Kondycja i kształtowanie sylwetki Treningi i ćwiczenia

Jazda na rowerze na odchudzanie

jazda na rowerze na odchudzanie
Napisane przez Ania

Bardzo duża część osób uważa odchudzanie za proces prosty, który wymaga jedynie diety i ćwiczeń. Rzeczywistość pokazuje, że wcale nie jest tak łatwo. Potrzebna jest również ogromna wiedza na temat organizmu człowieka, działania ćwiczeń i diety. Poza tym bardzo ważnym czynnikiem są procesy motywacyjne.

Tytuł tego artykułu oddaje moje podejście do odchudzania. Od zawsze uważam, że ciężką pracą osiągniemy najwięcej. Uważam trening za najważniejszy i najtrudniejszy. Oczywiście, nie zamierzam umniejszać znaczenia diety, jednak w mojej opinii jej utrzymanie jest łatwiejsze.

Ćwiczenia aerobowe, a ćwiczenia anaerobowe

Pisałem o tym kilkakrotnie, ale przypomnę jeszcze raz. Podstawą redukcyjnego planu treningowego powinny być ćwiczenia aerobowe. Tylko one wpływają na spalanie tkanki tłuszczowe. Ćwiczenia anaerobowe wpływają jedynie na mięśnie, a konkretniej ich wzrost.

Ćwiczenia aerobowe (zwane również tlenowymi) spalają na początku glikogen, a następnie tłuszcz. W przypadku treningu anaerobowego spalany są tylko cukry proste. Tłuszcz pozostaje w takiej samej formie jakiej był. To tak tytułem wprowadzenia.

Dlaczego akurat rower?

Jazda na rowerze jest jednym z najpopularniejszych ćwiczeń aerobowych. W moim mniemaniu najlepszym i najwygodniejszym. Z resztą, bardzo często uchodzi za rozrywkę. Zdecydowanie łatwiej znaleźć motywację do jazdy na rowerze, aniżeli biegania.

Jazda na rowerze niesie za sobą liczne korzyści, nie tylko te dotyczące redukcji wagi. Można liczyć również na:

  • poprawę nastroju
  • regulację ciśnienia
  • regulację poziomu cukru we krwi
  • likwidację cellulitu
  • poprawę wyglądu cery.

Zalet jazdy na rowerze jest oczywiście więcej. Nie sposób jednak wymienić wszystkie. Przedstawiam tylko te najważniejsze. Postanowiłem również je pokrótce opisać.

Poprawa samopoczucia

Każda forma aktywności fizycznej wpływa na wytwarzanie tzw. hormonu szczęścia, czyli endorfin. Naukowcy potwierdzają, że poziom endorfin zwiększa się wraz z czasem trwania jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Powstała nawet teoria euforii biegacza, która głosi, że endorfiny są pomocne przy ciężkim wysiłku fizycznym (poprawiają nastrój, uśmierzają ból i ograniczają zmęczenie).

Regulacja ciśnienia

Lekarze podkreślają znaczenie aktywności fizycznej w przypadku leczenia nadciśnienia. Ćwiczenia aerobowe jakim jest jazda na rowerze charakteryzują się tym, że częstotliwość skurczów serca jest cały czas taka sama. W przypadku niewielkiego nadciśnienia jazda na rowerze może okazać się wystarczająca. W innych wypadkach należy zastosować leczenie farmakologiczne (można wspomagać aktywnością fizyczną).

Regulacja poziomu cukru we krwi

Jazda na rowerze powoduje spadki masy ciała, a to oczywiście obniża poziom cukru we krwi. Ponadto aktywność fizyczna czyni tkani bardziej wrażliwymi na insulinę, co zmniejsza zapotrzebowanie. Według licznych badań, ryzyko wystąpienia cukrzycy u osób aktywnych fizycznych jest mniejsze o nawet połowę.

Likwidacja cellulitu

Systematyczny trening wpływa również na cellulit. Jazdę na rowerze można zaliczyć zarówno do rozwiązań profilaktycznych, jak i leczniczych. Dotlenienie komórek tłuszczowych, dzięki regulacji krążenia krwi pozwala poradzić sobie z tym problemem. Potwierdzeniem tych słów wydaje się statystyka, która jednoznacznie pokazuje, że kobiety nie ćwiczące zdecydowanie częściej mają problemy z cellulitem.

Poprawa wyglądu cery

Kondycja skóry ulega zdecydowanej poprawie. Lepsze dotlenienie to zdrowa, czysta skóra. By zwiększyć efekt warto wybierać „naturalne” trasy. Jazda po parku, lesie, czy innym środowisku naturalnym jest zdrowsza, aniżeli jazda przy ruchliwych ulicach. Warto o tym pamiętać.

Jazda na rowerze, a odchudzanie

Ile można stracić kilogramów? Trudno jest mówić o liczbach. Bardzo zależy od konkretnego organizmu oraz struktury ciała. Oczywiście dużo zależy również od wyglądu samego treningu. Tzn. tempa jazdy, czasu trwania oraz częstotliwości.

Według tabel spalania kalorii. Godzinna jazda na rowerze może pozwolić na spalenie około 300-600 kalorii (dane dla prędkości 10-20km/h). To wynik naprawdę bardzo dobry. Tym bardziej, że zmęczenie po takim treningu jest relatywnie niskie.

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner