Diety i odchudzanie Kondycja i kształtowanie sylwetki

Czy wiesz dlaczego tyjesz? Być może dzieje się tak dlatego, że…

dlaczego tyjesz, rodzaje tabletek, suplementy diety a leki, witaminy i minerały
Napisane przez Anna Ciszewska

Zmieniłeś lub zmieniłaś w swoim życiu coś, co wpłynęło na metabolizm, co sprawia, że mimo tej samej diety i tej samej aktywności fizycznej przybierasz na wadze.

Wiesz co to może być? Jeśli nie poniżej znajdziesz krótką ściągawkę.

Może rozregulował się Twój rytm dobowy?

Albo nie wysypiasz się z powodu stresu lub innych czynników. Wiedz, że zdrowy sen ma kluczowe znaczenie w procesie utrzymania wagi, a niewysypianie się może prowadzić do tycia.

Pojawiają się tu dwa problemy: po pierwsze wieczorne czy wręcz nocne podjadanie, nad którym trudno zapanować. Po drugie – mechanizmy głodu i sytości ulegają zaburzeniu pod wpływem wahań w poziomie hormonów.

Jeśli nagle zaczynasz bez powodu tyć upewnij się, że zdrowo śpisz!

Dlaczego tyjesz? A czy przypadkiem nie żyjesz w stresie?

Wiele osób żyje, a z badań wynika, że stan permanentnego stresu lub często pojawiające się sytuacje stresowe mogą prowadzić nie tylko do kompulsywnego objadania się. I zabijania stresu jedzeniem, nagradzania się słodkościami, ale i powstawania oraz powiększania się otyłości brzusznej.

Otyłość brzuszna jest bardzo ściśle powiązana z hormonem stresu – kortyzolem.

Jeśli Twój brzuch rośnie bez powodu, albo zaczynasz na gwałt zajadać stres – pomyśl o nauczeniu się jakichś technik relaksacyjnych lub technik walki ze stresem.

Czy leczysz się z depresji?

Tycie może powodować wiele leków, jednymi z najbardziej podejrzanych są antydepresanty. Niby leczą z depresji, niby nie zwiększają apetytu same z siebie. Ale już poprawa samopoczucia pod wpływem tych leków może sprzyjać wzrostowi apetytu w stopniu właściwie niezauważalnym, a jednak wpływającym na wagę.

Jeśli bierzesz antydepresanty lub jakiekolwiek inne leki, które Twoim zdaniem przyczyniają się do przybierania na wadze koniecznie porozmawiaj z lekarzem. Może da się je wymienić na jakieś inne.

Może bierzesz leki sterydowe?

W tym przypadku wątpliwości nie ma – powszechnie wiadomo, że sterydy, które mają silne właściwości przeciwzapalne i stosuje się je w leczeniu chorób, na które innego rodzaju leki nie pomagają, sprzyjają też wzrostowi wagi. Najpierw pojawia się charakterystyczna opuchlizna, to skutek zatrzymania płynów w organizmie, z czasem może pojawić się otyłość brzuszna, tycie w obrębie szyi, twarzy, karku.

Niestety tego typu kuracje mają swoje skutki uboczne, ale zanim odstawisz sterydy skonsultuj się z lekarzem.

Może przyjmujesz leki na nadciśnienie lub cukrzycę?

Leki antypsychotyczne tzn. na przykład stosowane w leczeniu schizofrenii a także leki na nadciśnienie, migreny i cukrzycę mogą powodować tycie nawet jeśli nie zmienisz swojej diety.

Porozmawiaj z lekarzem o ich ewentualnej wymianie na inne jeśli bardzo obawiasz się o swoją wagę.

Nie utyjesz od tabletek antykoncepcyjnych!

To ciekawe, bo badania nie potwierdzają doświadczeń (wrażeń) setek tysięcy kobiet (w tym moich), przekonanych, że tycie może być spowodowane antykoncepcją hormonalną. Przybieranie na wadze wynika raczej ze złego doboru tabletek tzn. nierównowagą hormonalną i jest nie tyle skutkiem odkładania się tkanki tłuszczowej, ile zaburzonej cyrkulacji płynów ustrojowych!

Źródła: webMD.com, EveryDayHealth.com

O autorze

Anna Ciszewska

Leave a Comment