Czy pozycja czasie snu rzeczywiście wpływa na jakość snu? Niekoniecznie, raczej odzwierciedla nasz charakter jak twierdzi jeden z angielskich naukowców. Z drugiej strony jeśli uznamy, że charakter i styl życia w jakiś sposób determinują jakość naszego snu można te dwie sprawy powiązać. Zostawmy jednak te rozważania i przyjrzyjmy się czynnikom, które faktycznie wpływają na to jak śpimy.
W jakiej pozycji spać by spać zdrowo i głęboko? W najwygodniejszej, a wygoda oznacza w tym przypadku dobre przygotowanie do snu i odpowiedni “osprzęt” tj. wygodny materac i dodatkowe akcesoria. Dzięki którym ułożymy się do snu fizjologicznie nie obciążając kręgosłupa, a wręcz odciążając i kręgosłup i mięśnie co niewątpliwie wpłynie na jakość snu, a nawet zadziała fizjoterapeutycznie.
Dobry materac to podstawa
Spanie na wersalce, kanapie i im podobnych typowo wypoczynkowych wynalazkach nie jest najlepszym rozwiązaniem. Do snu nadaje się jedynie specjalne łóżko z dobrze dobranym materacem. Co oznacza “dobrze dobrany”? Przypuszczam, że co nieco na ten temat już wiecie, bowiem wszędzie wokół dość sporo mówi się (i pisze) na ten temat. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że narodziła się nowa nauka – materacologia. A co jest jej głównym filarem? Stwierdzenie, że dobrze dobrany materac jest materacem dobranym indywidualnie. Materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Musi idealnie dopasowywać się do ciała, a jak to stwierdzimy? Jedynie wypróbowując materac przed zakupem innego sposobu nie ma. Jeśli mimo wszystko mamy wątpliwości zawsze możemy skorzystać z oferty sklepów umożliwiających konsultacje fizjoterapeuty. I takie sklepy już istnieją. Oczywiście minimum własnej wiedzy jest niezbędne. Choćby po to, by zweryfikować zalecenia fachowca pracującego przecież w gruncie rzeczy na dochód danego sklepu.
Oprócz właściwej sprężystości i elastyczności dobry materac powinien też charakteryzować się pełną przewiewnością. Nie powinien zatrzymywać wilgoci ani ciepła, choć jednocześnie musi w jakimś stopniu być też swoistym izolatorem.
W jakiej pozycji spać?
Niezależnie od tego w jakiej pozycji śpimy i zupełnie niezależnie od tego jakie są nasze materace parę rzeczy możemy dodatkowo poprawić korzystając z kilku (lub jednej) poduszek, wałków lub po prostu zrolowanych ręczników lub koców.
I tak śpiąc na plecach powinniśmy zadbać o to, by odciążyć szyjny odcinek kręgosłupa. Do tego celu najlepiej nadaje się dobrana indywidualnie poduszka ortopedyczna, która dopasowując się do kształtu i ułożenia szyjnego odcinka kręgosłupa odciąża go i relaksuje w czasie snu. Źle dobrana poduszka męczy i powoduje bezsenność . Nie muszę chyba dodawać że źle dobrane poduszki przyczyniają się do powstawania niepotrzebnych odkształceń i napięć przez co trudno dobrze i komfortowo wypocząć.
Dodatkowo w tej pozycji warto odciążyć też lędźwie podkładając pod kolana ręcznik lub zrolowany kocyk ewentualnie niewielki wałek tak by lekko ugiąć kolana przez co zmniejszeniu ulegnie lordoza lędźwiowa. Osoby, które śpią na brzuchu muszą bezwzględnie zadbać o to, by głowa leżała płasko na materacu bądź innym podłożu, niedopuszczalne jest kładzenie jej na poduszce. Dodatkowo pod stopy warto podłożyć wałek, co bardzo dobrze wpływa na kręgosłup (generalnie lekkie ugięcie kolan jest zawsze bardzo wskazane).
W pozycji bocznej kończyny zginamy we wszystkich stawach a pomiędzy kolana wkładamy klin, najlepiej wygodną poduszkę, jeśli mamy sporą otyłość klin należy podłożyć również pod talię. W ten sposób zapobiegniemy niekorzystnemu dla naszego zdrowia i samopoczucia odkształcaniu się kręgosłupa w czasie snu.
To w jakiej pozycji śpimy to jedno, nie mniej istotne jest też to, w jaki sposób wstajemy. Nie powinniśmy rano zrywać się z łóżka, przed wstaniem powinniśmy się nieco rozruszać, pokręcić w pościeli i porozciągać. Wstajemy opuszczając nogi na podłogę i podnosimy korpus podpierając się rękami – w ten sposób również odciążamy kręgosłup.
O czym świadczy pozycja w czasie snu?
A teraz kilka ciekawostek tj. informacja odnośnie tego, na co wskazuje pozycja w jakiej śpimy (na jakie cechy charakteru) wg profesora Chrisa Idzikowskiego z Uniwersytetu w Surrey (Anglia).
I tak: jeśli śpimy w pozycji płodowej znaczy to iż jesteśmy wrażliwi i nieśmiali. Osoby śpiące na plecach, płasko, z rękoma wyciągniętymi wzdłuż ciała (tzw. pozycja żołnierska) są osobami zamykającymi się w sobie. Podobna pozycja tyle tylko że na boku świadczy o bezpośredniości i towarzyskości, ale jeśli do tego wyciągasz ręce przed siebie oznaczać to może że jesteś osobą podejrzliwą.
Osoby bardzo śmiałe śpią na brzuchu z rękoma ułożonymi po bokach głowy, natomiast sen w pozycji rozgwiazdy (na plecach, z rozrzuconymi rękoma i nogami) świadczy o skromności i otwartości.
A wy w jakiej pozycji sypiacie najczęściej?