Twarz i Ciało Uroda

Olejki eteryczne do twarzy i ciała – zastosowanie, działanie, właściwości

olejki eteryczne
Napisane przez Ania

Olejki eteryczne posiadają szczególne zastosowanie w kosmetyce oraz w pielęgnowaniu skóry i włosów. Wpływają na  metabolizm w warstwie komórkowej oraz sprawiają, że struktura skóry lepiej się odbudowuje.

Dzięki przyśpieszeniu tempa regeneracji skóry, wpływają na jej młody i zdrowy wygląd. Za sprawą olejków eterycznych znacznie skraca się czas potrzebny do regeneracji komórek i wymiany starych na nowe.

Olejki mają dobroczynne działanie na sieć układu krwionośnego skóry. Dzięki zastosowaniu kosmetyków na bazie olejków, skóra staje się żywa i bardziej elastyczna. Olejki wpływają również na wydzielanie substancji lipidowych.
To dlatego możliwości i właściwości olejków eterycznych wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym, jednak z uwagi na konieczność długiego ich użytkowania, zawierają one również substancje konserwujące.

Z szerokiej oferty olejków eterycznych, poniżej znajdują się te, które bez problemu przygotujesz sama w domu. Pamiętaj, że sztuczne aromaty, mimo swojego kuszącego zapachu, mogą mieć bardzo negatywne skutki, kiedy użyje się je w pielęgnacji skóry.

Olejki do twarzy przeciwko zmarszczkom

Najlepiej stosować je w nocy w obrębie skóry szyi i na twarzy. Do każdej mieszanki dolać dwie łyżki stołowej oliwy z oliwek albo oleju z pestek winogron, który jest również świetnym nośnikiem substancji aktywnych.

Po dwudziestym roku życia

Składniki: Olejek z kwiatu pomarańczy – 8 kropli (neroli), olejek z lawendy- 5 kropli, olejek z rumianku lekarskiego – 3 krople, olejek z geranium – 8 kropli, olej z nasion marchewki -1 kropla

Po trzydziestym roku życia

Składniki: olejek z krwawnika – 10 kropli, olejek z paczuli – 2 krople, olejek z palma rosy – 10 kropli, olejek z szałwii muszkatołowej – 8 kropli, olejek z róży – 8 kropli, olej z nasion marchewki – 5 kropel

Po czterdziestym roku życia

Składniki: olejek z kwiatu pomarańczy (neroli) – 10 kropli, olejek z lawendy- 10 kropli olejek z kadzidłowca – 10 kropli, olejek z rozmarynu- 2 krople, olejek z cytryny- 3 krople, olej z nasion marchewki- 10 kropli

Po pięćdziesiątym roku życia

Składniki: olejek z róży- 5 kropli olejek z kwiatu pomarańczy (neroli)- 10 kropli, olejek z lawendy – 10 kropli, olejek z mirry- 3 krople, olejek z elemi – 10 kropli, olej z nasion marchewki – 10 kropli

Olejki do ciała

Używaj ich regularnie, a Twoja skóra odwdzięczy się doskonałym wyglądem. Teoretycznie możesz poprzestać na samej oliwie lub olejku z pestek winogron, ale dodając do nich olejki eteryczne zyskasz znacznie więcej. Oto propozycje:

Na cellulit

Składniki: oliwa roślinna 2 łyżki stołowe, olej z nasion marchewki – 5 kropli, olejek z jałowca 14 kropli, olejek z cytryny – 10 kropli, olejek z grejpfruta- 6 kropli
Preparat należy stosować do masażu ciała szczególnie w miejscach, które zagrożone są występowaniem cellulitu.

Ujędrnianie piersi

Składniki: olejek z trawy cytrynowej -10 kropli, olejek z cyprysa- 10 kropli, olejek z mięty kędzierzawej- 8 kropli.
Mieszankę należy stosować w codziennej pielęgnacji, najlepiej po kąpieli, dodając do niej dwie łyżki stołowe oleju roślinnego.

Przeciw wypadaniu włosów

Składniki: ocet owocowy 120 gramów, olej z nasion marchewki – 20 kropli, olejek z rozmarynu- 10 kropli.
Mieszankę stosować na noc po umyciu włosów. Najlepiej wymieszać łyżkę stołową preparatu z łyżką stołową zimnej wody i w takich proporcjach wcierać w skórę głowy. Niewykorzystaną część trzymać w szczelnie zamkniętej butelce.

Maseczki z olejkami eterycznymi

Podstawa:
Glinka zielona lub kaolinowa – 60 gram
Mąka kukurydziana – trzy łyżeczki

Cera normalna

Składniki: Maseczka podstawowa – 1 łyżeczka, łyżeczka wody, żółtko, kropla mieszanki z dwóch kropelek olejku z geranium i kropelki olejku z róży.

Cera sucha

Składniki: Maseczka podstawowa – 1 łyżeczka,2 łyżeczki wody, żółtko, łyżeczka oliwy roślinnej, dwie krople oleju z nasion z marchwi, wcześniej przygotowaną mieszankę z kropli olejku z geranium i olejku z róży -1 kropla.

Cera tłusta

Składniki: Maseczka podstawowa – 1 łyżeczka, drożdże piwne – woda- 1 łyżka

 

Skóra trądzikowa

Składniki: wcześniej przygotowana mieszanina olejku z paczuli, oleju z jałowca i kropli lawendy, maseczka podstawowa i woda – jedna łyżeczka do herbaty .

Wszystkie maseczki nanosi się na wcześniej oczyszczoną i odpowiednio przygotowaną skórę, dobrze, jeżeli zabieg stosuje się raz w tygodniu.

Maseczkę powinno się trzymać na twarzy przez minimum 15 min. We wszystkich kosmetykach wodę można zastąpić naparami z ziół lub hydrolatami. Najlepiej nie trzymać ich w miejscach nasłonecznionych i wilgotnych.

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner