Diety i odchudzanie Składniki pokarmowe

Suplementy z Acai – o co tyle hałasu?

suplementy z acai
Napisane przez Ania

Jagoda Acai to jeden z kilku super – owoców. Jest już stosunkowo dobrze znana, bo rozbłysła na suplementacyjnym firmamencie już kilka lat temu, najpierw robiąc furorę w Stanach, a potem i u nas. Suplementy z Acai można kupić wszędzie

Wbrew pozorom informacje o jagodzie nie są łatwe do przetworzenia i przyswojenia, a wiele osób wciąż jeszcze zastanawia się, czy warto sięgnąć po taki suplement. Postaram się więc odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań: jak działa jagoda Acai, czy odchudza, czy jest bezpieczna i czy warto wykorzystać ją w suplementacji.

Może w ten sposób pomogę chociaż kilku osobom w podjęciu decyzji na tak, lub na nie.

Zacznijmy od bezpieczeństwa i odpowiedzi na pytanie:

Czy jagoda Acai jest bezpieczna?

Jagoda Acai nie różni się od innych jadalnych jagód. Jest normalnym, naturalnym pokarmem mieszkańców Amazonii, to że do nas trafia w postaci lekko przetworzonej, tj. w suplementach w postaci soków bądź tabletek, nie zmienia diametralnie jej składu. Oczywiście do takich preparatów dodawane są różne substancje pomocnicze (sprawdzajcie opakowania!), ale głównym składnikiem pozostaje zawsze Acai, która i w owocu i w płynie i w suszu, z jakiego wytwarzane są tabletki, jest pokarmem zdrowym i pełnowartościowym. W pewnym sensie obróbka podnosi walory odżywcze Acai berry, bo w jagodzie dzięki liofilizacji rośnie zawartość czynnych biologicznie substancji w stosunku do masy. Doskonałym tego przykładem są przeciwutleniacze, których w “żywej” jagodzie jest 185 jednostek, natomiast w suszu aż 1027. Te liczby mówią same za siebie.

Jagoda Acai jest też bezpieczna z innego względu (to ważne dla osób pozostających na diecie): dostarcza większości niezbędnych składników odżywczych i substancji pomocniczych (witamin i innych biokatalizatorów), których nasz organizm potrzebuje do sprawnego i wydajnego funkcjonowania. Takich składników zazwyczaj brakuje nam w diecie, a dzięki Acai berry je zyskamy.

Acai berry wzmacnia organizm od środka

Zawiera duże ilości białek i aminokwasów. Z tych substancji składają się nasze komórki, enzymy zarządzające procesami życiowymi (również przemianą materii) i hormony. Białka i aminokwasy są budulcem naszych włosów, paznokci i skóry i generalnie każdej (dosłownie) komórki. Gdy ich zabraknie organizm traci zdolność do prawidłowego funkcjonowania i do regeneracji. Dlatego są nam niezbędne.

Jagody Acai zawierają dużo wapnia

To z kolei główny składnik naszych kości. Acai chroni więc, przynajmniej teoretycznie, chroni przed osteoporozą, a dodatkowo zmniejsza bóle menstruacyjne, które są często efektem niedoborów wapnia.

Acai berry na serce

Po pierwsze w jagodzie Acai znajduje się bardzo dużo kwasów tłuszczowych Omega, które doskonale radzą sobie ze złym cholesterolem. Po drugie zawarte w jagodzie antocyjaniny, fitosterole i im podobne związki roślinne zmniejszają kurczliwość naczyń krwionośnych, wzmacniają ich ścianki i pozytywnie stymulują ciśnienie. Acai berry może mieć więc ogromne znaczenie w profilaktyce chorób układu naczyniowo – sercowego, głównie w miażdżycy i chorobie wieńcowej.

Jagoda Acai czyli lepsza regeneracja

Aminokwasy, o których już wspomniałam, a dodatkowo minerały (o których za chwilę) poprawiają nasze zdolności regeneracyjne. Sok z Acai wypity po wysiłku doskonale odnowi nasz organizm. Dzięki jagodzie i zawartych w niej lipidach zyskamy też sporo energii, a efektu przytycia obawiać się nie należy, bo raz że owoc poprawia metabolizm (o czym już wspomniałam), dwa – ma bardzo niski indeks glikemiczny, dzięki czemu lepiej panujemy nad głodem, trzy – jak na owoc przystało Acai ma niewiele kalorii.

Suplementy z Acai – kupować czy nie kupować?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć samodzielnie. W Acai zawarte są trochę inne składniki niż w naszych, polskich jagodach. Na spróbowanie – kupić warto, na dłuższą metę chyba lepiej pozostać przy sezonowych owocach, którym przecież też niczego nie brakuje, a jeśli będziesz jeść owoce różnorodne to Acai naprawdę będzie niepotrzebna.

Pytanie o odchudzanie

Same jagody odchudzają tak sobie, ale wspomagają pewne procesy fizjologiczne. Gdyby odchudzały, mieszkańcy Amazonii chodziliby wyschnięci na wióry, bo ich głównym pożywieniem są właśnie te jagody. Jeżeli chcesz wykorzystać jagodę Acai w ramach wspomagania odchudzania wybierz raczej jakieś  suplementy z Acai wzbogacone o inne składniki.

O autorze

Ania

1 Komentarz

  • Jagody acai są bardzo
    zdrowe, to fakt, szczególnie ze względu na bogactwo antyitleniaczy. Niestety jest bardzo trudno dostępna w postaci naturalnej, dlatego ja stosuję
    ją w preparacie Golden Aronia. Razem z jagodami goji i naszą polską aronią,
    jest bardzo skuteczna w podnoszeniu odporności 🙂

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner