Ciało Zdrowie

Dieta oczyszczająca organizm z toksyn

dieta oczyszczająca organizm z toksyn, zupy na odchudzanie
Napisane przez Ania

Dieta odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. Dzięki pokarmom jesteśmy w stanie funkcjonować i przejawiać wszystkie te aktywności, które przejawiamy na co dzień. Odpowiednie pożywienie gwarantuje nam zdrowie, a nieodpowiednie sprawia, że zapadamy na najrozmaitsze choroby. W najgorszym wypadku grozi nam osłabienie witalności i obniżenie nastroju. Dieta może w równym stopniu zanieczyszczać jak i oczyszczać ludzki organizm. Wszystko zależy od tego, co jemy i w jaki sposób to robimy – higiena jedzenia jest więc nie mniej ważna od jego jakości. Dieta oczyszczająca organizm z toksyn może więc przydać się każdemu.

Szczególnym rodzajem diet są wszystkie diety oczyszczające. Ich stosowanie ma na celu udrożnienie naturalnych kanałów detoksykacji i naprawę szkód powstałych wskutek niewłaściwego odżywiania się. Czy jest to możliwe? W pewnym stopniu – tak, choć są i tacy, którzy twierdzą, że jedzenie może nas również uzdrowić. Być może, ale tymi uzdrawiającymi właściwościami nie będziemy się zajmować – to temat nazbyt skomplikowany. Przyjrzyjmy się popularnym dietom oczyszczającym i efektom, jakie można dzięki nim osiągnąć.

Sprawne trawienie przede wszystkim

Poprawa trawienia i sprawne wydalanie resztek pokarmowych oraz złogów tworzących się w jelitach wskutek częstych zaparć, to główne cele jakie chcemy z reguły osiągnąć stosując diety oczyszczające. Faktycznie pożywienie wpływa przede wszystkim na układ pokarmowy (wszystkie narządy) i jelita. Sprawne trawienie gwarantuje nie tylko sprawność funkcjonowania całego organizmu, eliminuje ono również źródła zanieczyszczeń wtórnych, bowiem wszystkie resztki, których nie wydalimy zalegają w organizmie stając się źródłem zatruwających go od wewnątrz toksyn. Oczyszczanie jelit, któremu poświęciliśmy tę stronę, odgrywa więc kluczową rolę we wszystkich działaniach mających na celu detoksykację.

Wszystkie diety oczyszczające mają na celu poprawę trawienia, a inne efekty osiągane są niejako przy okazji. Szczególnym rodzajem takiej diety jest głodówka, ale jej nie polecamy – jest nazbyt kontrowersyjna. Poniżej dwie propozycje dietetyczne.

Dziesięciodniowa dieta oczyszczająca

Nosi wszelkie znamiona diet propagowanych przez dr Ewę Dąbrowską, słynną zwolenniczkę diet owocowo – warzywnych. W czasie pozostawania na tej diecie należy:

– przez pierwsze trzy dni jeść jedynie owoce, warzywa i pić świeżo wyciskane soki,

– od czwartego dnia wzbogacić dietę o 1/2 litra fermentowanych napojów mlecznych (np. kefiru, maślanki) – ważne by były one jak najlepszej jakości,

– od szóstego dnia dodajemy do posiłków grube kasze, płatki zbożowe, otręby i dziki ryż,

– w ósmym dniu pozwala się na jedzenie chudego sera.

Dietę można przedłużyć do piętnastu dni, a w takim wypadku dziesiątego dnia (do końca diety) dodajemy do menu trochę gotowanej ryby lub odrobinę chudego białego mięsa.

Tym sposobem organizm powinien się dokładnie oczyścić. Raz na jakiś czas dietę można powtarzać. Jedynym problemem jest to, że odżywiając się w ten sposób praktycznie nie dostarczamy organizmowi tłuszczów (nasyconych i nienasyconych).

Trzydniowa dieta oczyszczająca

To krótsza odmiana diety opisanej powyżej. W ciągu trzech dni należy jeść jedynie owoce i warzywa w ilości co najmniej jednego kilograma. Zjadamy je w świeżej postaci. Do tego pijemy świeżo wyciskane soki i wodę mineralną. Po zakończeniu diety przechodzimy na normalny model odżywiania.

Powyższe diety wydają się dość rozsądne, aczkolwiek trudno stwierdzić na ile rzeczywiście oczyszczają tym bardziej, że dostępne współcześnie warzywa i owoce niestety aż roją się od toksyn.

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner