Ciało Leksykon Składniki pokarmowe Suplementy Zdrowie

Magnez na sen i bezsenność

magnez na sen, sposoby na zmarszczki mimiczne
Napisane przez Ania

Czy wiesz, że twoje problemy z bezsennością mogą być efektem niedoboru magnezu w organizmie? Jak działa magnez na sen?

Jak pewna wieść niesie “nie ma nerwicy są tylko niedobory magnezu” – wynikałoby z tego, że niemożność zaśnięcia na tle nerwicowym (bądź nerwowym) jest w prostej linii skutkiem tych niedoborów. Nie jest to do końca prawdą, bowiem przyczyny chorób atakujących ludzką psyche są nieco bardziej złożone, niemniej jednak stan poddenerwowania może wynikać z niedoborów pierwiastka, o którym mowa. Tak więc warto się nim zainteresować magnezem, może uzupełnienie niedoborów ześle ci zdrowy sen.

 

Skąd te niedobory?

W naszym pożywieniu jest za mało magnezu. Dzieje się tak dlatego, że używamy wielu nawozów, konserwantów i środków chemicznych które zarówno w fazie wzrostu, produkcji czy przetwarzania pokarmów, które w efekcie trafiają na nasz stół zubażają je w magnez. Kolejna kwestia to nadużywanie używek – alkoholu i kawy, które wypłukują magnez z organizmu. Magnez blokują też środki, które na co dzień przyjmujemy (np. tabletki antykoncepcyjne). Stres, niemal permanentnie obecny w naszym życiu, zwiększa zapotrzebowanie na magnez – o tym też warto pamiętać.

 

Po czym poznać, że brak nam magnezu?

Wskazuje na to poddenerwowanie, a najbardziej oczywistym objawem (niestety nie u wszystkich objaw ten się pojawia) jest mimowolne drganie powieki bądź mimowolne drgania innych niewielkich mięśni. Na niedobór magnezu mogą też wskazywać problemy ze snem.

Jedzenie czy suplementy?

Teoretycznie niedobory magnezu można uzupełnić zjadając lub wypijając: kakao, czekoladę, kaszę gryczaną, orzechy laskowe, makrele i dorsze. Ostatnimi czasy do sprzedaży trafiły nawet kawy wzbogacane o magnez. Niestety nie mamy gwarancji, że zjadając któryś z wymienionych wyżej produktów w większej niż zazwyczaj ilości uzupełnimy powstały niedobór. To może być trudne zwłaszcza w warunkach silnego stresu, dlatego większość specjalistów poleca suplementację magnezem. Przynajmniej na początku może ona pomóc, z czasem warto jednak zatroszczyć się o to, by magnez dostarczać sobie w codziennie zjadanych pokarmach.

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner