Diety i odchudzanie Zdrowie

Naturalne spalacze tłuszczu: ostre papryczki

naturalne spalacze tłuszczu
Napisane przez Ania

Uff! Będzie ostro, nawet bardzo ostro. Postanowiłam bliżej przyjrzeć się ostrym papryczkom, a dokładnie kapsaicynie – substancji, która nadaje im ostrość. Wyczytałam ostatnio, że substancja ta ma działanie antymutagenne (przeciwnowotworowe), a poza tym jest jednym z najefektywniejszych naturalnych termogeników. Może też poprawiać nastrój. Okazuje się, że papryczki to świetne naturalne spalacze tłuszczu!

Uznałam, że warto wziąć papryczki pod lupę, bo jak donosi kopalniawiedzy.pl (w co najmniej kilkunastu artykułach opowiadających o wynikach badań) kapsaicyna ma bardzo pozytywny wpływ na działanie zbyt wielu narządów, by można było przejść obok niej obojętnie, a ponieważ tak czy inaczej zawsze lubiłam to co ostre zyskałam jedynie dodatkową motywację do samodzielnego przyrządzania ostrych i bardzo ostrych potraw.

 

Jak papryczka odchudza?

Ponieważ skupiamy się tu na tematyce odchudzania zacznę od informacji na temat odchudzających właściwości kapsaicyny.

Po pierwsze tajwańscy naukowcy donoszą, że kapsaicyna jest substancją blokującą dojrzewanie komórek tkanki tłuszczowej tzw. adypocytów. Dzięki temu nie tyle odchudza ile blokuje mechanizmy odpowiadające za tycie czyli przyrost tej tkanki.

Działanie stricte odchudzające polega natomiast na zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej i ograniczeniu ilości tłuszczu we krwi. To z kolei możliwe jest dzięki nasileniu termogenezy czyli procesu wytwarzania ciepła i lekkim przyspieszeniu metabolizmu. Po szczegóły odsyłam do wyników badań (pubmed i ew. kopalniawiedzy.pl).

 Ostre papryczki na nadciśnienie i chorobę wieńcową

Kolejni naukowcy, tym razem z Chin, donoszą iż w wyniku przeprowadzonych przez nich badań stwierdzono, że kapsaicyna rozkurcza mięśnie gładkie w ściankach naczynek krwionośnych. W prostej linii prowadzi to do obniżenia ciśnienia. Inne badania z kolei potwierdzają, że w stanach przedzawałowych pomocne bywa smarowanie skóry maściami zawierającymi kapsaicynę.

Zaskakujące wyniki badań poskutkowały postawieniem tezy iż kapsaicyna stosowana na skórę działa jak akupunktura generując silne bodźce stymulujące układ nerwowy i uaktywaniające pewne mechanizmy obronne.

 

Przeciwbólowe i przeciwnowotworowe

Kolejne doniesienia wiążą się z przeciwbólowym, a właściwie znieczulającym działaniem kapsaicyny. Gdyby udało się wyeliminować podrażnienia, które niejednokrotnie towarzyszą jej działaniu mogłoby się okazać, że kapsaicyna to jeden z najskuteczniejszych, a do tego najnaturalniejszych środków znieczulających. Jeśli chodzi o komórki nowotworowe alkaloid ten zabija komórki atakując ich mitochondria (centra energetyczne), jednak do leczenia i znieczulania kapsaicyną droga jest jeszcze daleka. Wiem jednak, że w sieci aż roi się od opisów terapii niekonwencjonalnych i pojawia się w nich właśnie kapsaicyna w postaci ostrych papryczek.

Dodam jeszcze, dla przeciwwagi, iż niektóre z badań skutkują wręcz odwrotnymi wnioskami. Tak czy inaczej kapsaicyna wciąż jest pod naukowym „ostrzałem” i myślę, że z czasem wnioski na jej temat wyklarują się na tyle, że można będzie oceniać ją bardziej oczywiście i bardziej wiążąco, bo dziś wciąż mimo wszystko poruszamy się jeszcze w gąszczu nie zawsze do końca potwierdzonych teorii.

Jedno jest wg mnie pewne – kapsaicyna czyli generalnie ostre przyprawy w jakimś stopniu poprawiają zdrowie czego dowodzi kondycja tych nacji, których dieta tradycyjnie obfituje w różnego rodzaju pikantne (i diabelnie ostre) przekąski.

 

Naturalne spalacze tłuszczu – suplementy

Oczywiście producenci specyfików odchudzających nie byliby sobą gdyby nie postanowili wykorzystać doniesień o odchudzających właściwościach kapsaicyny. Pojawia się ona, podobnie jak inne naturalne spalacze tłuszczu (pod postacią wyciągów z różnych papryczek) w niektórych suplementach diety.

Wszyscy ci, którym nie w smak jest zjadanie potraw, które wypalają podniebienie mogą więc skorzystać z suplementacji.

O autorze

Ania

1 Komentarz

  • Ja pijam od dawna czerwoną herbatę i nie mam problemu z wagą. Ostrych potraw nie lubię, a od sztucznych suplementów wolę trzymać się z daleka. Pu erh jest świetny w odchudzaniu, ale musi być oczywiście dobrej jakości. Znajdziemy taki np. w sklepikach internetowych takich jak kawa-czy-herbat.pl lub w specjalnych sklepach z herbatami.

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner