Ciało Zdrowie

Dlaczego bolą mnie piersi? Czy ból piersi to coś poważnego?

ból piersi
Napisane przez Ania

Ból piersi najczęściej związany jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety w okresie dojrzewania, w trakcie trwania cyklu miesięcznego, w okresie ciąży i po menopauzie.

Patrząc nań pod tym kątem łatwo stwierdzić, że de facto ból ten może towarzyszyć nam przez całe życie. Przy czym jego natężenie bywa bardzo różne, a czasem… czasem w ogóle się nie pojawia, choć takie przypadki należą pewnie do rzadkości. Przypuszczam, że każda z pań kiedyś miała charakterystyczną bolesność piersi przed miesiączką. I nawet jeśli ta dolegliwość pojawia się rzadko mimo wszystko pojawia się i nie sposób jej przeoczyć.

Innymi przyczynami bolesności w obrębie piersi bywają patologiczne zmiany w tkankach np. torbiele lub włókniaki. Zmiany te mogą uciskać nerwy przebiegające obok nich i o bolesność w tej sytuacji nietrudno. Jeśli żadne z powyższych nie jest przyczyną bólu może być on skutkiem tworzących się wad postawy wskutek noszenia ciężkich toreb i torebek. Albo efektem nadmiernego wysiłku fizycznego lub noszenia nieodpowiedniej bielizny i typowych urazów mechanicznych tj. uderzeń itp.

Ból piersi przed miesiączką

Zazwyczaj nie trwa długo i nie jest szczególnie dotkliwy. Choć niektóre panie przeżywają go dość intensywnie. Zwykle pojawia się na kilka dni przed okresem po czym tuż po pojawieniu się miesiączki znika. Zdarza się jednak i tak, że bolesność pojawia się i rośnie już od momentu owulacji. Takie sytuacje też nie należą do rzadkości. Co jest tego przyczyną? Zmiany hormonalne, piersi pęcznieją wskutek gromadzenia się wody w tkance gruczołowej wystarczy poprawić cyrkulację wody w organizmie (więcej ruszać się, pić wodę mineralną i unikać soli i przypraw zatrzymujących wodę w tkankach) by zmniejszyć intensywność a nawet całkowicie wyeliminować tę niedogodność.

Ból piersi w okresie ciąży

W czasie ciąży w piersiach zachodzą bardzo intensywne przeobrażenia – przestawiają się one na produkcję mleka, a zachodzące zmiany doprowadzają do wyraźnego powiększenia się piersi i pęcznienia ich – to może powodować bolesność. Jeśli jednak w czasie ciąży w obrębie piersi pojawi się obrzęk i zaczerwienienie piersi, a do tego ból zyska na intensywności może to być sygnałem, że zaczyna się stan zapalny – z tym problemem należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Z bólem piersi do lekarza

Generalnie wszelkie atypowe zmiany i bolesność inna niż normalnie powinny nas zaalarmować i skłonić do natychmiastowych odwiedzin u ginekologa i wykonania badań (mammografia i USG piersi).

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner