Dobry, leczniczy szampon przeciwłupieżowy zapobiega łupieżowi i go leczy. Jest co najmniej kilka takich szamponów. Warto zwrócić na nie uwagę. Tym bardziej, że używając zwykłych szamponów, żeli, pianek do włosów możesz doprowadzić do powstania i zaostrzenia się łupieżu? W jaki sposób? Wystarczy, że ich nie spłuczesz, bądź zrobisz to niedokładnie. Wystarczy, że dobierzesz nieodpowiedni dla siebie kosmetyk i możesz mieć problem. Łupież z głowy sypnie się jak śnieg na twoje barki, ramiona i plecy.
Co ciekawe często wystarczy też zmiana wody i problem łupieżu mamy murowany. A najgorsze jest to, że raz zmieniona, podrażniona skóra głowy staje się bardzo wrażliwa na wszystkie działające na nią czynniki. Nawet zmiana kosmetyków pielęgnacyjnych może nie wystarczyć. Konieczny jest naprawdę dobry leczniczy szampon przeciwłupieżowy!
Spis treści
- Skąd się bierze i komu grozi łupież?
- Łupież łojotokowy
- Łupież zwykły czy łojotokowy?
- Jak leczyć łupież zwykły i łojotokowy?
- Leczenie farmakologiczne łupieżu
- Dobry szampon przeciwłupieżowy to jednak nie wszystko!
Skąd się bierze i komu grozi łupież?
Łupież zwykły grozi każdemu, a ze statystyk wynika, że dotyczy przynajmniej 50% populacji. Na powstawanie łupieżu bardziej podatni są mężczyźni niż kobiety. Problem dotyczy głównie ludzi młodych tj. panów w wieku od 20 do 40 lat.
Skąd się bierze? W dużym skrócie to efekt nadmiernego złuszczania naskórka. Szczegółowo o łupieżu, jego przyczynach, postaciach i leczeniu piszemy w artykule >>> Czy łupież jest chorobą.
Łupież ma różne postaci: najłagodniejsza jest ta, w której przybiera formę małych białych łusek sypiących się z głowy. Alarmujące jest powstawanie nawarstwień – łusek gromadzących się na skórze pomiędzy włosami i wokół włosów, przybierających zabarwienie od szarego do żółtawego. Taka postać łupieżu to już poważny problem, który w efekcie może prowadzić nawet do łysienia!
Jeśli dostrzeżesz u siebie takie objawy – podejmij leczenie.
Łupież łojotokowy
Łupież łojotokowy może rozwinąć się z łupieżu zwykłego, ale bywa i tak, że powstaje niejako samoistnie. Dzieje się tak u osób z indywidualnymi skłonnościami do łojotoku. Ten rodzaj łupieżu towarzyszy często łojotokowemu zapaleniu skóry. A ono z kolei jest bardzo uciążliwym schorzeniem i jako takie trudno poddaje się jakiejkolwiek terapii. Na szczęście w większości przypadków można je zaleczyć.
Dobry leczniczy szampon przeciwłupieżowy jest w stanie zniwelować też dodatkowe objawy łojotokowego zapalenia skóry: takie jak zmiany w okolicach brwi czy za uszami, tj. wszędzie tam, gdzie w czasie mycia głowy mogą dotrzeć substancje lecznicze.
Łupież zwykły czy łojotokowy?
Łupież zwykły jak już powiedzieliśmy to drobne białe łuski, nie trzymające się skóry głowy. Tymczasem łupież łojotokowy tworzy skupiska łusek oblepiając wręcz włosy wokół nasady, tworząc mniej i bardziej rozległe nawarstwienia na skórze głowy. Łuski łupieżowe w łupieżu łojotokowym najczęściej mają kolor żółtawy i powodują świąd, nad którym nie sposób zapanować.
Uważa, się że za ten rodzaj schorzenia odpowiada grzyb pityrosporum ovale – w normalnych warunkach nieszkodliwy, w łupieżu – główny sprawca naszych skórnych dolegliwości.
Jak leczyć łupież zwykły i łojotokowy?
Podstawą kuracji powinien być szampon przeciwłupieżowy. W zasadzie w każdym przypadku, choć w postaci zwykłej łupież bywa wyleczalny szamponami przeciwłupieżowymi dostępnymi w zwykłych drogeriach i sklepach z kosmetykami. W postaci zaawansowanej takie środki już nie wystarczą, bo wymagane jest skoncentrowane leczenie.
Szampon przeciwłupieżowy na pewno je ułatwi i usprawni.
Szampony lecznicze bazują na substancjach takich jak smoła pogazowa czy sól cynkowa pyritionu. Oprócz tego mogą zawierać kwas salicynowy, siarkę albo siarczek selenu.
Kuracja oparta o taki szampon przy regularnym jego stosowaniu i stosowaniu się do zaleceń producenta zazwyczaj przynosi stosunkowo szybkie i w pełni satysfakcjonujące efekty.
Po wyeliminowaniu łupieżu można taki szampon odstawić, choć konieczna jest uwaga i stała kontrola stanu skóry głowy.
Leczenie farmakologiczne łupieżu
W skrajnych przypadkach dobry leczniczy szampon przeciwłupieżowy może nie wystarczyć i tak czy inaczej niezbędna będzie konsultacja dermatologa oraz wykorzystanie środków farmakologicznych wspomagających leczenie łupieżu. Pamiętajmy, że łupież nie leczony może doprowadzić do wyłysienia skóry głowy!
Pomoc dermatologa jest niezbędna, ponieważ substancje stosowane w indywidualnie przyrządzanych maściach dermatologicznych, tj. takie jak rezyrcynol, dziegć, siarczki selenu i kadmu wymagają dobrania stężenia do indywidualnych wymogów pacjenta.
Poza tym, jeśli są podstawy do stwierdzenia, że głównym sprawcą łupieżu jest pityrosporum ovale w leczeniu należy posłużyć się środkami (również szamponami) zawierającymi leki przeciwgrzybiczne, przykładowo: ketokonazol, flutrimazol bądź klotrimazol.
Dobry szampon przeciwłupieżowy to jednak nie wszystko!
Dlaczego? Dlatego, że łupież, zwłaszcza ten w postaci zaawansowanej jest w zasadzie dolegliwością ogólnoustrojową. Organizm poddaje się mu, bo jest zbyt słaby by z nim walczyć. Dlatego w takich postaciach łupieżu niezwykle istotne jest wzbogacenie diety o witaminy wzmacniające odporność i witaminy odpowiadające za kondycję naszej skóry, czyli witaminy z grupy B, witaminę A i E. Zawierają je kiełki pszenicy, zwykła kapusta, czy jaja. Co ciekawe jaja kurze i kapusta są też cennym źródłem siarki wspomagającej walkę z łupieżem!
Szamponów przeciwłupieżowych szukaj na ⇒ tej stronie (polecam, bo w Ceneo jest też sporo opinii o produktach).
ja od dwóch lat używam tego szamponu http://goo.gl/JGBUL1 właściwie sporadycznie i jak kiedyś miałam straszne problemy z łupieżem tak teraz nawet zimą praktycznie się nie pojawia, szampon starcza na jakieś pół roku więc cena też nie problem