Ciało Featured Zdrowie

Jak wyleczyć przeziębienie?

jak wyleczyć przeziębienie
Napisane przez Ania

Przeziębienie to wynik aktywacji wirusa w ludzkim organizmie. Do typowych objawów należą: katar, kaszel, gorączka, a także ból gardła, mięśni, gorączka i ogólne osłabienie. Co zrobić, żeby pozbyć się tych dolegliwości i szybko stanąć na nogi?

Pij dużo płynów

To pomaga błonom śluzowym gardła utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia, a całemu organizmowi uniknąć odwodnienia podczas gorączki. Dobrze jest pić nie tylko wodę, ale także soki bogate w witaminę C, która wpływa na poprawę odporności i skraca czas trwania infekcji. Możesz również zasmakować w herbatkach ziołowych (zobacz produkty w aptece Cefarm24), a także spróbować domowego, niezawodnego sposobu na przeziębienie, czyli rosołu! Ważne, żeby płynów pod różną postacią wypić dziennie ok. 8-10 szklanek.

Udrożnij nos

Jak to zrobić w prosty sposób? Możesz do tego celu wykorzystać parę wodną: zarówno tę pochodzącą z ciepłej kąpieli, jak i wytworzoną przy pomocy gorącej wody wlanej do naczynia. Trzymaj głowę w chmurze kropelek i powoli oddychaj przez nos. Uważaj jednak, żeby nie poparzyć delikatnej błony śluzowej!
Innym sposobem na udrożnienie nosa są produkty w postaci aerozolu, kropelek lub sztyftów. W zależności od zaleceń producenta, powinno się je stosować do kilku razy na dobę, ale nie dłużej, niż przez kilka kolejnych dni. Spowodują one obkurczenie błony śluzowej i zmniejszą jej przekrwienie, a co za tym idzie – pomogą uporać się z katarem i trudnościach ze swobodnym oddychaniem.

Postaw na ciepło i relaks

Podczas przeziębienia niezwykle istotne jest, żeby pozwolić organizmowi skupić się na walce z infekcją. Wspomożesz wygraną, jeśli dzień lub dwa spędzisz pod ciepłym kocem albo w łóżku. Staraj się także unikać stresu. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz – koniecznie odpowiednio się ubierz. Czapka, szalik i rękawiczki to nieodzowny element jesienno-zimowej garderoby, nie tylko podczas przeziębienia!

Uwolnij gardło od bólu

Płukanie gardła wodą z solą nawilża śluzówkę i przynosi ulgę w bólu. Rozpuść łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody i tak powstałą miksturą płucz gardło 4 razy dziennie. Możesz także posiłkować się pastylkami do ssania, dającymi nie tylko ukojenie w uporczywym drapaniu czy kłuciu, ale zwalczającymi przyczynę infekcji (zobacz produkty w aptece Cefarm24).

Wysypiaj się w nocy

Wbrew pozorom to możliwe, mimo męczącego przeziębienia. Spróbuj spać na dodatkowej poduszce, lub – jeśli powstały kąt jest zbyt niewygodny – włożyć dodatkową poduszkę pod materac. Nowy sposób ułożenia głowy będzie sprzyjał udrożnieniu nosa i ułatwieni oddychanie.

Spróbuj tradycyjnych metod

Mleko z miodem, herbata z imbirem, syrop z cebuli czy duża ilość świeżego czosnku dodana do kanapek, to tylko niektóre przykłady tradycyjnych metod walki z przeziębieniem. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są naturalne, ogólnodostępne i sprawdzone przez miliony mam i babć na całym świecie.

Przeziębienie, mimo że jest stosunkowo proste do wyleczenia, bywa ignorowane, a wtedy może się rozwinąć w poważniejsze schorzenie. Warto więc pozbyć się go już po zaobserwowaniu u siebie pierwszych symptomów chorobowych, by móc w pełni korzystać z uroków jesieni i zimy, zamiast spędzać czas w gabinecie lekarskim.

O autorze

Ania

1 Komentarz

  • tego się nie da szybko wyleczyć – grunt to wyleżeć i wypocić, to działa najszybciej

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner