Kreatyna to jeden z nielicznych suplementów, co do działania którego pozostaje naprawdę niewiele wątpliwości. Jako suplement jest polecana kreatyna na masę, ale ma również inne działania.
To substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie. Najwięcej kreatyny znajduje się w mięśniach. Nic więc dziwnego, że używa się jej głównie w celu poprawy różnych “parametrów” ludzkich mięśni.
Dla celów przemysłu suplementacyjnego kreatyna pozyskiwana jest z niektórych produktów spożywczych (mięso, ryby) lub syntetyzowana w laboratoriach.
Podstawowe zastosowania kreatyny
Najczęściej używa się jej w celu zwiększenia masy mięśniowej i, co za tym idzie, wyników sportowych lub po prostu witalności. Dodatkowo wykorzystywana jest w:
– w leczeniu depresji i choroby dwubiegunowej,
– choroby Parkinsona, mięśni i nerwów,
– leczeniu, a raczej wspomaganiu leczenia niewydolności serca,
– w stwardnieniu zanikowym bocznym, dystrofii mięśni,
– reumatoidalnym zapaleniu stawów,
– uważa się ją za przydatną w regulowaniu poziomu cholesterolu.
Kreatyna na masę i inne dolegliwości – skuteczność
Praktycznie dowiedziono już skuteczności kreatyny w następujących przypadkach:
- budowa masy mięśniowej, poprawa wyników sportowych szczególnie u młodych osób, o dobrej kondycji, kreatyna wydaje się być nieskuteczna w przypadku osób starszych,
- kreatyna poprawia wytrzymałość i wydajność, jednak spore znaczenie ma też rodzaj uprawianej aktywności,
- w chorobie Parkinsona kreatyna spowalnia rozwój tej choroby szczególnie u osób, u których Parkinson dopiero zaczął się rozwijać tj. w początkowym etapie choroby,
- kreatyna zwiększa też siłę i wytrzymałość osób z niewydolnością serca oraz dystrofią mięśni.
Inne dolegliwości
- kreatyna prawdopodobnie wcale nie pomaga w łagodzeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, choć może być przydatna jako środek wzmacniający mięśnie,
- podobnie w przypadku stwardnienia zanikowego bocznego,
- nie ma wystarczających badań by można było ocenić czy i jak kreatyna wpływa na depresję (stan psychiczny), chorobę dwubiegunową czy chorobę Huntingtona.
Skutki uboczne
Kreatyna jest prawdopodobnie bezpieczna, choć zdarza się że powoduje bóle brzucha, nudności czy skurcze mięśni. Może też przyspieszać pracę serca. Zalecenia są standardowe: osoby chore powinny zachować ostrożność , a wszyscy konsultować się z lekarzem w razie wątpliwości.
Masa mięśniowa a kreatyna
Kreatyna BARDZO DOBRZE BUDUJE MASĘ MIĘŚNIOWĄ. Oczywiście pod pewnymi warunkami. Jednym z nich, a właściwie warukiem podstawowym, jest TRENING. Bez niego ani rusz.
Pozostaje pytanie o energię i mobilizację, bo bez nich przecież nie rozpoczniesz treningów, ani tym bardziej nie będziesz ich kontynuował.
Moim zdaniem:
- najlepszym sposobem na motywację (poza sztuczkami psychologicznymi) jest sięgnięcie po >>> Garcinia Cambogia Actives, które wywoła eksplozję wręcz energetyczną i już po kilku dniach suplementacji zachce ci się trenować,
- a jeśli już ćwiczysz, to twoje efekty zwiększy znacząco >>> MASS EXTREME najlepszy suplement dla trenujących mężczyzn.
w kwestii kształtowania sylwetki – kreatyna nie bardzo nadaje się na rzeźbę, w tym przypadku polecałbym coś takiego jak ten produkt http://goo.gl/yZhk4i myślę, że jest optymalny, masę w sumie też zwiększa, ale lepiej rzeźbi