Ciało Zdrowie

Łuszczyca skóry, może ujawnić się nawet po 60tce (wstęp do problematyki łuszczycy)

łuszczyca skóry
Napisane przez Ania

Łuszczyca skóry, stawów, paznokci – do niedawna miałam o niej mgliste pojęcie. Aż tu nagle, jakiś rok temu, okazało się, że na głowie mojej mamy coś rośnie. Część głowy pokryła gruba warstwa łuszczącego się naskórka. Łuszczenie się i zaczerwienienie pojawiło się też w uszach.

O niedobrze! Powiedziała mama i udała się do dermatologa.

Dermatolog, jak dermatolog, rozejrzał się, stwierdził że to być może grzybica i zapisał klotrimazol. Kazał zgłosić się po miesiącu.

Po miesiącu sytuacja się nie zmieniła. W ruch poszły sterydy. Podziałały! A jakże i były tak łatwe w smarowaniu – parę kropli na głowę, wsmarowanie, kilkanaście dni i problem zniknął.

Minęło kolejnych kilka dni i problem pojawił się na nowo.

 

I tak zaczął się kołowrót z łuszczycą. Nie muszę chyba dodawać, że dermatolog nie bardzo nam pomógł?

Dziwne powiązanie: łuszczyca skóry = nadciśnienie + beta blokery

Sytuacja była w ogóle dość dziwna, bo łuszczyca na głowie i w uszach pojawiła się u mamy już po 60-tce. Stąd może mylna początkowo reakcja dermatologa. Trudno się dziwić, bo jak ktoś ma łuszczycę, to z reguły ujawnia się ona dużo wcześniej. To była prawdziwa zagwozdka, ale w pewnym momencie trochę się wyjaśniło, mianowicie trafiłam na badania, z których wynika, że (UWAGA):

Kobiety po menopauzie, cierpiące na nadciśnienie i przyjmujące beta blokery (leki nadciśnieniowe) są o 40% bardziej narażone na łuszczycę od kobiet nie przyjmujących tych leków.

Co ciekawe – badania prowadzono przez ponad 10 lat i w tym czasie sprawdzono tę “prawidłowość” na grupie 78 000 kobiet.

Niestety. Nie wiadomo dlaczego beta blokery uaktywniają łuszczycę.

Tutaj więcej informacji na ten temat.

Czy to łuszczyca skóry?

Nawet lekarze miewają problemy z ich diagnozowaniem. Dlatego w przypadku tej choroby, jak w żadnej innej, ważna jest świadomość pacjenta i wiedza – minimum, które trzeba posiąść.

Czym jest łuszczyca skóry?

Łuszczyca (psoriasis) jest przewlekłą chorobą skóry mającą skłonność do remisji i nawrotów. Na skórze dotkniętej łuszczycą pojawiają się charakterystyczne wykwity, które są różowawe albo ciemnoczerwone (wręcz brunatne). Pokrywa je złuszczający się naskórek o barwie srebrzystoszarej. Jest to choroba, która ma charakter niezłośliwy i niezakaźny.

Innymi słowy łuszczycą nie można się zarazić.

Jeśli chodzi o uciążliwość – łuszczyca ulokowana na skórze zazwyczaj jest mało dokuczliwa, tyle tylko, że oszpeca wygląd. Skóra może też swędzieć, a poza tym wyczuwa się generalnie spory dyskomfort. W każdym razie mama narzeka na świąd i charakterystyczne “ściągnięcie” skóry. Ulgę przynosi natłuszczanie.

Groźna i bolesna jest natomiast łuszczyca stawów i kilka innych postaci choroby, o których jeszcze opowiem.

Jakkolwiek łuszczyca jest chorobą znaną od wielu wieków i dotyka aż 4% populacji wciąż nie umiemy jej skutecznie leczyć. Większość metod leczenia polega na niwelowaniu jej objawów.

Łuszczyca skóry (i nie tylko) jest chorobą autoimmunologiczną to znaczy, że głównym winowajcą jest układ odpornościowy osoby chorej (pojawiają się dysfunkcje w pracy limfocytów T).
Choroba przyjmuje różne formy i różne stopnie nasilenia: począwszy od nielicznych zmian skórnych, poprzez zmiany o charakterze wysiękowym, po łuszczycę stawów i tzw. erytrodermię łuszczycową, która obejmuje całe ciało.
Diagnozę łuszczycy powinien przeprowadzić lekarz.

 

Rodzaje łuszczycy

  • Łuszczyca skóry zwykła, pospolita, pojawia się w zdecydowanej większości przypadków. Jej przebieg jest typowy (jak opisany powyżej): najczęściej w obrębie zgięć na kończynach górnych i dolnych umiejscawiają się zmiany pokryte srebrzystoszarymi łuskami.
  • Łuszczyca stawów jest groźna o tyle, że może prowadzić do trwałego kalectwa. Łącznie ze zmianami w obrębie stawów pojawiają się też objawy skórne. Łuszczycę tę leczy się zazwyczaj pod kierunkiem lekarza reumatologa. Bywa mylona z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
  • Łuszczyca krostkowa umiejscawia się najczęściej na dłoniach i stopach, towarzyszą jej zmiany w postaci krostek i wysięków, zmianom tym towarzyszy rumień pojawiający się na skórze.
  • Łuszczyca paznokci towarzyszy zazwyczaj innym objawom. Zmiany w płytce paznokciowej wyglądają jak poprzeczne rowki i zagłębienia przypominające rowki i zagłębienia w naparstku, niektóre formy łuszczycy paznokci bywają mylone z chorobami grzybiczymi.

Co może wywołać i zaostrzyć przebieg łuszczycy?

Jako choroba o podłożu autoimmunologicznym i zdecydowanie nawrotowym charakterze łuszczyca podatna jest na oddziaływanie pewnych faktorów, czynników, które mogą ją wywołać i zaostrzyć. Należą do nich: infekcje, uszkodzenia mechaniczne, lekarstwa i alkohol oraz stres, nieodpowiednia dieta i wszelka przesada w pielęgnacji skóry (a niejednokrotnie również w leczeniu samej łuszczycy).

No i winne są bez wątpienia: nadciśnienie i beta-blokery. Co do tego nie mam żadnych wątpliwości!

My właśnie usilnie pracujemy nad opanowaniem choroby.

Sterydy i dziegcie poszły w odstawkę, bo sterydy są groźne, a dziegci mama nie toleruje. Eksperymentujemy z maścią nagietkową, olejkiem herbacianym, innymi olejami i specjalistycznymi kosmetykami.

Systematycznie będę “donosić” o efektach naszych eksperymentów, a jak uzbroję się w końcu w dobry aparat podrzucę też parę zdjęć przed i po eksperymentach.

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner