Uroda Włosy

Łysienie a testosteron

łysienie a testosteron
Napisane przez Robert Ciszewski

Nie wiem już sam ile razy w życiu zdarzyło mi się słyszeć, że to testosteron powoduje łysienie. I że z tego powodu łysi mężczyźni mają niesamowitą potencję. Takie twierdzenia należy między bajki włożyć.
I niniejszym mam zamiar rozprawić się z tym mitem!

Przyczyna łysienia u mężczyzn

Męskie łysienie spowodowane jest czynnikami hormonalnymi i genetycznymi. Jednak to nie testosteron bezpośrednio przyczynia się do niego. Mechanizm jest nieco inny, o czym jeszcze za moment.

Powstaje ono na skutek osłabienia mieszków włosowych, ich zmniejszenia, tak zwanej miniaturyzacji. W efekcie też do stopniowego zaprzestania produkcji pełnowartościowych włosów. Z czasem głowy łysiejących mężczyzn pokrywa charakterystyczny meszek. Czasami są całkowicie łyse, oczywiście niekoniecznie całe czaszki. Najczęściej łysienie zaczyna się od powstawania zakoli nad czołem i przerzedzania się włosów na czubku głowy.

Testosteron ma różne formy

Testosteron ma różne formy i tylko jedną jego postać, dihydrotestosteron w skrócie DHT, powoduje osłabienie mieszków włosowych i stopniowe wypadanie włosów na głowie.

Jednak to nie testosteron, ani niekoniecznie sam DHT jest sprawcą tej sytuacji. Testosteron samoistnie i samowolnie nie zmienia się w dihydrotestosteron, DHT powstaje pod wpływem działania enzymu Alfa 5 reduktaza. To aktywność tego enzymu ma decydujące znaczenie dla tego czy będziesz łysieć czy nie.

To prawdopodobnie geny decydują o aktywności enzymu i one w gruncie rzeczy są odpowiedzialne za wypadanie włosów zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Przy czym mowa tu o łysieniu typowym, genetycznym. A takim jest właśnie łysienie nazywane dawniej łysieniem androgenowym a teraz łysieniem typu męskiego lub żeńskiego.

Musisz też wiedzieć, że chociaż to dihydrotestosteron jest w pewnym sensie jej przyczyną twojego łysienia. Jest on też postacią testosteronu niezmiernie ważną dla twojego zdrowia. Tak więc całkowicie nie można i nie należy się starać go wyeliminować. Decydująca i tak pozostaje aktywność enzymu, o którym już wspomniałem.

Typowe męskie łysienie

DHT jest odpowiedzialny za typowe męskie łysienie, a nie każde łysienie jest łysieniem tego typu. Męskie włosy mogą wypadać na skutek osłabienia organizmu, złej diety, stresu, łysienia plackowatego i wszystkich tych czynników, które generalnie powodują wypadanie włosów.
Za te typy łysienia, które wymieniłem tutaj odpowiedzialne są zupełnie inne czynniki.

Pod wpływem DHT włosy wypadają w bardzo charakterystyczny sposób. Łysienie zazwyczaj zaczyna się od okolicy czoła i przerzedzania się oraz stopniowego rozrastania się tak zwanych zakoli. Następnie dochodzi do tego łysienie na czubku głowy.
Zarówno zakola jak i łysina na czubku mogą się powiększać stopniowo tworząc charakterystyczne łyse U na szczycie czaszki, zaczynające się na czole, kończące nawet tuż nad potylicą.
Łysienie to przebiega charakterystycznymi rzutami. Są okresy intensywnego wypadania włosów i okresy zastoju.

Co ciekawe paradoksalnie włosy na innych obszarach ciała mogą się wręcz wzmacniać i rosnąć bujniej. 

Potencja a łysienie

Wróćmy jeszcze do tego, od czego zacząłem, mianowicie do powszechnego przekonania o tym, jakoby łysiejący mężczyźni mieli większy poziom testosteronu niż pozostali i dodatkowo dzięki temu mieli większą potencję. To nie jest prawda. Może zdarzyć się tak, że tzw. wolny testosteron we krwi takich mężczyzn jest zdecydowanie niższy niż u mężczyzn niełysiejących.
Pewne jest natomiast to, że mężczyźni z łysiną mają wyższy poziom enzymu 5 alfa reduktaza i są po prostu podatni na łysienie genetycznie.

Kobiety a łysienie androgenowe

W tej chwili odchodzi się od określenia łysienie androgenowe u kobiet, zamiennie stosuje się określenie kobiecy typ łysienia. Ono również może być spowodowane przez dihydrotestosteron, który organizmy kobiet również wytwarzają, choć oczywiście w dużo mniejszych ilościach. Do tego dochodzi też aktywność enzymu 5 alfa reduktaza.
U kobiet łysienie tego typu przebiega nieco inaczej, włosy przerzedzają się począwszy od szczytu głowy przy czym linia czołowa pozostaje praktycznie nienaruszona.

Leczenie łysienia męskiego

Temu tematowi poświęciłem już kilka wpisów dlatego polecam się z nimi zapoznać odnośniki podaję poniżej.
W skrócie stosuje się następujące terapie:

  •  minoksydyl, 
  • tabletki na łysienie (>sprawdź najlepsze<)
  • laseroterapię,
  •  przeszczep włosów.

    W tak zwanych terapiach naturalnych wykorzystuje się natomiast substancje, które są inhibitorami enzymu 5 alfa reduktazy, czyli których działanie polega de facto na obniżeniu aktywności tego enzymu.
    Zawsze warto też zadbać o wzmocnienie włosów i unikanie tych czynników, które mogą je dodatkowo osłabić.

Czytaj też:

O autorze

Robert Ciszewski

1 Komentarz

  • też ciągle (no może nie ciągle, ale często) słyszę, że uhuhu ten to ma potencję, i jest to mówione nieco innymi słowy haha, potencję mam, nie narzekam, ale jest taka sama od zawsze, super ekstra i niezależna od tego czy łysieję czy nie, bo jak nie łysiałem było to samo

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner