Ciało Zdrowie

10 Olejków Eterycznych na Swędzenie Skóry

co to jest drożdżyca, olejki eteryczne na swędzenie skóry
Napisane przez Ania

Czy warto stosować olejki eteryczne na swędzenie skóry? Zdecydowanie tak, bo one naprawdę świetnie działają mają niewiele skutków ubocznych działają przeciwzapalnie i łagodząco. Mają właściwości regeneracyjne, nawilżające, natłuszczające, innymi słowy doskonale poprawiają kondycję skóry.

Latem najczęstszą przyczyną swędzenia są ukąszenia owadów. Jednak świąd, który utrzymuje się dłużej, niezależnie od pory roku i niezależnie od ukąszeń, może być spowodowany przez wiele przyczyn. Olejki eteryczne nie usuwają przyczyn, które tkwią wewnątrz organizmu, ale dobrze radzą sobie z objawami. Osobiście przekonałam się, że na bardzo długo są w stanie uporać się ze świądem powodowanym przez łojotokowe zapalenie skóry lub łuszczycę. Objawy tych dwóch ostatnich są w stanie zlikwidować nawet na okres kilku tygodni.

Oprócz łojotokowego zapalenia skóry i łuszczycy, przyczynami długo utrzymującego się świądu mogą być podrażnienia, alergie, przesuszona skóra, wypryski, stosowane leki, zanieczyszczenia powietrza oraz poważne choroby takie, jak marskość wątroby, zapalenie wątroby, poważne choroby nerek. I z ich objawami olejki eteryczne są w stanie sobie poradzić, ale przyczyn nie zlikwidują.

Poniższa lista obejmuje olejki eteryczne na swędzenie skóry, które przetestowałam osobiście w ramach eksperymentów z naturalnym leczeniem łojotokowego zapalenia skóry i łuszczycy. Olejki sprawdziły się też przy okazji letnich ukąszeń przez komary, osy, a nawet kilka szerszeni. Dobrze łagodziły też świąt po oparzeniach pokrzywami.

Olejki eteryczne na swędzenie skóry – lista

Na mojej liście olejków eterycznych dobrze radzących sobie ze świądem znalazły się: olejek z drzewa herbacianego, bergamotki, eukaliptusa, mięty pieprzowej, olejek mirrowy, paczulowy, różany, tymiankowy i olejek z kocanki.

Olejki te wybrałam na podstawie wcześniejszego researchu w bazach danych zielarskich i badań działania olejków. Wszystkie te olejki przetestowałam na przestrzeni kilku, jeśli nie kilkunastu lat.

Olejek z mięty pieprzowej

To jeden z najbardziej wszechstronnych i jednocześnie najbardziej przyjaznych dla organizmu olejków. Doskonale łagodzi nie tylko świąd, ale też niemal wszystkie podrażnienia skóry. Jest na tyle łagodny dla organizmu, że w niewielkich ilościach można go dodawać nawet na przykład do herbaty.

Stosowanie na skórę

Olejek można w niewielkich ilościach nanosić na skórę bez rozcieńczenia, ale można go też rozprowadzić w jakimś nośniku, na przykład oleju spożywczym. Olejek z mięty pieprzowej łatwo się rozprowadza, jest bezbarwny, ma dość intensywny miętowy zapach.

Gdzie kupić olejek z mięty pieprzowej?

Akurat ten olejek eteryczny jest tak popularny, że bez problemu powinnaś / powinieneś dostać go w najbliższej aptece. Nawet jeśli farmaceuta nie będzie go miał na stanie zapewne – sprowadzi go na zamówienie. Olejek z mięty pieprzowej możesz też kupić w internecie – żeby znaleźć najlepszą ofertę skorzystaj z wyszukiwarki po prawej stronie.

Olejek tymiankowy

Olejek tymiankowy ma działanie silnie przeciwbakteryjne i generalnie przeciwdrobnoustrojowe. Doskonale stymuluje krążenie krwi i dobrze radzi sobie z łagodzeniem podrażnień, w tym ze swędzeniem.  Bardzo dobrze sprawdza się jako antyseptyk, jest doskonałym dodatkiem do inhalacji. A jeśli samodzielnie przyrządzasz jakieś mazidła, to olejek tymiankowy może okazać się bardzo dobrym konserwantem dla nich.

Stosowanie na skórę

Olejek tymiankowy jest bardzo silny toteż na skórę najlepiej stosować go po rozcieńczeniu na przykład olejem spożywczym. To oczywiście najlepiej wypróbować samemu, bo ja osobiście używam go bez rozcieńczania i nie podrażniał mojej skóry, a łagodził zmiany zapalne.

Gdzie kupić olejek tymiankowy?

Z kupnem tego olejku możesz mieć już pewne problemy, bo nie jest tak popularny jak poprzednik. Jeśli popytasz w aptekach może go znajdziesz, ale nie wszędzie jest dostępny i nie wszystkie apteki mogą sprowadzić go na zamówienie.

Ze znalezieniem olejku tymiankowego w jakimś sklepie internetowym nie powinno być większych problemów, możesz też poszukać go przez wyszukiwarkę porównywarki cenowej – tak będzie szybciej i łatwiej.

Olejek z drzewa herbacianego

Jeśli chodzi o olejki eteryczne na swędzenie skóry, które dziś opisuję, to ten olejek jest w tej chwili chyba najmodniejszy. Ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, a nawet przeciwwirusowe. Jest bardzo intensywny i ma charakterystyczny aromat. Ze świądem radzi sobie wyśmienicie jednak nie zawsze likwiduje jego przyczyny. Jeśli są to przyczyny zewnętrzne, czyli na przykład jakieś zakażenia bakteryjne lub grzybicze, to z nimi sobie poradzi.

Stosowanie na skórę

Można aplikować kilkukrotnie w ciągu dnia najlepiej z olejem nośny na przykład jakimś olejem spożywczym. Ja osobiście na swędzącą i zaczerwienioną skórę, wskutek łojotokowego zapalenia skóry, używałam go bez oleju nośnego. Wtedy olejek herbaciany działał szybciej. Zalecam jednak ostrożność i poeksperymentowanie z olejkiem. Musisz samodzielnie stwierdzić czy stosowany bez dodatków, czyli bez rozcieńczenia, nie będzie podrażniał twojej skóry.

Gdzie kupić olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego na pewno bez większych problemów dostaniesz w każdej aptece, nawet w małym mieście, bo to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Oczywiście jeśli wolisz zakupy online, znajdziesz go też w sklepach internetowych.

Olejek eteryczny z bergamotki

Znany jest przede wszystkim ze swojego działania przeciwzapalnego. Dlatego jeśli swędzenie skóry jest efektem jakiegoś stanu zapalnego, to olejek z bergamotki na pewno sobie z tym poradzi. Może też uporać się ze świądem innego pochodzenia, a to dlatego, że ma łagodne działanie znieczulające.

Stosowanie na skórę

Najlepiej aplikować go z olejem nośnym, samodzielnie może podrażniać. Podobno dobre efekty daje gdy jest użyty do kominków zapachowych lub dyfuzorów. Pod tym kątem nie sprawdzałam jego działania przeciwświądowego, ale warto go wypróbować, bo ma naprawdę bardzo przyjemny zapach.

Gdzie kupić olejek bergamotowy?

Apteki w moim mieście ściągają go jedynie na zamówienie, ale niewykluczone, że znajdziesz go w jakimś stacjonarnym sklepie w okolicy. Na pewno można go kupić w internetowych sklepach z olejkami, a czasami też w aptekach online. Ja z reguły robię zakupy przez internet.

Olejek różany

Znany jest przede wszystkim ze swoich cennych właściwości kosmetycznych, bo doskonale łagodzi podrażnienia i nawilża skórę. Jednak działa kojąco również na świąd. Sprawdza się tym lepiej, że świąd może być również skutkiem stresu lub inaczej mówiąc napięcia psychicznego. A olejek różany rozluźnia i relaksuje. Nie sprawdzałam czy tak jest w rzeczywistości, ale sam zapach tego olejku rzeczywiście może działać kojąco na stargane nerwy.

Stosowanie na skórę

Olejek różany jest na tyle łagodny, że można go nanosić bezpośrednio na skórę. Jeśli jednak swędzenie skóry jest skutkiem stresu lub nerwów, warto użyć go jako dodatku aromatyzującego do kominka.

Gdzie kupić olejek różany?

Choć wydaje się bardzo popularny, możesz mieć problem z zakupieniem go w aptekach lub drogeriach w twojej okolicy. Na pewno dostaniesz go jednak w sklepach online, tam zakupy są znacznie wygodniejsze.

Olejek eukaliptusowy

To jeden z tych olejków, które można spożywać. Oczywiście w niewielkich ilościach. To o tyle ważne, że olejek eukaliptusowy może bardzo korzystnie wpływać na pracę narządów wewnętrznych takich, jak nerki czy wątroba. Innymi słowy sprawdza się nie tylko jako środek łagodzący objawy, ale też jako środek, który likwiduje bądź też łagodzi przyczyny świądu.

Olejek ten ma silne właściwości przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

Jak stosować na skórę i nie tylko?

Ten olejek możesz aplikować na skórę bez użycia oleju nośnego. Możesz z powodzeniem dodawać go do aromatyzerów, dyfuzorów, kominków aromatyzujących. Jeśli zdecydujesz się na spożycie olejku, pamiętaj o tym, by niewielkie jego ilości (dosłownie jedną lub dwie krople) dodać do jakiegoś nośnika. Tym nośnikiem może być łyżeczka cukru, łyżeczka miodu bądź szklanka herbaty.

