Obok ogórecznika lekarskiego olej z wiesiołka jest najcenniejszym naturalnym źródłem kwasu Gamma-linolenowego.
Kwas ten jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. To dzięki niemu rozwijają się i regenerują komórki nerwowe. To dzięki niemu mamy sprawnie funkcjonujące mięśni. To on wreszcie rewelacyjnie wpływa na kondycję naszej skóry oraz całość procesów zachodzących w naszych organizmach. Chroni serce, naczynia krwionośne i wszystkie inne tkanki nie tylko przed szkodliwym wpływem złego cholesterolu.
Moc wiesiołka tkwi w jego składzie chociaż – to akurat też trzeba uczciwie przyznać – kwas gamma-linolenowy jest kwasem, który może zostać wytworzony przez ludzki organizm.
Może być wytworzony i jest wytwarzany w odpowiednich ilościach po warunkiem spełnienia pewnych przesłanek. Po pierwsze, by organizm mógł zsyntetysować ten kwas należy mu dostarczyć kwasu linolowego. Po drugie wszystkie procesy, zwłaszcza procesy związane z metabolizmem (czyli przemianami) tłuszczów muszą w organizmie przebiegać w pełni sprawnie. Najczęściej nie spełniamy któregoś z tych warunków. Co więcej – niezwykle często zdarza się i tak, że nie spełniamy żadnego z nich. Nic więc dziwnego, że stale zagrażają nam choroby. I nic dziwnego że suplementacja kwasami omega 6 w tym kwasem GLA zawartym w wiesiołku jest dziś zalecana przez wszystkich. A przynajmniej niemal wszystkich lekarzy i dietetyków. Kwasy tłuszczowe zawarte w wiesiołku są bardzo łatwo przyswajalne i regulują wiele funkcji zachodzących w naszym ciele.
Co ważne olejek z wiesiołka jest wyjątkowo tani.
Płacimy niewiele, bo sam wiesiołek jest tak powszechnie występującą rośliną, że gdyby nie jego zdrowotne właściwości można by spokojnie nazwać go najpopularniejszym chwastem.
Skoro wiemy już, że suplementację olejkiem z wiesiołka polecają niemal wszyscy i wiemy już, że warto wiesiołek wykorzystać przyjrzyjmy się dokładniej w zwalczaniu jakich dolegliwości pomoże nam evening primrose oil.
Olej z wiesiołka na typowo kobiece dolegliwości
Wiesiołek znany jest z tego, że doskonale wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Warto go wykorzystać sporządzając naturalne maseczki czy stosując go na skórę jak balsam lub krem, ale to nie jedyna korzyść ze stosowania wiesiołka jaką mogą docenić współczesne kobiety.
Olejek z wiesiołka ma udowodniony wpływ na hormony.
Regulując gospodarkę hormonalną (dodam iż robi to niezwykle łagodnie czyli bez jakichś kłopotliwych objawów ubocznych) łagodzi przede wszystkim dolegliwości związane z syndromem napięcia przedmiesiączkowego łagodząc jednocześnie dolegliwości towarzyszące samej miesiączce – zmniejsza ból, który potrafi niejednokrotnie unieruchomić kobietę w łóżku. W okresie okołomenopauzalnym wiesiołek łagodzi również towarzyszące menopauzie dolegliwości zmniejszając intensywność nieprzyjemnych objawów menopauzy (uderzenia gorąca, kołatanie serca, wahania nastrojów, stany lękowe etc.).
Olej z wiesiołka a odchudzanie
Wciąż jeszcze niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wiesiołek jest bardzo przydatny w odchudzaniu. Nie tyle odchudza (chodzi o odchudzanie sensu stricto) ile bardzo pozytywnie wpływa na proces spalania tkanki tłuszczowej pobudzając go łącznie z pobudzeniem całego metabolizmu. Wiesiołek pobudza tworzenie tzw. prostaglandyny, która z kolei wpływa na pracę tzw. brunatnej tkanki tłuszczowej.
Jednak ogólny wpływ wiesiołka na ludzki organizm również bardzo pozytywnie stymuluje nasz organizm, a to dlatego, że przebieg wszystkich procesów ma wpływ na naszą ogólną kondycję, a im lepiej funkcjonujemy tym szybciej, skuteczniej i zdrowiej chudniemy nawet bez jakiegoś szczególnie morderczego wysiłku (oczywiście odrobina wysiłku będzie niezbędna, bo schudnąć bezboleśnie i bez wyrzeczeń jak na razie jeszcze się nie da).
Olejek z wiesiołka a stany zapalne
Olejek z wiesiołka leczy zdecydowaną większość stanów zapalnych, a przynajmniej łagodzi je na tyle, że stany te stają się znośniejsze. To działanie wiesiołek zawdzięcza pobudzeniu substancji, o których wspomniałam powyżej. Prostaglandyna, a właściwie wiesiołek, pomaga w leczeniu takich chorób jak reumatoidalne zapalenie stawów i zapalenia stawów o innym charakterze, leczy stany zapalne skóry łącznie z łojotokowym zapaleniem skóry, atopowym zapaleniem skóry i łuszczycą. Pomaga też na wszelkiego rodzaju wypryski i niedoskonałości skóry. Udowodniono iż wiesiołek nawet leczy rany, w każdym razie przyspiesza ich gojenie się, pomaga w usuwaniu blizn i przebarwień.
Wiesiołek – super kosmetyk
Oprócz wszystkich działań wymienionych powyżej nie można nie docenić kosmetycznego wpływu wiesiołka na nasz organizm, a przede wszystkim na naszą skórę.
Olejek z wiesiołka jest często stosowany na różnego rodzaju zmiany chorobowe na skórze, ale można wykorzystać go również na co dzień w pielęgnacji skóry zdrowej.
Wiesiołek wykazuje silnie działanie odżywiające, ujędrniające, wygładzające, a przede wszystkim przeciwstarzeniowe.
Ponieważ to bardzo tani kosmetyk, co więcej kosmetyk całkowicie naturalny i to działający zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz nic nie stoi na przeszkodzie by go wykorzystać i wykorzystywać jak najczęściej. Jeśli troszczycie się o zdrowie i urodę w waszych działaniach kosmetycznych i pro zdrowotnych powinniście koniecznie uwzględnić evening primrose oil.
Od dłuższego czasu stosuję kosmetyki z wiesiołkiem. Kupuje je w aptece. Kremy do twarzy aplikuje na noc, bo moim zdaniem na dzień są nieco zbyt ciężkie, balsamy fajnie się wchłaniają i odżywiają skórę. Muszę jeszcze wypróbować oleju z nasion wiesiołka, bo podobno przeciwdziała wypadaniu włosów 🙂
dzięki, o tym że może zmniejszać wypadanie włosów nie pomyślałam, w ogóle nie szłam tym tropem , ale podrzucę temat mężowi 🙂