Diety i odchudzanie Zdrowie

Odchudzająca i zdrowa czerwona herbata

czerwona herbata, odchudzające herbatki
Napisane przez Ania

Jakiś czas temu czerwona herbata biła rekordy popularności wśród osób chcących stracić bez wysiłku parę zbędnych kilogramów. Summa summarum popularność doprowadziła do tego, że większość quasi-wielbicieli herbaty stwierdziło, iż nie ma ona właściwości odchudzających.  Za to wykazuje silne działanie moczopędne. W ten sposób herbata znalazła zastosowanie w różnego rodzaju kuracjach oczyszczających.
A czy faktycznie oczyszcza? Cóż, skoro stymuluje produkcję moczu należy sądzić, że tak. W końcu sikanie jest jedną z naturalnych dróg oczyszczania.

A odchudzanie?

O odchudzaniu z pomocą czerwonej herbaty zdaje się na moment zapomniano. Chociaż raz na jakiś czas notuje się falę wzrostu zainteresowania nią jako jednym z suplementów. Chociaż znamy ją (i pijemy) od wielu lat wciąż tak naprawdę poruszamy się w sferze mitów nie wiedząc, czy czerwona herbata odchudza czy nie. Nie wiedzą tego nawet naukowcy. Bo choć większość hurra-optymistycznych publikacji przekonuje nas, że czerwona herbata ma właściwości odchudzające. Żadna z nich nie powołuje się na wyniki przeprowadzonych badań. Ja osobiście, zadając sobie nieco trudu jakiś czas temu, znalazłam w jednym z anglojęzycznych serwisów opis badania przeprowadzonego przez Francuzów lub Włochów (niestety nie pamiętam).

Wynikało z niego, że herbata faktycznie odchudza, ale w niewielkim stopniu i bynajmniej nie zastąpi diety, za to może ją odrobinę, acz dość skutecznie, wspomóc. Dodam jeszcze, że spotkałam się i z artykułami, które głosiły jakoby pijący ją Francuzi bądź Włosi. Bo zdaje się autorzy tych publikacji nawiązywali do ww. badania, gubili bez wysiłku i 10 kg w ciągu miesiąca. Co na pewno jest przekłamaniem. Nikt nie chudnie w ciągu miesiąca od regularnego picia herbaty. No, chyba że tylko pije a nic nie je (w tej sytuacji zamiast tłuszczu traci mięśnie i odwadnia organizm co jest kolejnym dietetycznym nieporozumieniem).

Ale to nie badania przekonały mnie do tego gatunku herbaty. Najbardziej odpowiada mi jej moczopędne działanie. I fakt, że w sytuacjach kryzysowych, w czasie przeżywania tzw. syndromu dnia następnego (mówiąc dosadnie chodzi o kaca), czerwona herbata działa lepiej niż cokolwiek innego.

Jak działa?

Badania nad czerwoną herbatą niczego w stu procentach nie dowodzą (podobnie kontrowersyjna jest zresztą zielona herbata i wiele innych “cudownych” pokarmów i napojów, którymi zwykliśmy się ostatnimi czasy zachwycać). Ale sądzi się, że czerwona herbata może działać antymutagennie, poprawiać przemianę materii, chronić zęby przed próchnicą i pozytywnie wpływać na poziom cholesterolu.

Działanie wynika oczywiście ze składu, a czerwona herbata zawiera sporo polifenoli, składników mineralnych takich jak mangan, wapń czy fluor. Ma też kofeinę, która jest wchłaniania dłużej niż kofeina z kawy, ale i dłużej oddziałuje, przez co jej działanie pobudzające rozkłada się w czasie.

Najlepsza jest czerwona herbata liściasta i bez dodatków. Do jej charakterystycznego bagiennego smaku można się przyzwyczaić. Polecam picie naparów z herbat jak najmniej przetworzonych, bo wychodzę z założenia, że każdy proces “uszlachetniania” może herbacie zaszkodzić.

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner