Po co chodzisz na siłownię? Dla zdrowia? To oczywiste. Po to by kształtować sylwetkę? To też wiadomo. W gruncie rzeczy jednak siłownia służy przede wszystkim zdobywaniu masy mięśniowej (tak to wygląda w przypadku większości mężczyzn, wśród kobiet cele są nieco inne). Masa mięśniowa to kulturystyczny cel numer jeden. Czy wiesz jak ją zdobyć? Jak naturalnie przybrać na masie?
Znając naszą ludzką naturę, tak jak większości z nas wydaje się, że wiemy wszystko o polityce, tak większość osób ćwiczących na siłowni przekonana jest iż posiada wiedzę niezbędną dla wypracowania optymalnych przyrostów masy. Nie zawsze jest to zgodne z prawdą, dlaczego? Bo wiedza (wszechwiedza) oznacza zastój, a żeby rosnąć trzeba się rozwijać, obserwować ciało, zmieniać, dostosowywać, eksperymentować wreszcie. Naturalna kulturystyka to taki właśnie rozwój. Naturalny kulturysta nie twierdzi, że wie już wszystko, powie raczej że stale się rozwija.
Co wiesz na pewno?
Jeśli jesteś szczery z samym sobą możesz śmiało stwierdzić, że wiesz iż nic nie wiesz. Bo czy jest ci wiadomo, że kulturystyka obejmuje swym zakresem około czterech tysięcy najróżniejszych ćwiczeń i ponad sto technik kulturystycznych? Ile z tych ćwiczeń wykonujesz, ile z nich potrafisz wymienić? Nie sądzę, by było ich wiele. Kilka procent? A może zaledwie ułamek procenta?
Jak naturalnie przybrać na masie – podstawy treningowe
Każdy kulturysta powinien zaczynać od ćwiczeń typu przysiady, martwy ciąg, wiosłowanie, pompki na poręczach i podciąganie się na drążku. Wykonując je w seriach (kilku) po 10 powtórzeń nie sposób nie osiągnąć przyrostów. Zanim zaczniesz ćwiczyć na specjalistycznych maszynach naucz się tych ćwiczeń i rób je a osiągniesz naprawdę zadowalające efekty. Jeśli się nie pojawią – oznaczać to będzie iż popełniasz jakiś błąd – albo nie potrafisz ćwiczyć w skupieniu a trening traktujesz jedynie jako rozrywkę, albo nie regenerujesz się lub też popełniasz poważne błędy dietetyczne.
Rehabilitacja
Każdy, kto rozpoczyna przygodę z kulturystyką powinien rozpocząć ją od rehabilitacji tj. skorygowania wad postawy, które w dzisiejszych czasach pojawiają się u większości z nas i to niemal niezależnie od stylu życia. Bez korekty tych wad nie możesz liczyć na osiągnięcie maksymalnych efektów, co więcej nawet optymalnych efektów nie osiągniesz, a co zyskasz na pewno? Pogłębienie już istniejących wad.
Zmiana parametrów
Masę mięśniową zdobędziemy znacznie szybciej jeśli będziemy zmieniać parametry treningów, a nawet metody treningowe. Raz na jakiś czas wprowadzaj więc drobne zmiany. Jeden plan realizuj przez cztery do sześciu tygodni. Potem zmień go na przynajmniej kilkanaście dni. Nawet jeśli w tym czasie pozwolisz sobie na mniej intensywne treningi a później przeskoczysz na wcześniej stosowany plan masa mięśniowa szybciej urośnie, bo mięśnie zyskają nowe, stymulujące bodźce.
Ile ćwiczyć?
Nie czas spędzony na siłowni a efektywny trening (włącznie z przerwami pomiędzy seriami) wpływają na masę mięśniową. Jeśli na siłowni spędzasz więcej niż godzinę dziennie oznacza to, że ćwiczysz nieefektywnie marnując czas (najprawdopodobniej na pogawędki i spotkania towarzyskie). Sam trening nie może trwać zbyt długo, bo wtedy organizm wytwarza kortyzol, który skutecznie niweczy efekty treningu. Po treningu koniecznie “ogarnij się” jak najszybciej i zjedz pożywny posiłek potreningowy.
Pamiętaj, że jesteś sobą
Jesteś sobą, twój organizm zachowuje się zupełnie inaczej niż organizmy innych osób, owszem są pewne podobieństwa ale tak jak nie jesteś osobą X tak nie możesz stosować tego samego treningu. Plany treningowe kulturystycznych gwiazd wnikliwie przeanalizuj i ewentualnie zaadaptuj na swoje potrzeby, pamiętaj jednak, że ścisłe stosowanie się do ich planów jest działaniem wbrew sobie wszak twój organizm ma zupełnie inne wymogi.
Dieta a masa mięśniowa
Masa mięśniowa nie urośnie jeśli popełnisz błędy dietetyczne. Jednym z najbardziej karygodnych błędów jest zbyt mała podaż białka. Pamiętaj, żeby jeść je w ilości minimum 3 gramów na kilogram masy ciała. Nie musisz oczywiście od razu zmieniać radykalnie diety, przyzwyczajaj organizm stopniowo, aż dojdziesz do momentu, w którym dietę dopasujesz idealnie. Pamiętaj też o warzywach (niwelują efekt zakwaszenia białkiem) i nie zapominaj o tłuszczach, które pozytywnie wpływają na poziom hormonów. Pamiętaj też, że w razie potrzeby zawsze możesz posiłkować się suplementacją np. boosterami hormonu wzrostu. Suplementy są bezpieczne, a wyraźnie zwiększają efektywność i diety i treningów.