Diety i odchudzanie

Czy grejpfrut wspomaga odchudzanie?

grejpfrut a odchudzanie
Napisane przez Ania

To, że odpowiednia dieta jest kluczem do sukcesu w odchudzaniu, wiedzą wszyscy. co to jednak znaczy: odpowiednia? Czy wystarczy ograniczyć liczbę spożywanych kalorii, czy lepiej wykreślić z jadłospisu węglowodany? Tym, którzy szukają naprawdę skutecznej diety proponuję zapoznać się z tematem: grejpfrut a odchudzanie.

 

Wiadomo, że dobra dieta odchudzająca powinna być przede wszystkim niskokaloryczna. Tylko tak zwany deficyt energetyczny pozwala na schudnięcie. Deficytem energetycznym nazywamy ujemny bilans energii przyjmowanej i zużywanej. Jednym słowem: aby schudnąć musimy spalić więcej kalorii niż zjedliśmy. Dlatego konieczne jest z jednej strony ograniczanie kaloryczności pożywienia, a z drugiej zwiększanie ilości aktywności fizycznej.

Poza tym dobra dieta odchudzająca powinna być prawidłowo zbilansowana. Przede wszystkim musi dostarczać składników odżywczych, witamin i mikroelementów. W przeciwnym wypadku stracimy zbędne kilogramy, ale organizm będzie osłabiony, skóra, włosy i paznokcie utracą zdrowy wygląd. Dlatego ważnym elementem wielu diet są warzywa i owoce – maja mało kalorii i dużo cennych witamin. Niektóre maja też dodatkowe właściwości.

Takim owocem jest grejpfrut

Dietetycy odkryli, że włączenie tego owocu do codziennego jadłospisu pomaga schudnąć. Eksperyment był prosty: dwie grupy osób przez dwanaście tygodni pozostawały na identycznej diecie. Jedna z tych grup do każdego posiłku jadła dodatkowo połówkę grejpfruta. I choć te osoby spożywały minimalnie więcej kalorii, chudły znacznie szybciej. W ciągu trzech miesięcy różnice w utracie wagi przez przedstawicieli obu grup sięgały nawet 6 kilogramów!

Dlaczego tak się dzieje, czyli grejpfrut a odchudzanie

Grejpfrut wpływa przede wszystkim na spalanie tłuszczu. spożywanie tego owocu zaleca się nie tylko osobom odchudzającym się. Również mężczyźni, którzy chcą mieć umięśnioną, wysportowaną sylwetkę często łączą spożywanie dużych ilości białka i grejpfrutów. Pomaga im to spalić tłuszcz i wyrzeźbić sylwetkę.

Odchudzanie z użyciem grejpfrutów może przebiegać dwojako. Jeden sposób to klasyczna dieta grejpfrutowa. Jej założenia są proste: dzienny limit kalorii oscyluje w okolicach 1000, wykreślone są węglowodany i tłuszcze zwierzęce. dopuszczalne produkty to oczywiście owoce, białka dostarcza głównie pierś z kurczaka. Dziennie należy jeść trzy grejpfruty, można pić również świeżo wyciskany sok. Dietetycy zalecają włączenie do jadłospisu także ananasa, który również wspomaga odchudzanie. Wadą tej diety jest jej małe urozmaicenie – jak każda dieta monoskładnikowa nie powinna być stosowana przez długi czas. Maksymalnie po miesiącu należy włączyć do jadłospisu więcej składników. Tego wariantu diety grejpfrutowej nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące oraz dzieci i młodzież. przeciwwskazaniem jest oczywiście także uczulenie na grejpfruty.

Niemal każdy może jednak korzystać z dobroczynnych działań tego owocu w drugim wariancie diety. Polega on na spożywaniu do każdego posiłku połówki grejpfruta. Oczywiście, jeśli chcemy schudnąć warto także nieco ograniczyć słodycze i tłuszcze zwierzęce i starać się żyć aktywnie. Nie wymaga to jednak liczenia kalorii ani drastycznego ich ograniczania. Co ważne, spożywanie grejpfrutów wpływa też korzystnie na poziom insuliny i minimalizuje ryzyko cukrzycy.

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner