Ciało Zdrowie

Grzybice pochwy – skąd się biorą, jak im zapobiegać i jak leczyć?

grzybice pochwy
Napisane przez Ania

Ze statystyk wynika, że każdego roku na grzybice zapada aż jedna trzecia kobiet w wieku rozrodczym. Kobiety te chorują przynajmniej raz w roku, choć grzybice bywają i stale nawracającym problemem.

Najczęściej zapadamy na drożdżycę pochwy – chorobę, która wydaje się ściśle wpisana w kobiecość, nie ma chyba kobiety, która przynajmniej raz w swoim życiu nie borykałaby się z tym problemem. Inwazyjność grzybic (i drożdżycy) jest ściśle związana z naszym trybem życia. Dieta i styl życia oraz korzystanie z antykoncepcji hormonalnej przyczyniają się do osłabienia układu immunologicznego, a ten nie będąc w stanie radzić sobie z agresywnymi i wszechobecnymi drobnoustrojami poddaje się chorobie.

Bakterie na straży kobiecego zdrowia

Niektóre bakterie są ważnymi sprzymierzeńcami naszego układu immunologicznego. Takie właśnie bakterie żyją w pochwie – są nimi pałeczki kwasu mlekowego, które zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów wywołujących choroby. W rzeczywistości w kobiecej pochwie bytuje wiele rodzajów bakterii i grzybów, ale dopóki ich populacje utrzymują się na niskim (ściśle określonym i tolerowanym przez organizm) poziomie, dopóty nie zagrażają nam żadne choroby. Z chwilą gdy zachwianiu ulegnie równowaga biologiczna, tj. na przykład zmniejszeniu ulegnie populacja pałeczek kwasu mlekowego, inne drobnoustroje natychmiast przystępują do ataku, co objawia się dokuczliwą i nieprzyjemną chorobą (dolegliwości ze strony układu moczowo – płciowego zawsze są dokuczliwe i nieprzyjemne).

Skąd infekcje?

Za główną przyczynę wszelkiego zła przyjęło się uważać aktywność seksualną. Faktem jest, że wiele chorób przenoszonych jest właśnie drogą płciową, ale wbrew pozorom grzybice pochwy tą drogą przenoszone są niezmiernie rzadko. Najczęściej przyczyna leży w kobiecym organizmie. Jest nią wspomniana już osłabiona odporność oraz samozakażenia grzybami i bakteriami pochodzącymi z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Zjawisko to można ograniczyć (uniknięcie go jest raczej niemożliwe) dbając o zapewnienie dobrych warunków bytowania pałeczkom kwasu mlekowego i eliminując zawczasu zagrożenia – warunkiem koniecznym jest dbałość o higienę intymną, ale (uwaga!) z zachowaniem zdrowego rozsądku. Wyjałowienie pochwy nazbyt częstymi irygacjami i zbyt częstym myciem nazbyt często zwiększa podatność na grzybice.

Pamiętajmy jednocześnie, że siedliskami bakterii i grzybów są sauny, baseny czy ogólnodostępne sanitariaty – w miejscach tych należy zachować wzmożoną ostrożność.

Podatność na grzybice pochwy wzmaga stosowanie niektórych leków (w tym antykoncepcji hormonalnej), choroby (cukrzyca, otyłość), a nawet zmiany hormonalne właściwe okresowi ciąży. Grzybicom sprzyja też noszenie elastycznej bielizny, która sprawia, że kobiece ciało nie oddycha tak, jak powinno, pożyteczne bakterie znikają, a rozwijają się beztlenowce.

Grzybice pochwy – objawy

Typowymi objawami są swędzenie i pieczenie okolic intymnych. Dochodzą do nich charakterystyczne białe upławy o gęstej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu. Dolegliwości bólowe nasilają się w trakcie oddawania moczu i w czasie współżycia. Okolice sromu są jednocześnie zaczerwienione i obrzęknięte, mogą powstawać na nich charakterystyczne pęknięcia. Osoby, u których grzybice pochwy nawracają bardzo często, mogą zaobserwować objawy atypowe, a przewlekła grzybica przechodzi niejednokrotnie do stanu częściowego utajenia. Niedogodności towarzyszące chorobie pojawiają się wtedy jedynie w czasie oddawania moczu i utrudniają współżycie.

Kiedy do lekarza?

Zawsze. Nieleczona grzybica nie tylko uprzykrzy nam życie, ale może też poważnie zaszkodzić zdrowiu.

Pamiętaj, że jeśli jesteś kobietą aktywną seksualnie, twój partner najprawdopodobniej również jest zakażony – on również powinien poddać się leczeniu. Nie wymaga to wizyty u lekarza, ginekolog zaordynuje odpowiednie środki obojgu partnerom.

4 Sposoby na profilaktykę grzybic pochwy

  • Bawełniana (lub bambusowa) bielizna, przewiewne ciuchy.
  • Dieta bogata w fermentowane produkty mleczne.
  • Regularne „zakwaszanie” środowiska pochwy (polecam Vitagyn C).
  • Mycie płynami do higieny intymnej z pałeczkami kwasu mlekowego.

2 Domowe metody leczenia grzybic pochwy

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner