Około 50% osób chorujących na łuszczycę ma również zmiany łuszczycowe na paznokciach. Łuszczyca paznokci rzadko występuje bez innych zmian skórnych, choć i takie przypadki się zdarzają – wtedy, na pierwszy rzut oka, trudno odróżnić ją od grzybic, ale badanie mykologiczne rozwieje wszelkie ewentualne wątpliwości.
Łuszczyca paznokci częściej występuje na paznokciach palców dłoni, jest niestety dość widoczna i dość uciążliwa (dłonie wymagają specjalnej pielęgnacji by nie doszło do infekcji w obrębie zmian łuszczycowych), wygląda bardzo nieestetycznie, ale na szczęście można ją dość skutecznie ukryć pod lakierami do paznokci lub tipsami.
Kto jest zagrożony?
Reguł nie ma, łuszczyca paznokci towarzyszy połowie przypadków łuszczycy w innych postaciach, ze statystyk wynika, że zmiany paznokciowe częściej występują u osób z długą historią choroby. Im dłużej cierpimy na łuszczycę tym bardziej wzrasta ryzyko pojawienia się jej na paznokciach. Podobnie jak w przypadku łuszczycy w obrębie skóry łuszczycę paznokci wywołuje zjawisko polegające na nadmiernej keratynizacji (przyspieszonego wytwarzania) komórek, pod jego wpływem wygląd płytki paznokciowej ulega diametralnej zmianie.
Objawy łuszczycy paznokci
Początkowo na płytce paznokciowej pojawiają się charakterystyczne wgłębienia i wypukłości, zjawisku temu może towarzyszyć bolesność. Płytka paznokciowa staje się grubsza i przypomina naparstek. Z czasem paznokieć unosi się ku górze (choć nie zawsze), w skrajnych przypadkach oddzielając się od łożyska. Zmianie ulega też kolor paznokci, które stają się żółtawe (co przypomina objawy niektórych rodzajów grzybicy), lub matowe i białawe. Zwiększa się też kruchość płytki. Zmiany o dużym stopniu nasilenia mogą z czasem prowadzić do całkowitego odpadnięcia paznokcia.
Łuszczyca paznokci jest o tyle groźna, że w jej przebiegu zwiększa się ryzyko powstania zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Dlatego też paznokcie zmienione pod wpływem łuszczycy trzeba szczególnie uważnie pielęgnować i zabezpieczać w czasie wykonywania czynności, które mogą skutkować uszkodzeniem i tak uszkodzonej już skóry (i płytki paznokciowej).
Co zrobić z tym typem łuszczycy?
Oczywiście leczyć pod kierunkiem lekarza, który dobierze najwłaściwszy sposób postępowania. We własnym zakresie paznokcie należy zabezpieczać i, w razie potrzeby, przesłaniać zmiany które są zanadto nieestetyczne.
Przede wszystkim należy zadbać o to, by paznokcie zawsze były suche, po umyciu ręce należy dokładnie wysuszyć. W czasie prac domowych (i innych) w kontakcie z wodą ręce trzeba zabezpieczyć gumowymi lub winylowymi rękawiczkami. Do czyszczenia paznokci powinno się używać miękkich szczoteczek. Paznokcie należy obcinać krótko i raczej nie należy ich piłować. W razie pojawienia się bolesności i opuchlizny należy skontaktować się z lekarzem, bo to zazwyczaj pierwszy objaw rozwijającej się infekcji.
Maskowanie zmian
Manicure paznokci dotkniętych łuszczycą jest dość utrudniony, na pewno paznokcie należy regularnie skracać i unikać piłowania. Warto pamiętać, że zakończenia paznokci mogą ranić naskórek (szczególnie na palcach stóp), w razie problemów z pielęgnacją (manicure i pedicure) warto skonsultować się z lekarzem lub wykwalifikowaną kosmetyczką (manicurzystką).
Paznokcie ze zmianami łuszczycowymi można malować. Wcześniej warto użyć specjalnego preparatu wyrównującego płytkę. Można je też ukrywać pod tipsami, należy jedynie uważać, by nie przesadzić z ich długością, bo to zwiększa ryzyko urazów i, co za tym idzie, wystąpienia infekcji.