niby jest w tym ziarenko prawdy, ale jak się okazuje papierosy elektroniczne mogą być nawet niebezpieczniejsze od zwykłych. Dlaczego? Dym generowany przez elektroniczny papieros zawiera co prawda jedynie nikotynę bez wszystkich tych szkodliwych kancerogenów i substancji smolistych obecnych w normalnym dymie papierosowym, ale to tym generowany przez baterię. Bateria w czasie gdy się zaciągamy jest bardzo blisko twarzy, jeśli wybuchnie… problem mamy murowany. Powiecie że te obawy są bezpodstawne? Nieprawda, zdarzało się już że takie niby bezpieczne papierosy wybuchały co kończyło się bardzo poważnymi uszkodzeniami w obrębie twarzy.
Co robić, jak żyć?
Pozostaje rozstać się z nałogiem raz na zawsze bez zamienników i bez wspomagania. Na pewno nie jest to łatwe, ale rzucając palenie gwarantujemy sobie lepsze zdrowie i przedłużamy młodość. W pewnym wieku te argumenty stają się niezwykle istotne i biorąc je sobie do serca może faktycznie w końcu rozstaniemy się z nałogiem, w końcu nawet nałóg nie musi trwać wiecznie!