Gdzie kupić olejek eukaliptusowy?

Olejek eukaliptusowy nie jest tak popularny jak olejek miętowy, dlatego możesz mieć problem z jego zakupem w sklepach stacjonarnych w twojej okolicy. Możesz jednak łatwo kupić go sklepach online. Najlepiej sprawdź w wyszukiwarce Ceneo. Znajdziesz ją tuż obok po prawej stronie.

Olejek mirrowy

Gdzie inny olejek nie poradzi, tam eteryczny olejek mirrowy zda egzamin na pewno. Tak w skrócie można by określić właściwości tego olejku. Olejek mirrowy jest silnym przeciwutleniaczem. Ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz przeciwbakteryjne.

Olejek mirrowy jestest tak dobry, że już w starożytności używano go jako dezodorantu, hamował rozwój bakterii rozkładających pot, oraz środka do balsamowania zwłok. Ma też silne działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. Niestety jest dosyć problematyczny w używaniu, bo to bardzo gęsty żywiczny olej.

Stosowanie na skórę

Stosowanie olejku mirrowego może sprawić pewne problemy, i to nie tylko w przypadku skóry, ale też innych zastosowań. Problemem jest to, że to bardzo gęsty olej. Trudno go w ogóle wylać z aplikatora, a gdy jest przechowywany w warunkach, w których może zwietrzeć, jego konsystencja staje się tak gęsta, że przypomina wręcz drzewną żywicę.

Dlatego najlepiej tuż po zakupie olejku, rozprowadzić go w oleju nośnym. Polecam w tym celu szczególnie olej winogronowy, który jest bardzo uniwersalny i nie zmienia struktury innych olejów. Po tym wstępnym rozprowadzeniu, olejek można już stosować na skórę, można go też dodawać do aromatyzerów.

Gdzie kupić olejek mirrowy?

Jeszcze w żadnej aptece ani w żadnej stacjonarnej drogerii go nie znalazłam. Ale tobie może się udać. Jeśli jednak chcesz go kupić bezproblemowo, to jest bez zbędnych poszukiwań, poszukaj go po prostu w porównywarce cenowej. Sprawdź tu obok, po prawej Ceneo.

Olejek z paczuli

Paczuli nie tylko ładnie pachnie, ale ma też właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwświądowe. Niektórzy używają tego olejku również w celu wzmocnienia odporności organizmu, w tym celu używają aromatyzerów. Paczuli świetnie sprawdzi się w likwidacji objawów chorób takich, jak atopowe zapalenie skóry (egzema), czy łuszczyca. Niestety ich przyczyn nie zlikwiduje.

Stosowanie na skórę

Poczuli jest dość esencjonalnym olejkiem. Dlatego warto rozprowadzić go w oleju nośnym, choć nie jest to niezbędne. Można używać go kilka razy dziennie.

Gdzie kupić olejek z paczuli?

Choć należy do najpopularniejszych zapachów, to olejek z paczuli można kupić nielicznych w sklepach. Tu również polecam głównie zakupy online, bo nie sądzę byś mogła / mógł kupić go w okolicznej aptece lub drogerii.

Olejek z kocanki

To olejek, o którym rzadko się słyszy, a ma naprawdę wspaniałe właściwości, bo jest jednym z najsilniejszych antyseptyków. Bardzo dobrze wpływa na gojenie się ran, zmniejsza wysypki, poprawia znacząco proces regeneracji skóry i doskonale radzi sobie z infekcjami. Jeśli chodzi o świąd, to właśnie ze świądem spowodowanym przez wyżej wymienione problemy radzi sobie wyśmienicie.

Stosowanie na skórę

Nie stosuj go bez oleju nośnego, bo może spowodować podrażnienia. Przetestowałam to na sobie i nawet na mojej, wydawałoby się wybitnie odpornej skórze, powoduje podrażnienia. Olejek ten możesz w niewielkich ilościach dodawać też do aromatyzerów, świetnie sprawdzi się też jako dodatek do kąpieli.

Gdzie kupić olejek z kocanki?

Tu możesz mieć autentyczny problem, bo olejek z kocanki jest dostępny w bardzo nielicznych sklepach internetowych. Właściwie tylko w internetowych. Nie znalazłam go nigdzie indziej.

Jeśli chcesz go kupić, skorzystaj z wyszukiwarki Ceneo, którą znajdziesz tuż obok po prawej stronie.

O autorze

Ania

1 Komentarz

  • Moim ulubieńcem jest olejek z bergamotki bo nie tylko pomaga ale i pięknie pachnie 🙂

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner