Każdy, kto zamierza zgubić zbędne kilogramy zetknął się na pewno z radą: więcej się ruszaj, bądź aktywny fizycznie. Ale co to znaczy: więcej? Jak często należy ćwiczyć, by być zdrowym i szczupłym?
Wydawałoby się, że odpowiedź jest prosta: ćwicz jak najwięcej. Jednak w rzeczywistości wygląda to nieco inaczej. Przede wszystkim zbyt intensywne treningi nie są wcale zdrowe, organizm potrzebuje czasu na regenerację i dawkę aktywności fizycznej należy zwiększać stopniowo.
Jak często ćwiczyć?
Nie ma absolutnie żadnej potrzeby, by przeciętny człowiek trenował tak intensywnie jak zawodowy sportowiec. Jeśli zastanawiasz się jak często ćwiczyć, oto zasada, która raz na zawsze pomoże ci rozwiać wątpliwości:
3 * 30 * 130
Co oznaczają te cyfry? Aby być zdrowym i w dobrej kondycji, należy ćwiczyć trzy razy w tygodniu przez pół godziny, osiągając tętno 130 uderzeń na minutę. Jak to sprawdzić? Najlepiej kupić w sklepie sportowym pulsometr, przyrząd do mierzenia tętna serca. Prosty model, bez dodatkowych funkcji kupisz już za 100 zł, a wystarczy naprawdę na długo. Warto pamiętać, że zasada ta opisuje tylko konkretne treningi, poza tym warto ruszać się jak najczęściej, jednak mniej chodzi tu o zorganizowaną aktywność, a bardziej o pewne zdrowe nawyki. Jakie? Choćby codzienny kilkunastominutowy spacer – właściciele psów są zwykle szczuplejsi i mają lepszą kondycję niż ci, którzy nie mają czworonoga! To własnie zasługa codziennego wychodzenia z domu. Warto też zrezygnować z pilota do telewizora i windy – te dwa urządzenia cudownie ułatwiają życie, ale sprawiają, że każdego roku systematycznie przybieramy na wadze.
Jak planować treningi?
Planując treningi na cały tydzień należy pamiętać o obowiązkowym odpoczynku – między kolejnymi treningami powinien być dzień przerwy. W tym czasie mięśnie się regenerują. To ważne, bo wbrew pozorom przetrenowanie nie oznacza szybszego chudnięcia. Warto więc zaplanować trening np. w poniedziałek, środę i piątek, dodając do tego wycieczkę za miasto w weekend, wypad do parku lub choćby na tańce do klubu. Każda forma aktywności się liczy! Planując treningi pamiętaj też, by równoważyć ćwiczenia aerobowe (pływanie, bieganie, aerobik) i ćwiczenia z obciążeniem, na przykład na siłowni.