Domowe sposoby na trądzik nie są rzecz jasna alternatywą dla osiągnięć współczesnej medycyny i kosmetologii, jednak ostatnio przeżywają prawdziwy renesans. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną jest z pewnością moda na ekologię i zdrowy tryb życia, a co za tym idzie powrót do naturalnych receptur, modne są kosmetyki organiczne i produkowane samodzielnie.
Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy znakomicie wpisują się w ten nurt
Działanie bratka
Bratek czyli fiołek trójbarwny to roślina, która od zawsze była szczególnie ceniona przez zielarzy ze względu na swoje wszechstronne właściwości lecznicze i upiększające. Bratek przede wszystkim pomaga w oczyszczeniu organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii czyli toksyn. Poza tym wzmaga nieco pocenie, ma działanie wykrztuśne i antybakteryjne.
Używa się go do leczenia problemów z krzepliwością krwi oraz chorób dróg moczowych i nerek. pomaga także w pozbyciu się trądziku młodzieńczego. tutaj przydaje się fakt, że stymuluje wydalanie toksyn, bo ich nadmiar może skutkować trądzikiem. Wartościowe jest też jego działanie antybakteryjne, bo to bakterie są winowajcami tego, że na twarzy są ropne wypryski.
Jak wygląda kuracja bratkiem?
Dwa razy dziennie musisz pić napar. Możesz przygotować go z herbatki ekspresowej. Na początku możesz mieć wrażenie, że nie tylko kuracja fiołkiem nie pomaga, ale że wręcz masz więcej pryszczy. to wszystko dlatego, że przez pory skóry uchodzą toksyny. Zwykle po sześciu tygodniach regularnego stosowania sytuacja zaczyna się stabilizować, a pełne efekty możesz podziwiać po trzech miesiącach.
Bratek można także stosować na trądzik zewnętrznie, przede wszystkim do przemywania cery trądzikowej po każdym myciu. Napar z bratka w takim użyciu ma właściwości łagodzące i antybakteryjnie, delikatnie też ściąga rozszerzone pory skóry, charakterystyczne dla cery trądzikowej.
Raz w tygodniu możesz wykorzystać napar z fiołka trójbarwnego, by wykonać parówkę. Jest to domowy zabieg oczyszczający zanieczyszczoną cerę z ropnej wydzieliny i nadmiaru sebum. Jak to zrobić? Wlej wrzący wywar do miski i nachyl się nad nią, nakrywając głowę ręcznikiem. Pod wpływem gorącej pary pory otworzą się, a wydzielina łojowa zacznie wyciekać. Po parówce cera będzie rozpulchniona, a pory oczyszczone. Będzie też mniej ropnych wyprysków.
Ważne, by nie wykonywać parówki, jeśli na twojej skórze pojawiają się rozszerzone naczynka i sine pajączki.
Drożdże na trądzik młodzieńczy
Przyczyną trądziku młodzieńczego, bezpośrednią, bo głębsze przyczyny są złożone, jest nadmierna praca gruczołów łojowych. Skutkiem tego wydzielina łojowa nie wydostaje sie regularnie na powierzchnię skóry, ale utyka w jej porach, gdzie powstaje ognisko zapalne a w konsekwencji pryszcz. To dlatego doraźne likwidowanie pryszczy to za mało, bo trzeba uderzyć w przyczynę trądziku młodzieńczego. to, czego potrzebujesz to wyregulowanie pracy gruczołów łojowych. Substancją, jaka może ci w tym pomóc są witaminy z grupy B, więc twoja dieta powinna być bogata w produkty, które są jej źródłem.
By dostarczyć organizmowi łatwo przyswajalnej witaminy B, warto też sięgnąć po drożdże, które zawierają jej bardzo dużo. Oczywiście jedzenie ciasta drożdżowego nie wystarczy. w jakiej postaci spożywać drożdże?
Najlepiej rozpuszczać je w ciepłym mleku o stosunkowo wysokiej zawartości tłuszczu. Nie bój się, że przytyjesz, bo wystarczy pół kubka takiego mleka codziennie wieczorem, by już po miesiącu cera była wyraźnie gładsza, a pryszcze znikały. Dodatkowo, drożdże pozytywnie wpływają na stan włosów i paznokci, wyraźnie je wzmacniając.
Drożdże możesz też stosować jako maseczkę do cery trądzikowej, także zmieszane z ciepłym mlekiem, by była konsystencja papki.